Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

KOMENTÁŘ Co ukázal Pulev? Kličko je výjimečný, ne neporazitelný!

  • Napsal Antonín Vavrda

Kličko trefuje PulevaKličko trefuje PulevaPRAHA – Poslední dny se nejen v Česku nemluví o ničem jiném, než tradičně o posledním souboji Vladimira Klička. Ten si v sobotu poradil v pěti kolech v té době se světovou dvojkou Kubratem Pulevem a dál tak vládne světové těžké váze.

Názorů na tento duel zaznělo už hodně, stejně jako výzev na to, aby přiletěl komentář a rozbor zápasu ze strany Profiboxing.cz. Proč ne, zde vám ho nabízíme...

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

„V Hamburku se proti sobě postavily dvě žebříčkově nejlepší těžké váhy současnosti a mnozí čekali – včetně mně – velké taktické šachy. Na ně ale de facto skoro vůbec nedošlo. Důvodů bylo několik...

V první řadě přece jen ne úplně zvládnuté emoce bulharské vyzývatele. Ten šel do ringu hodně motivovaný, jeho 'nadrženost' pak ukázal už nástup do zápasu. Ten se mu navíc stal i osudný. Každý, kdo není zaslepený láskou vůči 'dokonalosti' Klička, musel vidět, že mu první přední Puleva zhruba po 25 vteřinách zápasu lehce roztančila nohy.

Všiml si toho i Bulhar, jenže nedokázal přidat další přesný úder, aby protivníka dostal do daleko větších problémů. A pykal za to. Přišel na řadu druhý faktor – síla Klička. Skvělý a téměř neviditelný levý hák poslal i extrémně odolného Puleva k zemi. Poprvé v jeho profesionální kariéře. Vzápětí znovu, i když tentokrát to byla spíše Kličkova klasika – tedy tvrdý, ovšem ne knockoutový úder, a povalení soupeře na zem.

Osobně si myslím, že Pulev se dokázal z problémů vyskákat relativně rychle, viděl to dobře i Kličko, protože ten na rozdíl od nás u televizních obrazovek jako jediný vidí soupeři do očí. Jenže se ukázalo, jak důležité jsou zkušenosti a jak obrovskou zbraní je pro Klička jeho rychlost.

Obrana obou dvou je totiž založená na pohybu a postřehu. To se – jak i zazněly rady v některých diskuzích – nedá změnit, překopat během pár měsíců tréninku a už vůbec ne během pár minut v ringu. Těžko budete dvacet let 'hrát na housle' a najednou po prvním downu začnete držet ruce v pevném dvojáku. A pro Puleva to znamenalo dvojí – buďto těžká nakládačka, nebo hra 'all in'.

O tu se ale bohužel pro něj pokusil jen ve čtvrtém a pátém kole. A bohužel pro něj i fanoušky mu to ve čtvrtém dějství nevyšlo. Tam totiž předvedl asi nejpovedenější kombinaci, kdy i dle vláčnosti a následné zpátečky Klička bylo vidět, že zadní direkt pořádně pocítil, ovšem... Pulev se dostal kombinací soupeři moc na tělo, ten se šikovně nechal zalomit do provazů, posléze se na Puleva pověsil a zbytek otřesu už zvládl vyskákat na svých nohách.

A přišel trest – v pátém kole totiž opět od Puleva opět jednu chytil, soupeře ukolébal, poté jej ale sundal. Tentokrát definitivně. A zde se právě ukázaly obrovské Kličkovy zkušenosti z velkých zápasů a fakt, že Pulev prostě dosud nenarazil na tak rychlého protivníka. Není totiž bez zajímavosti, že tři ze čtyř počítání přišly do deseti vteřin poté, co oba boxery od sebe roztrhl ringový Tony Weeks a dal povel 'box'.

Přes to všechno, jak negativně mohou řádky výše pro Puleva vyznít negativně, tak jsem si tento zápas právě z těchto vyjmenovaných důvodů užil! Bulhar nepřišel do ringu prohrát, nepodělal se předem, měl dvě šance, jak založit na prvotřídní senzaci. S ohledem na výsledek může někdo namítnout, že by byla nespravedlivá, ovšem o tom sport a box není. Ostatně jistý Manny Pacquiao o tom po čtvrtém setkání s Juanem Manuelem Marquezem ví své.

Zároveň si ale nemyslím, že je Kličko neporazitelný tak, jak prohlásil jeho starší bratr Vitalij. Zápas s Pulevem sice potvrdil jeho výjimečnost v této generaci boxerů těžké váhy, na druhou stranu také to, že je zranitelný, otřesitelný. Na rozdíl právě od Vitalije. Možná to bude znít zvláštně, ale Bulhar ukázal cestu, jak na něj.

Jaká je. Tvrdost, odolnost, dobrá přední ruka a kvalitní kryt. Očima a úderovou rychlostí (silou) totiž Kličko ostatní své rivaly z divize převyšuje. Stejně jako těží z toho, že jeho protivníci si hledají pro sparingy vysoké protivníky, jenže žádný z nich nemá jeho sílu a rychlost, což bohužel pro ně vždy zjistí až v momentu, kdy gong oznámí začátek jejich souboje s Kličkem.

Ano, sice jsem tvrdil, že Pulev s Povětkinem jsou ti, co jej mohou ohrozit, paradoxně oni dva utrpěli od Klička de facto nejdrtivější porážky. Jenže ne z důvodu, že by byli horší boxeři, než Thompson, Leapai a další, ale prostě proto, že vědomi svých schopností chtěli s Ukrajincem boxovat otevřenou partii a ve většině aspektů se mu i vyrovnali, jenže vždy v nějakém nikoliv.

Kdo by tedy mohl dokončit to, co Bulhar dle mého začal a ukázal? Pominu-li Anthonyho Joshuu, který Klička jednou nahradí, ale bez vzájemného souboje, a Deontaye Wildera, který může nabídnout silný úder a skutečně hodně, hodně, hodně náhodný 'lucky punch' (to už by klidně měl větší šance i Chris Arreola), zbývají mi dvě jména: Bermane Stiverne a Tyson Fury.

Prvně jmenovaný je pohybem, stavbou těla podobný typem boxera jako Pulev, ovšem jeho obrana je přece jen více americká, takže umí pracovat i z dvojáku. Má tvrdou, přesnou přední ruku, je silný, s velkým rozsahem paží, je odolný a hlavně... Právě jeho odolnost byla již prověřena mužem, který se po silové stránce Kličkovi přece jen dost blíží – právě Arreolou.

A v tomto osmnáctikolovém testu Stiverne obstál bez velkých potíží. Nejde o to, že Arreola se jinak Ukrajinci nemůže rovnat, jde o to, že Kanaďan se na rozdíl od jiných nemá důvod podělat z první tvrdé Klička, jelikož podobnou sílu už jednoduše zažil.

Fury má sice podobný problém s bradou, jako Kličko, má ale proti němu výhodu ve výšce, rozsahu paží a na rozdíl od Wildera může nabídnout i slušnou přední ruku a hlavně vrozenou vyčůranost. Dá se čekat, že duelu s Ukrajincem by v jeho podání nebyla žádná pohledná podívaná, ale ač to může znít zvláštně, troufám si říct, že by mohl Klička utahat! To je totiž poslední poznatek ze sobotní noci.

Ukrajinec totiž vypadal po konci zápasu všelijak, jen ne svěže, na své poměry se totiž vydal hodně ze sil hlavně pohybem a poskoky na nohou, a pokud by Puleva tak rychle nesundal, v tomhle nastaveném tempu by zápas do konce nedoboxoval!

Takže: Vladimir Kličko je v mých očích stále nezpochybnitelným králem těžké váhy, je na tom komplexně lépe, než jeho protivníci, duel s Pulevem ale ukázal v plné nahotě i jeho slabiny, o kterých se ví a mluví už dlouho. Jde jen o to, jestli se on sám odváží postavit soupeři, který má na to, aby jich dokázal využít!

Jennings, v případě triumfu nad Fury, tak ani Chisora, nebo dokonce Briggs, o kterých se nyní mluví jako o jeho dalších soupeřích, mezi ty 'Vyvolené' dle mého nepatří!"

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze