Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

WBC pozastavilo program Čistý box. WADA apeluje s bojem proti dopingu na státy

WBC Clean BoxingWBC Clean BoxingMEXIKO CITY – Pandemie koronaviru ovlivňuje svět boxu také z jiného úhlu pohledu, nejen co se týče rušení galavečerů a více či méně velkých finančních problémů některých boxerů. Omezení volného pohybu osob v některých zemí ovlivňuje také dopingové testy.

Už o víkendu se objevila v agenturách následující zpráva:

„Současný sportovní svět se musí vyrovnávat s bezprecedentní situací. Nemoc COVID-19 ovlivňuje i každodenní program WADA (Mezinárodní antidopingová agentura). Je to globální hrozba a naší prioritou musí být bezpečnost, ochrana zdraví a společenská odpovědnost,“ citovaly ty prezidenta WADA Witolda Baňku.

DALŠÍ NOVINKY K TÉMATU:

Co to znamená v praxi? Organizace připravila manuál pro národní antidopingové agentury, které mají ke sportovcům snazší přístup. Jenže v mnoha zemích je stejně jako v Česku omezen společenský kontakt, což postup při dopingových odběrech výrazně tlumí. A ovlivňuje. Pod kontrolou komisařů měli být dle určitých pravidel ti sportovci, kteří se chystají na olympijské hry. Jenže i ty byly na začátku týdne odloženy.

I s ohledem na postup WADA se rozhodla boxerská federace WBC pozastavit svůj projekt „Clean Boxing“, pod kterým sama dělá dopingové testy ve spolupráci s VADA (Nezávislá antidopingová agentura pro box a bojové sporty). A to i ty namátkové.

„Není možné sbírat vzorky, protože obě strany musí nyní dodržovat současné nařízení jednotlivých vlád. Další kroky zveřejníme za tři týdny, momentálně je ale náš projekt pozastaven,“ napsal na svůj Twitter Mauricio Sulejman, prezident WBC. Ke zprávě přidal hastag #StayHome.

V překladu to znamená, že nyní žádné dopingové testy pod hlavičkou WBC nebudou. Boxeři se tak nemusí „obávat“ namátkových kontrol, nemusí hlásit místo svého pobytu, které je stejně v tuto chvíli tak nějak stálé, tedy v místě jejich bydliště.

„Věříme ve #StayHome a očekáváme totéž i od dalších boxerských federací. Žádní komisaři nyní nemohou chodit po ulicích, stejně tak sportovci nemohou trénovat v tělocvičnách. Nechceme zároveň zbytečně nikoho otravovat v už tak složité době. Dneska se všichni musíme starat o něco jiného než o hledání podvodníků. Toto je naše stanovisko. Je na každém, zda se k nám přidá,“ dodal Sulejman.

Je otázkou, co bude po zmíněných třech týdnech. A jak se zpětně celý antidopingový kolos nastartuje. Ve chvíli, kdy se momentálně sportovci (nejen boxeři) stravují i v jiných podmínkách, než na jaké jsou zvyklí, může pro ně nastat následně hodně složitá situace.

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2020 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze