Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

KOMENTÁŘ Ruská ruleta: Až příliš statečný Abdusalamov

  • Napsal David P. Greisman

Mago vs. Perez / zdroj foto: www.hbo.comMago vs. Perez / zdroj foto: www.hbo.comPRAHA – Už jedenáct dnů uběhlo od brutální bitvy těžké váhy mezi Magomedem Abdusalamovem a Mikem Perezem, po kterém celý boxerský svět sleduje boj o život prvně jmenovaného v Roosveltově nemocnici v New Yorku.

Kromě fotogalerie, video a aktualit jsme vám minulý týden přinesli redakční komentář k tomuto zápasu a také slíbili zahraničního experta. Jelikož jeho překlad dal trochu zabrat, slíbili jsme vám ho až nyní, 11 dnů po zápase a 10 po jeho vydání.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Také David P. Greisman, jeden z editorů serveru Boxingscene.com a člen Americké asociace boxerských novinářů, psal své řádky pár desítek hodin po zápase, aniž by ještě věděl plnou vážnost zranění ruského boxera. I tak jsou jeho slova hodně zajímavá a nabízí i trochu jiné, pro nás evropské fanoušky, ne tolik známé souvislosti a informace.

„Vrchol byl na dohled, ale ne na dosah.

Alespoň zatím, ne úplně.

Šampion těžké váhy nebyl v ringu divadelní arény MSG. Vladimir Kličko byl raději usazený vedle krásné herečky a své snoubenky Hayden Panettierové a společně sledovali zápas mezi Magomedem Abdusalamovem a Mikem Perezem.

Kličko v první řadě zastupoval to, zač Abdusalamov s Perezem boxovali. Oba usilovali o jeho prestiž a prosperitu. A také hledali Klička samotného. A tak pochopili možnosti, které jim mohl vzájemný duel přinést. Vítězství před kamerami HBO by mohlo vítězi zajistit návrat při dalším vysílání a udělat z něj příští hvězdu HBO, díky čemuž by získal štědrý honorář a dostal šanci se probít třeba až k zápasu o titul mistra světa.

Říká se, že boxeři riskují svůj život a to je pravda ve dvou ohledech. Za jeden večer inkasují více úderů, než kolik z nás za celý svůj život. Dělají to ve snaze, že se stanou lepšími. Je vzácné narazit na bohatého muže, který si v mládí navlékne rukavice a pokračuje ve své kariéře i k profesionálům. Mnoho boxerů toto vnímá jako divoké, ale zároveň vážené povolání, které je může odrazit ode dna na vrchol.

Abdusalamov si vydělal za tento zápas 40 tisíc dolarů. Perez 30 tisíc dolarů. Dohromady nebyla jejich výplata větší než jedno – dokonce byla i menší než půl procenta – toho, co si za poslední svůj souboj vydělal Vladimir Klička.

Byla to investice a také risk. Kouzlo odměny má ospravedlnit riziko. Říká se, že boxeři riskují své životy, ale málokdo si pravdu těchto slov uvědomuje naplno uvědomuje dříve, než se stanou pravdou.

Před třemi týdny prohrál TKO Francisco Leal v duelu super bantamové váhy. O tři dny později zemřel ve věku 26 let na krvácení do mozku.

Předminulou sobotu Abdusalamov zápasil se zlomenou rukou, zlomeným nosem, rozbitou lícní kostí a řeznou ranou na levém očním víčku. Inkasoval 312 přesných úderů a probojoval se deseti drsnými koly se zkušeným soupeřem, který potřeboval vítězství stejně, jako on sám. Abdusalamov prohrál zápas a několik hodin poté byl odvezen do nemocnice, kde mu objevili malou krevní sraženinu na mozku a poté byl uveden do umělého kómatu.

Doufejme, že se Abdusalamov plně uzdraví, i když bitva o záchranu jeho života bude následována další bitvou – o záchranu jeho celé kariéry (nyní je již jasné, že Mago nikdy boxovat nebude, pozn. redakce). Špičkové sportovní komise v Americe si dávají pozor a dvakrát zváží, než dovolí boxerům, kteří utrpí zranění mozku, aby se vrátili do ringu. Kvůli potencionálním následkům.

Proto, aby se neopakovala tragédie, která se stala právě Lealovi.

Leal měl od Texaské boxerské licenční komise zastavenou činnost na dobu neurčitou a čekalo se na neurologické zdravotní osvědčení poté co byl hospitalizován po knockoutu od Jevgenije Gradoviče v březnu 2012.

Před léty (rok 2004) byl Nevadskou sportovní komisí suspendován prospekt těžké váhy Joe Mesi poté, co porazil Vasilije Jirova. Mesi utrpěl krvácení do mozku. Každý stát v USA má svůj vlastní regulační ústav, který řídí box a od kterého se očekává, že bude dodržovat suspendování od jiné komise jiného státuí. Mesimu byl nakonec v roce 2006 dovolený návrat k boxu díky skulince v pravidlech – jeho licence v Nevadě totiž vypršel a díky tomu vypršela jeho suspendace.

I přesto mají sportovní komisaři tendenci dělat chybu spíše z opatrnosti, především pokud se to týká povolení návratu do ringu pro boxera, který utrpěl krvácení do mozku. Většina Mesiho comebackových soubojů byly ve státech, o kterých se říká, že mají slabší komise. Mezitím (rok 2009) se bývalý mistr světa střední váhy Jermaine Taylor podrobil řadě lékařských testů za účelem přesvědčení komisí, aby mu umožnili po porážce od Arthura Abrahama opět boxovat.

Leal už nikdy neboxoval v Americe. Místo toho měl pět soubojů v jeho rodném Mexiku. Není známo, jakým dalším testům – pokud vůbec nějakým – se podrobil.

Vina za jeho smrt nepadá jen na sportovní komisi, ale také na ty, kteří ho zaměstnávali a obklopovali – na trenéry, členy týmu a rodinné příslušníky – všechny ty, kteří nezasáhli, aby mu pomohli, stejně jako na promotéra, který znal jeho historii a ignoroval skryté riziko.

Ovšem i bojovníci by měli být schopni sami lépe zhodnotit své schopnosti. Bohužel často nemají boxeři jinou možnost obživy, než boxovat. Protože kdyby tuto možnost měli, proč by tímto vším procházeli?

Tohle je to, čím se boxeři živí, ale zároveň je to více než jen práce. Je to všechno, co mají a je to pouze jejich.

Touha po lepším životě, prestiži a prosperitě, je důvod, proč Abdusalamov pokračoval v zápase s Perezem s hrdostí a mužností. To je ten důvod, proč se mu povedlo vyburcoval vlastní vůli pokračovat, i když byl částečně polámaný a částečně pohmožděný a krvácel. To byla jeho osudová šance a nebyla zde žádná garance toho, že by se v budoucnu mohla ještě někdy opakovat.

A tak chceme také po trenérech, aby poznali, kdy mají boj svého svěřence vzdát, a po rozhodčích a lékařích, aby věděli, kdy mají zamávat rukama a následně utěšili muže, který zraněný a zničený stojí před nimi.

Zároveň ale také chceme, aby boxeři v sobě kombinovali odvahu s pošetilostí. Ctíme a uznáváme boxery, kteří dělají to, co udělal Abdusalamov v sobotu, a kteří dělají to, co Arturo Gatti či Diego Corrales dělali znovu a znovu. Jsme uchváceni akcí a akčními hrdiny. Gatti a Corrales byli naší reálnou verzí, ztělesněním Bruce Willise a Arnolda Schwarzeneggera, kteří byli schopni vstřebat nelidský trest a nakonec zvítězit.

Chceme po boxerech, aby riskovali sebe sama – pro jejich vlastní odměnu, stejně jako pro odměnu nám, fanouškům.

Ne každý boxer je donucený k tomu, aby prošel tím, čím prošli Abdusalamov s Perezem. Někteří jsou dostatečně dovední na to, aby zvítězili jinými způsoby. Někteří už mají smlouvy s mocnými promotéry a vlivnými manažery. Některých už si všichni velké vysílací televizní stanice. A někteří mají fanoušky, kteří se za ně postaví nehledě na to, jak boxují. Kličkův styl je pravým opakem toho, co předvedli tito talenti těžké váhy, přesto ho jeho úspěch udržuje v pozici krále a přináší mu také královské bohatství.

Abdusalamov a Perez bojovali tak, jak uměli, a tak jak bylo potřeba. Ale tak, jako bývalí fotbalisté – jejichž mozky vykazují známky mnoha úderů – boxeři, kteří bojují stejně jako Abdusalamov, Gatti a Corrales, hrají ruskou ruletu s vlastními životy.

Je to investice a hazard. Potenciální odměny mají ospravedlnit možné riziko. Ve skutečnosti, ti kteří se dostali ven z toho drsného sportu relativně nepoznamenáni porazili osud navzdory všem očekáváním – tak jako tomu je i u ostatních forem hazardu. Je to z jejich strany výsledek dovednosti, úsudku a také štěstí."

David P. Greisman/Boxingscene.com

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze