Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Obrovská finanční síla! Hearn chce dobýt americký trh, dostal miliardu dolarů na 8 let

Eddie Hearn (uprostřed) se svými novými partneryEddie Hearn (uprostřed) se svými novými partneryNEW YORK – Sliboval expanzi do Spojených států, předvedl ale doslova uragán. Britský promotér Eddie Hearn oznámil ve čtvrtek novou smlouvu s Perform Group, která vysílá živé sportovní přenosy skrze svůj streamingový projekt DAZN. Hodnota kontraktu? Miliarda dolarů na osm let!

Sportovní svět je na podobné smlouvy zvyklý. Takové NFL vyplatí televize mezi lety 2014 až 2022 39,6 miliardy dolarů, anglická Premier League má tříletý kontrakt (2016-19) na 5 miliard dolarů.

Jenže ten boxerský něco podobného nepamatuje. Ano, podnikatel Al Haymon od vytvoření svého projektu Premier Boxing Champions (PBC) v březnu roku 2015 do něj napumpoval skrze své investory v prvních dvou letech údajně kolem půl miliardy dolarů.

Jenže tam nešlo o peníze od televizních společností. Ostatně také proto se loni PBC řádně otřáslo v základech a hrozil mu krach.

Britský promotér Eddie Hearn ve čtvrtek napsal úplně jiný příběh. Muž, který postavil na nohy ostrovní box díky obřímu kontraktu s televizi Sky Sports, se už loni rozhodl rozšířit svoje portfolio na americký trh.

Podepsal mimo jiné hvězdu střední váhy Daniela Jacobse a začal vytvářet svoji zámořskou stáj. Nyní tento krok podpořil smlouvou s Perform Group na jednu miliardu dolarů vyplacenou za osm let. Během této doby uspořádá ročně 32 galavečerů (16 v USA a 16 ve Velké Británii). Mimochodem dohoda se Sky Sports, která vyprší v roce 2021 jej zavazuje ke dvaceti akcím ročně.

„Je to splněný sen. Je to pro nás jedinečná příležitost vytvořit výjimečnou boxerskou stáj světových měřítek. Když jsme poprvé zavítali do USA, potřebovali jsme platformu, která by nám zabezpečila potřebné množství zápasu pro náš další vývoj a zároveň velký balík peněz, díky kterému bychom mohli koupit ty nejlepší boxery ve státech,“ pronesl na tiskovce hrdý Hearn.

Stále teprve osmatřicetiletý podnikatel a syn Barryho Hearna, který celý Matchroom Sport před lety založil, si okamžiky oznámení této novinky náležitě vychutnával: „Víte, že jsem velký řečník, takže si prostě nemohu nechat tyto věci jen pro sebe a musím o nich hodně mluvit. Je to velký moment nejen pro Matchroom Boxing, ale pro celý náš sport. Dává nám to obrovské možnosti. A je třeba hlásná trouba, která to vykřičí do světa. Tou jsem já!“

Tato slova měla své opodstatnění. „Víte, někdo se musí o boxery starat. Oni si nemají dělat reklamu sami. Když vidím, jak Deontay Wilder sedí u sebe v pokoji a dělá na kameru video pro instagram, aby využíval jména Anthony Joshuy na zvýšení toho svého, je mi z toho smutno. Přijde mi to trapné. Třeba jemu i dalším klukům ze zámoří podat pomocnou ruku. Až v září dorazíme do států, budeme v plné síle,“ pokračoval.

Že jde o významnou chvíli pro boxerský svět dokazuje také skutečnost, že se vše oznámilo o pár týdnů dříve, než měli zástupci Perform Group v plánu. Ti nejprve chtěli dát Hearnovi prostor pro vytvoření zmíněné stáje, která má čítat až třicet boxerů.

„Jsem tu pro to, aby skrze DAZN nabídl ty nejlepší zápasy v USA. Všichni američtí promotéři nyní čekají na naši chybu. Každý vám poví, že je to nová platforma, která nemusí fungovat. A já jejich argumenty chápu. Ale ne při všech těch financích, které mne to nyní stálo,“ řekl Hearn, který by měl první boxery začít představovat ke konci června.

A cože to zmíněné DAZN vlastně je? Dá se říct, že taková sportovní verze známé služby jménem Neflix, což je placený poskytovatel filmů online, který má na 120 milionů registrovaných uživatelů po celém světě.

DAZN zatím vykazuje menší čísla. Ale je růst je nezpochybnitelný. Skrze tuto platformu může uživatel sledovat živé internetové přenosy fotbalové Premier League či Ligy mistrů. Momentálně je dostupná v několika zemích světa včetně Kanady, Německa, Japonska, Rakouska či Švýcarska. A pochopitelně USA.

Že jde o „útok“ na klasický systém PPV, který funguje především v zámoří (placený televizní přenos), není třeba dodávat. „Myslím, že můžeme konečně položit PPV v USA na lopatky. 99 dolarů za jeden přenos boxerského galavečera? To je dle mého až nechutné. Ameriko – hlásíme, že jsme za tebou konečně dorazili a show tak může začít,“ neskrýval své plány Hearn.

Simon Denyer, výkonný ředitel Perfomr Group, která za DAZN stojí (zajímavostí budiž, že společnost vznikla ve Velké Británii, ale momentálně její představitelé neplánují rozšíření služeb právě pro ostrovní království), přidal:

„Toto je od nás možná klíčový krok pro to, aby se streamingové služby staly velkými hráči na poli sportovních přenosů. Skutečně si myslíme, že právě takto budou lidé sledovat sportovní přenosy v nejbližších třech, nebo čtyřech letech. Když se podíváte, co se v poslední době stalo v hudbě a televizi díky Spotify a Netflixu, zjistíte, že se věci díky tomu velmi rychle změnily.“

Dlužno dodat, že ke streamingu je třeba televizních společností, které přenos vyrobí. Jak budou Matchroom Boxing, DAZN a zámořské televizní společnosti kooperovat, zatím není jasné. Zvláště, když ty těží své příjmy z boxu právě z PPV. V oznámení dohody se mluví o vytváření vlastních show, které budou právě PPV konkurovat.

„Plánujeme šestnáct galavečerů na obou stranách Atlantiku ročně. Dvanáct z těch zámořských budou klasické akce s titulovými zápasy, čtyři pak další pecky (měly by se na nich představovat britské talenty). Půjde o grandiózní show v PPV stylu, jen za ně nebudete muset platit už žádné další extra poplatky. Podle mne jde o budoucnost boxerských přenosů,“ dodal nakonec Hearn.

Asi málokdo z těch, kteří sledují galavečery z celého světa právě skrze (pirátské) streamy s ním nesouhlasí. Pro české fanoušky se ale momentálně stejně nic nezmění – DAZN v nejbližší době po vzoru Netflixu rozšíření pro zemi v srdci Evropy neplánuje.

Jaký dopad bude mít tento v boxu rekordní kontrakt pro svět tohoto sportu, začneme zjišťovat již na podzim.

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2017 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze