Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Miss remíza! 'Slepá' sudí nechápe kritiku po duelu Mayweaether-Alvarez!

  • Napsal Antonín Vavrda

Mayweather vs. Canelo / zdroj foto: www.sho.comMayweather vs. Canelo / zdroj foto: www.sho.comLAS VEGAS - Proti všem. Tak nyní vystupuje bodová rozhodčí, pětačtyřicetiletá dáma jménem Cynthia J. Rossová. Ta totiž zjevně seděla o minulé noci na jiném duelu, než jaký sledoval celý boxerský svět, když souboj mezi Floydem Mayweatherem juniorem a Saulem Alvarezem viděla coby remízový. I den po zápase si ale za svým rozhodnutím stála.

"Máme tu výsledek, kterým je nejednotný verdikt bodových," pronesl pár minut po duelu století (alespoň co do výdělku) spírk večera Jimmy Lennon jr. a sedmnáctitisícovým kotlem MGM Grand to jen zahučelo, slova, která vypustil ze svých úst Floyd Mayweather snad ani není třeba překládat.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Jedna z nemnoha dam ve světě profesionálních rozhodčích C.J. Rossová totiž označila jednoznačnou záležitost ve prospěch neporaženého Američana jako plichtu. Její dva kolegové sice následně zjednali nápravu, pachuť verdiktu Rossové ale zůstal. Pokud si totiž nyní pročtete diskuze pod tímto zápasem, velká část příspěvků je adresována právě této blonďaté ženě. Že nejsou příliš lichotivá, není nutné dodávat.

"Stojím si za svým rozhodnutím," pronesla ovšem i přes palbu kritiky Rossová bulvárnímu serveru www.tmz.com. Tu ihned po zápase počastoval označením "zločinec" mimo jiné také expert televize ESPN Teddy Atlas, Mayweather na její adresu jen suše pronesl, že "jediné, co nemůže ovlivnit, je verdikt bodových".

Podobně mluvil sportovní ředitel Golden Boy Promotions (GBP) Richard Schäffer, který připomněl "výkon" Rossové v loňském duelu Bradley-Pacquiao. "Jak může být po takovém představení přidělená na takový velký zápas?" položil si řečnickou otázku. Na obranu Rossové lze ale říct, že odpověď je snadná.

CJ Rossová / zdroj foto: www.boxrec.comCJ Rossová / zdroj foto: www.boxrec.comSchäffer coby zástupce GBP mohl stejně jako Mayweatherova společnost, se kterou galavečer společně organizovali, proti vybraným bodovým vznést námitku, případně jednoho vetovat. To ale zjevně neudělali. Právě možná i kvůli másle na hlavě a také proto, že i tak zápas vyhrál, Mayweather již dále výkon Rossové nehodnotil.

Ta každopádně získala zastání u muže, který ji licenci udělil - Keitha Kizera, výkonného ředitele Sportovní komise státu Nevada. "To, že je na bodovacím lístku remíza, ještě neznamená, že to tak i vidí bodový. Rossová mohla dát Alvarezovi šest kol těsně, zatímco kola pro Mayweathera byla jednoznačná. Myslím, že to byla právě tato situace," pronesl pro americké novináře Kizer.

"Všichni tři bodoví si byli jistí, že Mayweather zápas vyhrál, to že tomu tak nebylo po sečtení kol také na papíře, je kvůli hodnocení každého kola zvlášť," dodal. Otázkou zůstává, zda-li není teda na místě změnit bodování zápasů. Pravdou ale je, že většina expertů z řad 86 novinářů viděli zápas jednoznačněji i dokonce než zbylí dva bodoví. Průměrné hodnocení se pohybovalo okolo hranice 119-109 a jen jediný z nich nabodoval méně než 117-111 (verdikt, se kterým se shoduje i moje bodování během podrobné on-line reportáže na www.onlajny.com - VÍCE ZDE!).

Zahraniční boxerské servery si daly každopádně okamžitě tu práci a projely záznamy Rossové za desetiletku jejího rozhodování ve velkých zápasech. A našly vyjma sobotní noci dalších šest kontroverzních verdiktů momentálně nejznámější bodové rozhodčí s licencí státu Nevada.

Jistě není bez zajímavosti, že zatímco její kolegové se vždy jasně přiklonili na stranu pozdějšího vítěze, Rossová hned v pěti výše zmíněných případech viděla zápas coby remízový. V jednom - loňské "Krádeži století" pak spolu s kolegou Duanem Fordem šokovali boxerský svět, když za vítěze duelu Bradley-Pacquiao označili prvně jmenovaného.

A ještě jedna perlička na závěr a varování pro boxery, kteří boxují proti soupeři, jež je domácí a jehož manažer tak platí bodoví: na Rossovou není radno narazit v letních měsících, její nejspornější verdikty totiž přicházejí zásadně mezi červnem a zářím.

Bodové verdikty zápasu Mayweather-AlvarezBodové verdikty zápasu Mayweather-Alvarez

SPORNÉ VERDIKTY C.J. ROSSOVÉ ZA POSLEDNÍ DEKÁDU (na prvním místě vždy vítěz zápasu):

9. června 2012 - Timothy Bradley vs. Manny Pacquiao: zatímco celý svět a později i nezávislá komise federace WBO viděli triumf hvězdného Filipínce, bodoví jej přiřkli neporaženému Američanovi. Vedle Rossové se o to postaral také Ford.

11. prosince 2011 - Juan Carlos Burgos vs. Luis Cruz: Ford a Ocasio se v tomto zápase o dva titulu v super pérové váze přiklonili jasně na stranu Burgose (98-92, 97-93), Rossová jej viděla jako remízový (95-95).

13. srpna 2011 - Abner Mares vs. Joseph Agbeko: Adalaide Byrdová, další to bodová (manželka ringového Roberta Byrda), a Oren Shellenberger měli jasno, duel o dva tituly mistra světa v bantamové divizi vyhrál Mares (115-111), Rossová jej viděla remízově 113-113.

5. července 2011 - Rodel Mayol vs. Javier Gallo: Lisa Giampová a Jerry Roth měli jasno, vítězem je Mayol (98-92), Rossová si opět nedokázala vybrat a duel označila jako nerozhodný (95-95).

2. července 2008 - Kendall Holt vs. Ben Tackie: A opět oblíbený verdikt Rossové 95-95, zatímco zbylí dva bodoví Houck a Smith se shodli na tom, že Holt vyhrál osm z deseti kol.

13. července 2002 - Kevin Kelley vs. Humberto Soto: Smith a Castellano se přiklonili na stranu Kelleyho (116-112, 115-113), Rossová opět nezklamala a označila duel remízou (114-114).

Dodatek: Že Rossová miluje remízy se potvrdilo i v dalších deseti duelech za posledních pět let, v polovině případů se pak k ní ovšem přidal i jeden z jejích dvou kolegů/kolegyň a duel tak i verdiktem "DRAW" skončil.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze