Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

NÁZOR Ostrava se snažila, aby dala MČR v boxu lesk. Ale ten potřebuje i Velký třesk

MČR v boxu 2017 / zdroj foto: Miroslav NogaMČR v boxu 2017 / zdroj foto: Miroslav NogaPRAHA – Od čtvrtka do soboty se konal v ostravské Sareza Arena domácí boxerský šampionát mužů a žen. Sloupek tohoto týdne těžko můžeme věnovat něčemu jinému.

DALŠÍ NOVINKY Z AMATÉRSKÉHO RINGU:

Mistrovství republiky v boxu jsou často pro skutečné dobrodruhy. Nic ve zlém, všichni pořadatelé šampionátů, kterých jsem se zúčastnil, se vždy snažili, aby měli bojovníci maximální servis a aby se turnaj vydařil.

Na druhou stranu je faktem, že pokud chtějí všichni zainteresovaní dostat box ze sklepení českého sportu, kam se postupně dostal, je třeba dát minimálně republikovému šampionátu dospělých lesk. Pokud to nejde, holt by se mělo pořádat jinde.

Podobnou cestou se vydala například atletika (příkladů je více), kde budou halové mistrovství republiky po dlouhých letech pravidelně rotovat mezi Prahou, kde se rekonstruuje hala na Olympu, a právě Ostravou, kde je moderní atletická aréna.

A právě moravskoslezská metropole, která se může pyšnit i mistrovským titulem z posledního extraligového ročníku, na své atletické kolegy skvěle navázala.

Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu s posilovnou a wellness? Něco neskutečného. Přehnaný luxus? Ne, pokud chcete udělat ze sportu více než jen „setkání rváčů z ulice“, je toto třeba. Pokud chcete, aby podávali boxeři po tři dny špičkové výkony, musí dostat špičkové podmínky.

Tak je to všude ve světě. A ve všech sportech, kde chtějí růst.

Přes menší organizační potíže v Sareza Arena (tu chyběl stůl, tady židle) pak vše proběhlo skvěle i tam. Z finále se udělala před plnou halou show tak, jak jsou někteří zvyklí z galavečerů. Ano, program se kvůli tomu sice trochu natáhl, nikdo z fanoušků ale neodcházel nějak extra zklamaný. Nikdo neodcházel předčasně.

A sami boxeři a boxerky se jim odměnili svými výkony mnohdy na hranici možností. Pokud pominu schopnosti a dovednosti některých bojovníků, kde rozdíly byly a někdy velké, všech 30 finalistů nechalo v ringu absolutní maximum. Všichni odjeli své duely od první do poslední vteřiny na 110 procent.

Tak by to myslím mělo být. Každý nemůže být Vasil Lomačenko nebo Anthony Joshua. A pokud vítězové i poražení finalisté nezůstanou spát na vavřínech, mohli by se dočkat i dalších úspěchů.

Sami jich ale nedosáhnou. Kromě toho pozitivního jsou zde také negativa. Třeba fakt, že někteří bronzoví medailisté odcestovali z místa konání už v pátek po vyřazení.

Chápu zklamání, chápu i případně dlouhou cestu domů přes celou republiku, přesto si myslím, že pokud mi v tom nebrání práce či žádné vážné okolnosti, vzdát úctu a respekt svému sportu, a především soupeřům tím, že si přijdu pro medaili, by měl být základ. O tom totiž nejen box, ale sport jako celek je. Nikdo z boxerů totiž určitě neobchází bodové, aby rozhodovali v jejich prospěch, jejich verdikty neovlivňují.

Podobně k zamyšlení jsou žabomyší války některých lidí, kteří se raději starají sami o sebe a své dobro než o boxery a sport jako takový (Je pravdou, že s tím se ale potýkají vlastně všechny sporty u nás). A v Ostravě se člověku dostalo podobných důkazů také více než dost.

Zároveň bych si nikdy nedovolil zpochybňovat práci těch, kteří se v nějakém sportu pohybují dlouhou dobu, ani se k nim kvůli jejich věku chovat neuctivě. Stáří není nemoc. Na druhou stranu, oni by měli někteří z nich někdy sami uznat, kdy je ideální čas předat žezlo mladší generaci, ať se s tím zkusí popasovat (a třeba jim i radit, koukat přes rameno). Moderně, progresivně. Pochopitelně také ne bez chyb.

Ty děláme všichni, ale je třeba se i přes ně posouvat vpřed, ne stát na místě, mávnout nad nimi rukou a jet si to svoje dál. Na generační výměně není nic špatného, příkladů ze sportu je i v poslední době více než dost.

Jednu z chyb pak udělal ostatně i autor těchto řádků. Jsou to dva roky, kdy jsem slíbil, že udělám vše pro to, aby už se nestalo, že bude seniorské mistrovství republiky bez živého vysílání minimálně na internetu.

Letos jsem toto nesplnil. Byť jsem se domluvil s firmou, která dosud fungovala stoprocentně na dvou seniorských (a jednom juniorském) šampionátu, poté, co na poslední chvíli dohoda padla, až příliš jsem se soustředil na nápravu s touto firmou a nehledal jiné možnosti a alternativy. Byť se nabízely.

Věřím, že to bylo skutečně naposledy, a příští rok se toto již opakovat nebude. A že se celý amatérský box posune o něco výše. Bude mít ke změnám ideální příležitost, volební Valnou hromadu...

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2017 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze