Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

KOMENTÁŘ Dost bylo robotů! Kličko, my chceme zábavu!

  • Napsal Antonín Vavrda

Vladimir Kličko před zápasem s Alexanderem Povětkinem / zdroj foto: www.championat.comVladimir Kličko před zápasem s Alexanderem Povětkinem / zdroj foto: www.championat.comPRAHA – Boxerské téma číslo jedna v Evropě, Česka nevyjímaje? Sobotní duel Vladimira Klička s Alexandrem Pověkinem o pozici vládce těžké váhy. Snad se nikdo neurazí a ani nebude zlobit, když také přispěji svojí troškou k obřím diskuzím nejen na našem webu a facebooku.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Je mi jasné, že mi bude předhazováno, že úmyslně čekám, že jsem si přečetl i názor Lukáše Konečného, že nemám Kličky rád. Na tyto názory má každý právo, pravdou ale je: Lukyho komentář mi přistál v mailu až poté, co jsem psal tyto řádky.

A vyčkával jsem s nimi do pondělního odpoledne, kdy vznikaly proto, že jsem si chtěl jednoduše ještě jednou celý zápas prohlédnout v klidu, sám, bez emocí, a bez TELEVIZNÍHO KOMENTÁŘE. Co jsem viděl?

Dva boxery, z nichž jeden toužil po vítězství celým svým srdcem, leč chyběla mu technika a rychlost, a druhý si s chladným kalkulem v hlavě k tomuto vítězství bohužel dokráčel. Proč bohužel? Z nenávisti ke Kličkovi? Nikoliv. Tenhle sedmatřicetiletý chlapík má můj respekt co se týče jeho profesionality. Na rozdíl od řady lidí nejen ve sportu skutečně chápe podstatu tohoto slova.

Jenže je tu i druhá strana mince: Nepřesáhla jeho touha po dokonalosti a jak sám neustále opakuje i strach z inkasování, strach z porážky, snaha ovládat i zákulisí boje už vlastně definici sportu? Definici soutěžení? Riskování pro to, abych dosáhl svého cíle, abych byl nejlepší? Je vlastně Vladimir Kličko ještě vůbec sportovec, nebo už jen chladný stroj na vítězství?

Ano, kde kdo může namítnout, že mu závidím jeho úspěchy, jeho dokonalost, sportovní postavu a výsledky v ringu. Dobrá, může být. Ale pak mě napadá jiná otázka: Proč třeba takový Manny Pacquiao stejně jako Kličko neprohrál šest let, přesto na něj fanoušci po vítězství nikdy nebučeli? A proč má obrovskou přízeň milovníků tohoto sportu i po dvou prohrách v loňském roce? Protože box je v jeho podání ZÁBAVA!

Protože se nebojí riskovat, protože chce dominovat svojí technikou, silou a výbušností, nikoliv tím, že si soupeře v úvodu utahá díky své výšce a váze a poté jej postupně ničí. V pondělí se mimo jiné objevila na boxerských webech zajímavá statistika: ve dvanácti kolech předvedl Vladimir Kličko 172 klinčů. Jednoduchou matematikou se dostaneme na zhruba 1 klinč během 12-13 vteřin zápasu. Dejme tomu, že i s tím než oba boxery rozhodčí roztrhl, trvalo to tak 5, 6 vteřin a jsme u toho, více jak polovinu čistého času se Ukrajinec na Povětkinovi prověšel.

Ano, ruský bijec chodil hodně často hlavou dolů a napřed, zaznamenal jsem mnoho názorů o tom, že když neumí duckingy, tak ať neboxuje. Že toto zápas ve prospěch Klička nerozhodlo. Dovolím si oponovat. Já totiž v televizi viděl Povětkina, který v prvních kolech chodil správně boxersky dolů, neměl hlavu před špičkami svých nohou. Ne, sklánět se začal až od pátého, šestého kola. Důvod? ÚNAVA!

Ono, zkuste si jít do podřepu třeba patnáctkrát za tři minuty a hoďte si na záda 110kilový pytel. Jak dlouho vydržíte mít záda jako pravítko? Jak dlouho toto vydržíte, když si vás soupeř vezme do kravaty a trochu přiškrtí? Ne, podle mne věšení se Klička na Povětkina zápas zásadně ovlivnilo. Kdo se díval pozorně, viděl, že Kličko v úvodních kolech například nezvykle často svou přední rukou míjel cíl. Ostatně to potvrzuje i statistika zápasu.

Ukrajinec měl být proto napomínám a ne jednou hned v úvodu, stržení bodu v jedenáctém kole tak trochu považuji od Luise Pabona za výsměch. I s ohledem na fakt, že dvakrát po stržení od Klička jeho soupeře naprosto nepochopitelně počítal. A jsme zpět u chladného kalkulu Vladimira Klička a jeho týmu. Moc dobře ví, že mu tato taktika u ringových prochází, tak proč by ji nevyužíval. Proč by se snažil o atraktivní box, na který navíc má techniku, sílu, dynamiku i rychlost, když nemusí?

Pokud bych mu byl schopen odpustit fakt, že se snaží získat výhodu nad svými soupeři stejně jako třeba Mayweather junior už v zákulisí vším možným konče tejpováním, tak tohle nikoliv. A že toto dělají všichni šampióni? Je to možné, pro mě je ale rozdíl rozhodit soupeře psychicky slovně ve stylu Aliho, nebo zastrašováním a lá Tyson, anebo zákulisními menšími či většími naschvály, podrazy.

V jednom z mnoha komentářů po zápase na našem webu zaznělo z rukou nejspíše jednoho nejmenovaného amatérského boxera, že Klička tu kritizují lidé, co tomu nerozumí, že by si to měli jít radši místo těch keců zkusit do ringu sami. Upřímně mne to trochu zarazilo, ale zároveň to tak trochu možná i dokumentuje myšlení Vladimira Klička, který sám po zápase přiznal, že si na bučení (či kritiku) fanoušků vlastně už zvykl.

Jak komentující, tak Kličko (i když ten už fanouškovskou základnu z části i zaslepenců, či žen, které jej obdivují coby muže se skvělou muskulaturou - což není ode mne kritika, naprosto to chápu) by si měli uvědomit jedno. Oba, Povětkin, Messi, Nadal, Federer, Crosby, prostě všichni sportovci právě tyhle komentující potřebují. Potřebují fanoušky! Nedělají to jen pro sebe, to by se mohli mlátit v tělocvičně bez lidí nebo dělat své sporty na zahradách svých vil.

Tvrdit, že boxu rozumí jen boxer, fotbalu jen fotbalista a ostatní, ať jdou do háje, není správný a pokud si to něco takového sportovec myslí, škodí v první řadě sám sobě. Pokud je názor slušný a alespoň trochu k věci, má na něj právo každý.

A já na rovinu coby v první řadě boxerský fanoušek přiznávám: jak se sobotní zápas blížil ke svému konci, více a více jsem si přál, aby Povětkin nějakým náhodným úderem Klička nachytal a složil. Poprvé za těch x let, co jsem viděl jednoho z Kličků v akci, jsem si řekl, že není hoden toho, aby si říkal šampión.

A dokud bude nad jeho „srdcem šampióna" převládat jeho hlava robota, budu si to přát v každém jeho dalším zápase!

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze