Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

KOMENTÁŘ Canelo, jen talent a síla ti příště stačit nemusí!

  • Napsal Antonín Vavrda

Canelo Alvarez vs. Erislandy LaraCanelo Alvarez vs. Erislandy LaraPRAHA – Sobotní noc dala boxerskému světu opět téma k diskuzi. Souboj Canela Alvareze (44-1-1) s Erislandym Larou (19-1-3), který vyhrál prvně jmenovaný 2-1 na body toho nabídl skutečně hodně k zamyšlení. Pojďme nyní na to v našem pozápasovém komentáři.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Když v úvodu zmiňuji slovo „diskuze", je třeba hned na úvod dodat, že zásluhou jistého Leviho Martineze se komentáře mezi fanoušky i experty často dostala tam, kam by neměla. Tenhle pán – bohužel toho času boxerský bodový sudí – spolurozhodoval výše zmíněný zápas. Jeho verdikt? 117-111 pro Alvareze (9-3 na vyhraná kola).

Duele, který drtivá většina fanoušků, boxerů i expertů viděla o bod, či dva na jednu, nebo druhou stranu, případně remízově (tak jako například Profiboxing.cz a Boxingscene.com) byl dle Martineze jednoznačný pro mexický talent.

Svým nepochopitelným (buďme čestní a neobviňujme ho z podjatosti) zkratem tento pán pokazil zápas hned z několika ohledů – Alvarezovi dal zbytečný pocit kvalitně odvedené práce. Larovi pak munici pro jeho ukřivděné výkřiky o krádeži. Přitom stačilo, kdyby si sundal slepecké brýle, nabodoval výsledek stejně jako Dave Moretti (115-113) a nikdo by neřekl ani popel.

Zápas mexického supertalentu a kubánského tanečníka totiž jednoduše vyrovnaný byl. A hodně. Lara předvedl výborný taktický výkon založený na pohybu, přesnosti úderů a rychlosti. A minimálně polovinu zápasu mu to vycházelo.

Alvarez, který do ringu vstupoval údajně s vahou 77 kg (dle manažera De la Hoyi „jen" s 75 kg, v pátek na vážení měl přitom 70,3 kg), působil v této fázi duelu hodně těžkopádně, byl pomalý a často i bezradný – to když svými háky máchal do provazů na jedné straně ringu a Lara se na něj usmíval na druhé straně.

Ponechme stranou fakt, že Kubánec svým stylem hodně lidí naštval a dá se říct, že oprávněně, protože přišel zápas odskákat a uběhat, nikoliv odbojovat. Na druhou stranu – box není jen rvačka, je to také technika a taktika, Lara se proti pravidlům tohoto sportu neprovinil a správně vsadil na kartu, která ho mohla dovést k vítězství. Protože o to mu šlo, ne o to, udělat dojem na lidi kolem tím, že po pár kolech ostrých přestřelek s fyzicky nadupanějším soupeřem skončí v lasvegaské nemocnici.

Ne, Canelo by se neměl unášet na pocitech dobře odvedené práce a toho, že jej všichni plácají po zádech za atraktivitu a tlak, kterým si nakonec i vysloužil přízeň dvou ze tří bodových. Už jen jeho výraz po závěrečném gongu by mu měl být varováním. Opět v něm bylo stejně jako po souboji s Mayweatherem vidět zklamání, či frustraci, nikoliv radost, kterou dával nuceně najevo až později.

Canelo a tým kolem něj by si měl jednoduše uvědomit, že ne všichni soupeři mu budou skákat (držet v ringu jako boxovací pytel a la Angulo) dle jeho not jen díky zázemí, jménu a talentu. Ne, občas se najedou soupeři, které k tomu bude muset donutit svým výkonem.

Ano, proti Larovi bylo vidět, že se poučil ze zápasu s Mayweather. Pořád to ale bylo málo. Pořád bylo znát, že mu vysocí, rychlí boxeři, kteří se prostě nechtějí za každou cenu prát ve středu ringu čelo na čelo, nesedí. Stejně jako mu možná tak úplně nesedí pozice hlavní hvězdy Golden Boy Promotions.

Poprvé během jeho kariéry prosákly na povrch informace o tom, že tréninku nedával až tolik, kolik by mohl a měl. V šatně jste pak marně hledali jeho spolupracovníky, zato jste viděli čtyři slečny, které v minišatech sledovali jeho poslední přípravu před zápasem. Ano, mohou to být jen pomluvy, nebo úmyslné taktické šachy. Mayweather také dává na odiv své bohatství, v tréninku ale nic nešidí. Jenže na druhou stranu – na každém šprochu pravdy trochu.

Zápas s Larou by prostě a jednoduše měl být pro rozhodně extrémně talentovaného a silově skvěle vybaveného (rozhodně nad rámec lehké střední váhy, do které se stále snaží možná až zbytečně urputně hubnout) vybaveného Alvareze velkým varováním.

Teď mu sice manažeři přihrají do cesty stylově přijatelnější protivníky (Kirkland, pak Cotto), jenže v lehké střední i střední váze je dost bojovníků, kteří jsou schopni boxovat ve stylu Mayweathera a Lary – například bratři Charlové, Andrade, či Rabčenko. A pokud by Canelo předvedl stejný výkon jako v neděli, nemusela by být přízeň bodových v takovém případě věčná...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze