Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

KOMENTÁŘ Čagajev: Nejslabší šampion těžké váhy za poslední roky

  • Napsal Antonín Vavrda

Čagajev vs. Oquendo / zdroj foto: Championat.comČagajev vs. Oquendo / zdroj foto: Championat.comPRAHA – Federace WBA má opět svého nového regulérního šampiona. Po neděli je jím Uzbek Ruslan Čagajev, který ve dvanácti kolech porazil portorického veterána Frese Oquenda. Jeho triumf byl ale stejně podivný, jako okolnosti souboje...

Na jedné straně Achmat Arény v Grozném stál jednačtyřicetiletý bijec, který se své třetí velké titulové šance dočkal po deseti letech. Na zápas ale dorazil zhruba 30 hodin předem. Ještě v pátek po poledni byl totiž doma v Chicagu. Údajně proto, že se mu narodil syn. Jenže k této radostné novince došlo již v pondělí.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Za vším v tomto případě není třeba hledat ženu, nýbrž slavného promotéra Bobbyho Hitze, který nechtěl Oquenda do zápasu pustit, dokud nedostane svůj díl slávy (peněz). Nakonec jej přesvědčily dle všeho až dolary čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova, který celou šou financoval.

Když odhlédneme od toho, že samotný zápas byl už dvakrát přeložený, celou frašku s názvem „boj o regulérního šampiona WBA" (super šampionem je totiž po výhře nad Davidem Hayem z před tří let Vladimir Kličko) pak podtrhuje fakt, že coby případní náhradníci byli osloveni Shannon Briggs a Alexander Petkovič.

Prvně jmenovaný by mohl být alespoň silou své kariéry slušnou náhradou, pokud by ovšem neměl za sebou devět dnů starý dvanáctikolový souboj. Na duel s Grozném by proto musel dostat hodně speciální výjimku, aby mohl obejít fakt, že po titulových soubojích může boxer bojovat nejdříve za měsíc.

Proti Oquendovi se pak postavil Uzbek Ruslan Čagajev. Ten byl kvůli hodně slušné výplatě ochoten dělat Kadyrovovi „poskoka" a hračku, kdy jej mohl čečenský vládce vydávat za „vlastního", i když tomu tak vůbec není. Vše vyvrcholilo ve chvíli, kdy mu zahráli v ringu ruskou hymnu, místo uzbecké, což „Bílému Tysonovi" bylo po chuti asi tolik, jako byste tygrovi v kleci hodili zeleninu.

Těžko říct, jestli Čagajeva toto rozhodilo natolik, že poté předvedl mezi šestnácti provazy to, co předvedl, pravda ale bude někde jinde. Kde? Na to není těžké odpovídat. Když před sedmi lety jasně přeboxoval obrovitého Nikolaje Valujeva, vážil uzbecký národní hrdina o osm kilo méně. Na nikdy neuskutečněnou odvetu s ruským medveděm pak byl ještě lehčí.

A právě zde lze hledat zlom v kariéře mlátičky, která děsila ve své době kde koho. Na konci května 2009 se měl Čagajev utkat s Nikolajem Valujevem. Tomu se ale do odvety s „prťavou" mlátičkou, která jej dokázala ztrapnit, pranic nechtělo. A tak jeho stáj Sauerland dostala souboj do finských Helsinek. Důvod byl zřejmý – chtěli udělat vše pro to, aby k němu nedošlo.

Na severu Evropy byly totiž daleko přísnější měřítka pro posuzování žloutenky typu B, kterou Čagajev sice měl, ale byl jen jejím přenašečem, než v Německu. Duel by tak zrušený, Uzbek se o tři týdny utkal v Gelsenkirchenu s Vladimirem Kličkem, který měl původně boxovat s Davidem Hayem. Ten se naopak postavil Valujevovi.

Jenže plán, který měl proti sebe dostat ruského obra a ukrajinského vládce těžké váhy a který se kvůli porážce Valujeva s Hayem nikdy neuskutečnil, nejen ukončil kariéru rodáka z Petrohradu, ale de facto u „Bílého Tysona".

Ten sice demolici od Klička fyzicky rozchodil, psychicky ale nikoliv. Poslední záchvěv jeho možností přišel v souboji s Alexandrem Povětkinem, kterého měl na lopatě, jenže ho nedokázal špatným vedením z rohu i své odcházející kondice dorazit.

A tak se stalo, že muž, kterého v roce 2007 obdivoval coby hrdinného „Davida" snad celý boxerský svět, je po sedmi letech a frašce – nejen té v ringu – nejslabším držitelem tohoto titulu od doby Bruce Seldona.

Teď jde jen o to, kdo se stane jeho Mikem Tysonem, či-li katem. Kandidátů je hned několik. Atak Kubánce Luise Ortize by ještě Čagajev ustát mohl, Antonio Tarver by ale mohl být již daleko úspěšnější, stejně jako Alexander Povětkin, nebo Lucas Browne. A David Haye, který sledoval celou šaškárnu coby host Kadyrova?

Ten by si nyní s Uzbekem nejspíše poradil i kdyby mu vypovědělo službu jeho operované rameno. Nezbývá než doufat, že vládci jednotlivých boxerských federací dotáhnou do úspěšného konce vizi, kterou načrtli před několika týdny a na konci roku 2015 budeme znát jednoho mistra světa ve všech vahách.

O podobné šampiony jakým je nyní Čagajev totiž fanoušci boxu rozhodně nestojí. Tedy kromě Kadyrova a jemu podobným...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze