Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Nejbohatším bojovníkem planety je král těžké váhy Fury. Následuje ho McGregor

Tyson FuryTyson FuryNEW YORK – Prestižní magazín Forbes v pátek vydal letošní žebříček nejbohatších sportovců planety. A boxeři si v něm opět nevedli špatně, v elitní třicítce jsou hned čtyři. Tak trochu dle očekávání čtyři boxerské mušketýry Tysona Furyho (11.), Anthonyho Joshuu (19.), Deontaye Wildera (20.) a Canela Alvareze (30.) doplňuje už jen jeden zástupce světa MMA, Conor McGregor (16.).

Na úvod jedna očekávaná informace: kombinované příjmy stovky nejbohatších sportovců planety mezi červnem 2019 a 2020 poprvé po čtyřech letech růstu klesly, dohromady připlulo na účet 99 mužů a jedné ženy (po čtyřech letech vystřídala americkou tenistku Serenu Williamsovou její krajanka a taktéž zástupkyně bílého sportu Naomi Ósakaová.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Důvodem poklesu, který se určitě projeví také v žebříčku za rok, jsou především smlouvy v baseballu a americkém fotbalu, byť tam nejsou tak výrazné. Ovšem prvně jmenovaný sport? V roce 2019 bylo v žebříčku 15 jeho zástupců, kteří dohromady vydělali 468 milionů dolarů. Letos? Jeden s výdělkem 27 milionů. A jelikož ostatní sporty – vyjma fotbalu – zůstaly de facto na svém, přišel onen propad.

Nejvíce zástupců má letos v žebříčku, který Forbes sestavuje od roku 1990, stejně jako loni basketbal (35), následuje fotbal (31), který tak trochu nahradil baseball.

Box přišel o jednoho svého zástupce, MMA zůstalo na svém. Jen jména a pořadí se trochu proměnilo.

Zatímco loni byl za rohovnický sport na celkově čtvrtém místě Mexičan Canelo Alvarez (53-1-2, 36 KO), letos kraloval bojovým sportům Brit Tyson Fury (30-0-1, 21 KO). Aktuální šampion těžké váhy WBC loni vydělal 57 milionů dolarů – 50 milionů třemi duely v ringu, zbylých sedm na marketingovém poli.

Jeho krajan a držitel zbylých pásů prestižních federací WBA, IBF a WBO – Anthony Joshua (23-1, 21 KO) – zapsal za dva duely s Andym Ruizem Jr. Dohromady 36 milionů dolarů, dalších 11 zinkasoval z aktivit mimo šestnáct provazů.

Hned za ním se podruhé v tomto ratingu objevil Američan Deontay Wilder (42-1-1, 41 KO), kterému výhra nad Luisem Ortizem a porážka od Furyho vynesly 46 milionů dolarů. Další půlmilion dostal z marketingových smluv, čímž se jen potvrdilo, že tuto část osobního profilu mají ostatní boxeři zvládnutou daleko lépe. Důkazem budiž, že loni na tom byl podobně a že lépe si vedli i veteráni Manny Pacquiao a Gennadij Golovkin, kteří ale tentokrát v žebříčku chybí.

Porovnání sportů v žebříčku 2019 a 2020Porovnání sportů v žebříčku 2019 a 2020

Čtvrtým boxerským mušketýrem je Alvarez, kterému k výdělku 37 milionů dolarů stačil jediný zápas, listopadová výhra nad Rusem Sergejem Kovaljovem. Mexická superstar má totiž dlouhodobý kontrakt ze streamingovým gigantem DAZN, který mu zajišťuje minimálně 35 milionů dolarů za zápas. K nim přidal dva miliony na poli marketingu.

Podobně cenným zbožím je pro svého zaměstnavatele – UFC – také Conor McGregor. Také proto je v žebříčku Forbes i letos, přestože od roku 2016 zápasil v kleci pouze dvakrát. Jenže právě lednový comeback s Donaldem Cerronem mu vynesl 32 milionů dolarů (za 40 vteřin zápasu slušný balík), další 16 zinkasoval na reklamních smlouvách, což je o milion dolarů více než loni.

Opětovně tak irský bouřlivák ukazuje, že v tomto ohledu je mezi bojovníky jasnou jedničkou. A že marketingová síla není vždy závislá jen na sportovních výsledcích.

Mimochodem, byť si boxeři oproti loňsku pohoršili, co se týče počtu v ratingu a také ohledně celkového výdělku, v umístění jsou na tom naopak daleko lépe. Loni byli v elitní třicítce pouze Alvarez s Joshuou, letos naopak všichni. A pokud vezmeme první dvacítku pořadí, tak mají bojové sporty se čtyřmi zástupci druhou nejlepší účast v této společnosti, lépe si vedl jen basketbal se šesti sportovci v TOP 20...

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2020 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze