Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

ANKETA Briggs, Golovkin aneb Kdo je nejlepším boxerem roku?

Gennadij Golovkin / zdroj foto: Boxingscene.comGennadij Golovkin / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – A jedeme v našich anketách dál. Chybí totiž poslední dvě, jediné individuální. Ano – boxer roku. Stejně jako loni budete moct vybírat mezi světovými boxery a pak také mezi těmi tuzemskými.

Světovou anketu přinášíme právě nyní. Hlasovat budete moct opět dva týdny do středy 21. ledna do 18:00 hodin. Podobně jako v případě překvapení roku, také tentokrát máme pro vás seznam boxerů zařazených do žebříčku dle redaktora Tomáše Janči a je jen na vás, zda se s ním shodnete, či nikoliv. Hlasovací výběr jsme pro vás o pět jmen rozšířili...

DALŠÍ ANKETY PROFIBOXING.CZ:

Přiznejme si to. Po fantastickém roce 2013 se ten uplynulý zařadil k těm chudším. Viděli jsme spoustu podivných verdiktů rozhodčích, které jako koroze dlouhodobě rozežírají důvěryhodnost rohovnického sportu. K tomu přidejme obchodní klinče v zákulisí, které zase dlouhodobě brání fanouškům v tom, aby viděli zápasy těch nejlepších mezi sebou. Místo toho jsou fanouškům často předhazovány zjevně nevyrovnané duely.

I přesto se ale samozřejmě našli boxeři, kteří výrazně převyšovali ostatní. Tady je seznam pěti nejlepších. Jako každé hodnocení nese i toto svou míru subjektivity, ale je na každém autorovi, aby si to své obhájil. Jaká kritéria byla tedy aplikována na následující výběr?

Je to jednoduchá kombinace tří faktorů. Tím prvním je kvalita získaných skalpů. Důležitý je samozřejmě také způsob, jakým dosáhli příslušných vítězství. A v neposlední řadě je to význam duelu. A to jjak z hlediska dané váhové kategorie, celého boxu, tak i z pohledu zájmu médií a nejenom boxerské veřejnosti.

ČESTNÁ ZMÍNKA – SHANNON BRIGGS (43 let, 57(50)-1-6)

Málo boxerů bylo loni vidět a slyšet tolik, jako Shannon „The Cannon" Briggs. Jeho stalking Vladimíra Klička na souši i na vodě nebylo možné přehlédnout.

Briggs se vytouženého zápasu s Kličkem naštěstí pro něj i pro box nejspíše nedočká, ale nějaké ocenění by za svou snahu dostat měl. Proto má od nás čestné uznání. Ale abychom mu úplně nekřivdili, kromě svého šaškování stihl Briggs v loňském roce odboxovat celkem šest duelů, byť s neznámými soupeři s hodně podprůměrnou bilancí 107-5-46.

A teď vážně.

5. GENNADIJ GOLOVKIN (32 let, 31(28)-0, K2 Promotions)

Sympatická kazašská střední váha odboxovala v roce 2014 pouze dvanáct soutěžních kol, ve kterých dokázal Golovkin vyřídit tři boxery s celkovou bilancí 111-1-11. Tím prvním byl v únoru Ghaňan Osumanu Adama, jenž se v zápase s ním ocitnul na podlaze hned třikrát.

V červenci pohodlně obhájil ve třech kolech svůj pás WBA proti bývalému mistru světa Danielu Gealovi z Austrálie, který toho měl už ve třetím kole dost a zápas po druhém počítání raději vzdal. V říjnu pak podobně jednoznačně přejel veterána Marka Antonia Rubia z Mexika, jež například v roce 2011 porazil před limitem kanadského tvrďáka Davida Lemieuxe.

Ke Golovkinově kreditu třeba přičíst skvělý management. Jeho týmu se velice dobře daří budovat fanouškovskou základnu, a to jak na východě, tak nově také na západě USA, kde si získal přízeň početné mexické komunity, jenž ho přijala za svého. Kromě toho Golovkin boxuje často v zahraničí. Kromě Německa, kde jeho profi kariéra začínala, boxoval třeba v Panamě, Dánsku, rodném Kazachstánu, na Ukrajině a v Monaku.

Z byznysového pohledu se s Golovkina již dnes stává větší hvězda, než jakou je už přes rok neboxující André Ward. Jeho zápasy táhnou. A to jak návštěvníky, tak i diváky u televize. Pokud by mělo někdy dojít ke vzájemnému duelu právě s Wardem, je dost možné, že silnější pozici při vyjednávání o podmínkách bude mít Golovkin.

Každopádně další duel čeká Kazacha už v únoru v Monte Carlu, kde bude jeho soupeřem Angličan Martin Murray. Ten má na kontě jedinou a hodně kontroverzní porážku se Sergiem Gabrielem Martinezem, ale neočekává se, že to bude zrovna on, kdo otestuje Golovkinovu odolnost.

4. MANNY PACQUIAO (36 let, 57(38)-2-5, Top Rank)

Filipínský „Pac-Man" může být s rokem 2014 spokojený. Zdolal dva do té doby neporažené boxery (jejich celková bilance 51-0) a zejména jednoznačně pomstil svou hodně nespravedlivou porážku z prvního duelu s Timothym Bradleym. Ve druhém zápase pak s překvapivým přemožitelem Ruslana Provodnikova – Chrisem Algierim – doslova vytřel podlahu. Američan byl na zemi celkem šestkrát.

U Pacquiaa je spíše než minulost zajímavější budoucnost. Hodně se toho v poslední namluvilo o možném duelu s Floydem Mayweatherem, ale stále to jsou jen akademické řeči. Je více než pravděpodobné, že se Mayweather nakonec utká s nějakým jako Amir Khan. Pacquiao to nejspíš nebude a už vůbec to nebude v květnu.

3. ROMÁN GONZALES (27 let, 41(35)-0, Top Rank)

V roce 2014 stál v ringu celkem čtyřikrát a pokaždé to skončilo před limitem, samozřejmě v jeho prospěch. Celková bilance jeho soupeřů je 87-6-19. V září se stal proti Jaegašimu v Tokiu mistrem světa organizace WBC v muší váze. Tehdejší světovou jedničku této váhové kategorie převálcoval ve velkém stylu. Japonec byl poprvé v kariéře počítán, celkově byl na podlaze ringu dvakrát.

„El Chocolatito" to i tak stále nemá lehké a více méně proplouvá mimo radar pozornosti početné skupiny vlažnějších boxerských fanoušků (i expertů). Nepomáhá mu ani fakt, že pochází z Nikaragui, podobně jako jeho slavný krajan Alexis Argüello.

Přesto všechno jeho fanouškovská základna roste, zejména v Japonsku, kde odboxoval své poslední tři zápasy v roce 2014 (Purisima, Jaegaši a Fuentes) a kde je logicky v nižších vahách dostatek vhodných soupeřů.

Gonzalez je skutečně prvotřídní boxer. Svým stylem má blízko jak ke Golovkinovi, tak i Kovaljovovi. Zdobí jej dokonalá práce nohou, která mu zajišťuje být takřka neustále v pozici umožňující okamžitě vytvořit tlak.

K tomu připočtěte značnou sílu v obou rukách a máte jednoho z nejlepších boxerů současnosti. Jeho dosavadní bilance je na tuto váhovou kategorii neuvěřitelná (85% vítězství před limitem). Kromě muší váhy získal tituly v dalších dvou divizích.

2. SERGEJ KOVALJOV (31 let, 26(23)-1-0, Main Events)

Adonis Stevenson si v 18.února 2014 pořádně oddechl. Právě v ten den totiž podepsal smlouvu s Alem Haymonem, což v logice boxerské politiky znamenalo přestup od HBO k Showtime a tudíž stop případnému duelu s nebezpečným Rusem.

Sergej „Krusher" Kovaljov začal rok v březnu, kdy vyřídil do té doby neporaženého Cedricka Agnewa. Ten byl po třetím knockdownu odpočítán v 7.kole. V létě si pak poradil s rovněž neporaženým Blakem Caparellem (porazil mj. Muriqiho, Greena). Australan sice poslal Rusa v prvním kole nečekaně k zemi rovnou zadní ze svého obráceného gardu, ale Kovaljov nebyl ani v nejmenším otřesen a soupeře pak pohodlně zlikvidoval ve druhém dějství.

No a poslední zápas je všeobecně známý. Žádný boxer doposud nepřipravil tak drtivou porážku legendárnímu Bernardovi Hopkinsovi. Kovaljov skoro padesátiletého veterána bez problémů převálcoval a v prvním kole jej také poslal k zemi. Ke cti Hopkinse slouží, že zápas doboxoval do konce, byť v posledním kole nebyl daleko od knockoutu. Sám velký „Alien" na pozápasové tiskovce složil Rusovi nejeden kompliment.

Kovaljov díky poslední výhře tak loni sjednotil pásy WBA, IBF a WBO. Celková bilance jeho tří soupeřů byla 100-3-6. V březnu jej čeká duel s Kanaďanem Jeanem Pascalem v montrealském Bell Center.

1. TERENCE CRAWFORD (27 let, 25(17)-0, Top Rank)

Kdo jiný by se měl stát boxerem roku než lehká váha z Omahy, první to skutečný rodilý (a následně zde žijící) boxerský šampion ze státu Nebraska? Terence Crawford má za sebou velký rok, během kterého vstoupil mezi největší hvězdy současného profi-boxu. Ve svých duelech v předchozích dvanácti měsících dokázal, že je skvělý technik, který – když je potřeba – dokáže přepnout do „loveckého módu", ze kterého vzejde vítězně a ve velkém stylu.

Crawford nejprve v březnu vycestoval do Skotska, kde jednoznačně obral o mistrovský pás domácího Rickyho Burnse. Koncem června se utkal v mimořádně sledovaném souboji s Kubáncem Yuriorkisem Gamboou, jež nikdy nenaplnil obrovská očekávání, která se do něj vkládala.

Crawford dokonce otočil v průběhu zápasu gard a učinil z duelu naprosto jednoznačnou záležitost. Domácí bijec měl navrch i v tvrdých výměnách na krátkou a střední vzdálenost. Bylo k neuvěření, že talentovaný Kubánec byl celkem čtyřikrát na zemi a nakonec byl jejich souboj předčasně ukončen.

Poslední triumf zaznamenal Crawford opět před domácím publikem v Omaze, kde mu fandil mimo jiné i nejslavnější místní rodák a jeden z nejbohatších mužů světa investor Warren Buffet. Jeho soupeřem byl nebezpečný Mexičanem Raymundo Beltrán, jež byl v minulosti okraden o výhru nad Burnsem. Crawford soupeře k nadšení lokálního publika bezpečně vybodoval a podruhé obhájil svůj titul.

Každý z Crawfordových zápasů byl titulový a celková bilance jeho soupeřů byla 88-1-8. Ve své váhové kategorii na Crawforda už žádné výzvy nečekají, bude za nimi muset výše.

Vzhledem k tomu, že ambicí mého příspěvku bylo prezentovat pouze pět nejlepších boxerů roku 2014, na spoustu boxerů se nedostalo. V roce 2014 dali o sobě významně vědět také např. Nicholas Walters (přemožitel Darčinjana a Donaireho), Vladimír Kličko (fraška s Leapaiem, ale pak těžký knockout světové dvojky Puleva), Saul Álvarez (výhry nad Angulem a Larou), nebo třeba lehká muší váha Japonec Naoya Inoue, jež má našlápnuto ke hvězdné kariéře (a na sklonku roku ještě duel s výborným Argenticem Narvaezem). Do seznamu je třeba zařadit také Mayweathera, který měl v uplynulém roce dva vítězné duely s Maidanou.

DOPLNĚNOU REDAKČNÍ NOMINACI NA SVĚTOVÉHO BOXERA ROKU NAJDETE V HLASOVÁNÍ V NAŠÍ ANKETĚ NÍŽE (hlasovat můžete ve čtyřiadvacetihodinových intervalech)

{acepolls 71}

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze