Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Cassius Clay opět ohromuje svět. Collard: Už mi dochází, že box je větší než MMA

Cassius Clay Collard / zdroj foto: Boxingscene.comCassius Clay Collard / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – Do letošního roku byl Clay Collard (9-2-3, 4 KO) relativně neznámý MMA zápasník, který lehce fušoval do boxerského ringu. Jeho největším okamžikem v kleci byla premiéra v UFC, ve které prohrál knockoutem ve třetím kole s Maxem Hollowayem. Teď je z něj v hodně rozbitém roce 2020 kandidát na boxera roku...

Když na konci roku 2015 skončil jeho příběh v UFC s nelichotivou bilancí 1-3 (celkově v MMA 18-8), na dva roky se z bojových sportů vytratil.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Během této doby jej začal trenér Ray Ault přemlouvat, aby zdokonalil své boxerské dovednosti. To, co bylo zpočátku jen doplňkem pro restart kariéry v MMA, mu nakonec totálně otočil žebříček hodnot.

V olympijském komplexu v Salt Lake City debutoval v červnu 2017 po týdenní přípravě proti taktéž debutujícímu Jameyi Swansonovi. Důvod byl nasnadě, pauza už byla dlouhá, peníze docházely a o Collarda se MMA organizace zrovna nepřetahovaly.

Bijec s přezdívkou po legendě legend – Cassius – Clay Collard zvítězil těsně 2-1 na body. Půl roku na to stál opět v kleci a Troye Dennisona knockoutoval za 46 sekund. V kleci stihl do dubna 2019 ještě další čtyři duely s bilancí 3-1, než přilétla opět nabídka od boxerských promotérů.

Od poloviny května do konce června stihl čtyři duely a nebyl to zrovna povedený rozjezd. Proti – až na jednu výjimku – neporaženým protivníkům zapsal tři remízy a jednu prohru. Až poté to přišlo. Z boxovacího pytle pro vycházející hvězdičky se stal jejich kat.

Maurice Winslow III (před zápasem 2-0, 2 KO) – výhra 2-1 na body. Dushane Crooks (13-1, 7 KO) – výhra TKO 3. kolo. Gerald Sherrell (10-1, 5 KO) – výhra 3-0 na body. Pak sice narazil, dlužno dodat, že Uzbek Bechtěmir Melikuzijev je trošku jiný level – několikanásobný juniorský medalista z velkých soutěží, a hlavně stříbrný z OH 2016 a bronzový z MS 2017.

Prohrou TKO ve 4. kole zakončil rok 2019 s bilancí 3-3-2. Tu letošní 22. srpna proti Maurici Williamsovi (7-1, 3 KO) aktuálně vylepšil už na 5-0 (3 KO), tři duely pak stihl od poloviny června...

„Byl jsem si na sto procent jistý, že budu navždy zápasit jen v MMA,“ vrací se časem současná senzace boxerského světa, která od návratu do ringu v kleci k oficiálnímu souboji nenastoupila.

„Jsem prostě bojovník. Miluju boj. Box, nebo MMA, na tom nezáleží. Tvrdě jsem makal a makám dodnes. Chci co nejvíce zápasů, je jedno jestli v boxu nebo MMA. Nikdo nemládneme a chci toho stihnout co nejvíce,“ mění zjevně strategii muž, kterému přitom v březnu bylo teprve sedmadvacet let.

Collardův nečekaný úspěch patří mezi to nejvýraznější v současné těžké době sportu obecně. Díky koronavirové krizi a aktuálním omezením dostal šanci vyniknout. A z neznámého muže se stal bijec, kterého například expert ESPN Timothy Bradley označil za nejlepšího boxera první poloviny roku 2020.

Cassius Clay Collard / zdroj foto: ESPNCassius Clay Collard / zdroj foto: ESPN

Po červnovém vítězství nad favorizovaným Davidem Kaminskym – ano, opět měl být Collard jen potravou – řekl zástupce z promotérské formace Top Rank Boxing, že prudce stoupl zájem novinářů o rozhovor s Collardem. Jak oni, tak fanoušci prostě chtějí poznat podceňovaného muže, který nemá ani pořádného manažera či promotéra.

„Nečekal jsem, že se to takto nafoukne a bude o mě takový zájem,“ připustil Collard. „Svět boxu je obrovský, je tu daleko déle než MMA a má daleko více fanoušků. Neuvědomil jsem si, jak velkou pozornost může člověk získat v boxu, jen proto, že to nebyl můj sport. Teď to miluju,“ usmívá se sympaťák žijící v Burley, jehož pět letošních obětí má kombinovaný rekord 32-4 (tři z nich bylo před setkáním s Collardem neporažených).

Takže, kdo je Clay „Cassius“ Collard?

Vyrůstal v městečku Castle Dale ve státě Utah a od dětství se věnoval všem možným sportům. Boxerské rukavice si poprvé nasadil v jedenácti letech. Jeho dědeček totiž našel starý článek v novinách, kde se psalo o boxerské tělocvičně nedaleko jejich rodného města. Zařízení bylo však již několik let uzavřeno poté, co zemřel trenér, který ho měl na starosti.

Shodou okolností se ale syn tohoto trenéra, Mark Montoya, chystal opět rozjet otcovu tělocvičnu, a tak mladého Collarda pozval na trénink.

Na střední škole se ale věnoval spíše wrestlingu. Než se tedy stihl dostat box do jeho krve, začal s MMA. Svoji profesionální kariéru zahájil v roce 2011, v době, kdy stále navštěvoval střední školu.

Cassius Clay Collard / zdroj foto: Boxingscene.comCassius Clay Collard / zdroj foto: Boxingscene.com

„Asi týden a půl poté, co jsem oslavil 18 narozeniny, jsem měl svůj první zápas v MMA,“ vzpomíná s úsměvem Collard, který debutoval v regionální organizaci Moab Combat Sports. Za dva měsíce stihl zvítězit ve všech třech soubojích, všechny ukončil před limitem. Jeho surový styl mu ale zároveň přinesl mnoho bolestivých zranění.

„Sežral jsem hodně tvrdých kopů na nohu a nemohl jsem po zápase několik dnů vůbec chodit, tak jsem si řekl, že si radši dám chvilku pauzu,“ přidává. Ta pauza trvala přesně deset týdnů...

Poté, co Collard dosáhl bilance 13-4, přišel telefonát z UFC. Pro debut v nejslavnější MMA lize světa mu strýček (Dana) White připravil Maxe Hollowaye, budoucí nejlepší pérovou váhu historie. Collard dostal na přípravu přesně jeden týden.

Přesto, že prohrál, získal pozornost i respekt. Následující souboj proti Alexu Whiteovi sice vyhrál, poté však dvakrát odešel z klece jako poražený (pokaždé na body) a pro UFC již nebyl nadále zajímavým artiklem, tak byl propuštěn.

„Miloval jsem být součástí UFC, byl to můj velký sen. Bojoval jsem tam s opravdu velkými jmény. Byl jsem ale moc mladý, myslím tím hlavně mentálně. Každý boj pro UFC jsem si ale maximálně užil. Nedostali zrovna nejlepší verzi Claye Collarda. Můj osobní život byl divoký, nahoru a dolů. Prostě mladý kluk, co neměl hlavu správně posazenou na ramenou,“ přiznává s odstupem času.

Cassius Clay Collard / zdroj foto: Boxingscene.comCassius Clay Collard / zdroj foto: Boxingscene.com

„Byla to obrovská zkušenost proti skvělým bojovníkům,“ nelituje ale ani minuty v oktagonu nejslavnější MMA organizace světa.

Až poté si Collard poprvé zkusil, jaké to je, být boxerem. Po nějaké době se společně s trenérem Aultem odstěhoval na ranč v Utahu, kde mu vštípili řád a disciplínu a naučili ho, že jediné, co je důležité – je žít, jíst a dýchat pro samotný boj.

Výsledky mluví samy za sebe. Jeho boxerský styl sice není dokonalý, ale možná díky tomu slaví nyní úspěch.

„Vím, že nejsem nejtechničtějším boxerem na světě a moji trenéři se mnou mají mnoho práce, ale já jsem hodně trénoval MMA, a to je celkem rozdílný sport. Musíte umět kopat, používat lokty a umět bojovat na zemi.“

Dle jeho vlastních slov je pro něj velmi obtížné nepoužít nějakou z uvedených technik na svého protivníka v ringu: „Neustále musím myslet na to, že prostě nemůžu v kombinaci na soupeře vyslat loket, nebo koleno.“

Velkou výhodou Collarda je jeho schopnost bojovat v obou gardech: „Dokonce i v dalších bojových sportech jsem více bojoval pěstmi, a měnil gardy tak, jak se mi zrovna zachtělo. Vždy jsem byl zjevně v srdci boxer.“

Cassius Clay Collard / zdroj foto: Boxingscene.comCassius Clay Collard / zdroj foto: Boxingscene.com

Nositel slavné přezdívky, který ale Muhammadu Alimu není podobný vlastně v ničem, pak překvapí ještě více. To, když mluví o tom, jak dlouho by chtěl svoji kariéru ještě rozvíjet. Byť často bral zápasy na poslední chvíli kvůli penězům, aby měl co jíst a pít, chtěl by bojovat maximálně ještě tři roky.

A vedle boxu už má opět vyhlídnutý další duely v MMA – konkrétně v organizaci PFL, která slibuje vítězům svých turnajů milion dolarů. Box ale ještě může vše změnit. Zatímco PFL zatím stále s restartem po koronavirové krizi váhá, stihl Collard už ono poslední vítězství v ringu.

Druhé, kdy vstupoval do ringu coby favorit. „Miluju být outsiderem, ukazovat lidem, že se ve mně mýlili. Je na tom tolik zadostiučinění, když každý předpokládá, že prohrajete, a vy zvítězíte. Chodím do souboje s tím, že chci vyhrát a že bojuji proti tomu nejlepšímu bojovníkovi, který existuje. Nejhorší je, když soupeře podceníte. Takže každý chlap, který je můj další soupeř, je pro mě ten nejtěžším v kariéře.“

Že by přece jen jistá podobnost s Cassiusem Clayem alias Muhammadem Alim?

Cassius Clay Collard / zdroj foto: Boxingscene.comCassius Clay Collard / zdroj foto: Boxingscene.com

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2020 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze