Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

KOMENTÁŘ Wilder! Velkohubý šampion, kterého Amerika potřebovala

  • Napsal Antonín Vavrda

Deontay Wilder vs. Bermane StiverneDeontay Wilder vs. Bermane StivernePRAHA – Sobotní noc 17. ledna byla pro zámoří výjimečná. Legendární Muhammad Ali oslavil už opět doma v Louisville 73. narozeniny a v lasvegaském MGM Grand jeho krajan Deontay Wilder (33-0) získal titul mistra světa WBC v těžké váze. Ten samý pás, který držel „The Greatest" v letech 1974 až 1977.

Světová média se nyní předhánějí v názorech a komentářích na devětadvacetiletého Američana, který vrátil svým krajanům hrdost. A protože jsme boxerský web, určitě bychom měli také pár řádek osobního pohledu přidat. Zde jsou...

Na rovinu přiznávám: Wilderovi jsem proti Stivernemu hned z několika faktorů nevěřil. Pochybil jsem, na druhou stranu, proč si nyní tyto zmíněné faktory nerozebrat?

1) Zkušenosti Stiverneho: Prověrka v podobě osmnácti kol v ringu s Chrisem Arreolou mi přišlo jako slušná zkušenost. Hlavně proto, že především ve druhém souboji se nacházel Američan možná v životní formě, přesto to nestačilo.

Jenže i nyní se bohužel/bohudík ukázalo, že každý duel je jiný, navíc sám Stiverne přiznal, že nebyl ve své kůži z dlouhé a přerušené přípravy (VÍCE O TOMTO ZÍTRA V SAMOSTATNÉM ČLÁNKU). Na druhou stranu, sportovně se na to nevymlouval, ostatně kemp musel opakovat ne kvůli soupeři, ale vlastnímu zranění.

Deontay Wilder v akciDeontay Wilder v akci2) Chytrost, výbušnost a komplexnost: Zde jsem Wildera (a myslím, že nejen já) podcenil nejvíce. V jeho dosavadních duelech se mi nelíbila jeho přední ruka a stejně tak arzenál úderů. Proti Stivernemu? Výborná, skoro si troufám říct, excelentní práce levou rukou. Někdo si může říct, že tam jen házel úder, že dělal blbinky a že se nesnažil Stiverna sundat, jenže...

...Box je především o taktice, chytrosti, ne jen u brutální, hrubé síle. Kdyby ano, v historii by nemohli slavit úspěch Muhammad Ali, Floyd Mayweather a další. Kdo stál někdy v ringu, ví, jak strašně nepříjemné je, když vám někdo před hlavou neustále šermuje rukou, když si na ni naběhnete při útoku, pohybu vpřed. To pak stačí jen jemné oťukávání a prosté násobení sil. To je čistá fyzika.

Stiverne málo pracoval trupem, málo úderů Wildera šlo naprázdno, takže i když ho dokázal lehce unavit neustálým tlakem, ne natolik, jako kdyby rány Američany létaly naprázdno. Pořád je lepší o něco pěst zastavit, než když vám proletí vzduchem. Navíc – zastavováním ran soupeře vlastní hlavou – unaví chtě nechtě i vás. Stejně jako chytání bomb do dvojáku.

Ostatně to se ukázalo krásně v sedmém kole, kdy Wilder přesnou přední rozbil Stivernemu kryt a okamžitou zadní na bradu jej roztančil. Jenže právě zde také dle mého zjistil, že hnát se za knockoutem by byla cesta do pekel. Jestli mu něco chybí, je to stále ještě větší přesnost a práce v enormní tlaku - „větrné mlýny" mohou fungovat na „taxíkáře", na Stiverneho neplatily. Také díky jeho extrémní odolnosti.

Kolik odboxovaných kol měly na kontě legendy před prvním zápasem o titul mistra (V ratingu pět amerických hvězd minulosti, poslední neporažený šampion WBC Riddick Bowe a poslední šampion, který bojoval o světový titul s podobně čistým rekordem jako Wilder – tedy každé vítězství bylo před limitem, Vitalij Kličko)?
Vitalij Kličko (24-0, 24 KO) – 55 kol
Deontay Wilder (32-0, 32 KO) – 58 kol
Mike Tyson (27-0, 25 KO) – 74 kol
Riddick Bowe (31-0, 27 KO) – 96
Muhammad Ali (19-0, 15 KO) – 101 kol
George Foreman (37-0, 34 KO) – 104 kol
Joe Frazier (24-0, 21 KO) – 118 kol
Rocky Marciano (42-0, 37 KO) – 169 kol

To ale značí i fakt, že Wilder obstál také po boxerské stránce. A to už nerozebírám fakt, že se tentokrát nesoustředil jen na bombu ze zadního direktu, ale šikovně vytáčel háky za kryt Stiverneho, několikrát se pokusil o zvedák, tolik účinný, leč v současnosti málo používaný úder. Jeho práce nohou na Kanaďana také stačila. Je otázkou, jestli by stačila na boxera s rychlejším pohybem, který by na něj vytvořil větší tlak, ale tu nám možná zodpoví hned další Wilderův zápas.

3) Taktika: Stiverne v tomto ohledu zvládl parádně oba zmíněné souboje s Arreolou, jenže proti Wilderovi narazil. Snad v jediném, v čem jsem se nespletl, byl fakt, že Američan do obhájce nešlápl hned, jak mnozí čekali. Prostě šel postupně, snažil se poznat protivníka. Právě to je znak šampiona! Ano, Stiverne se pokoušel o něco podobného, bohužel pro něj, po této stránce prohrál. A kvůli tomu i celý zápas.

Tento fakt je o to zajímavější, když se podíváte na tabulku v tomto textu. Schválně jsem v ní spočítal, s kolika odboxovanými koly šli do prvního duelu o titul mistra světa bijci, kteří se již nyní pyšní statusy „legendy". Co z ní vyplývá. Že Wilder byl v tomto aspektu vedle Vitalije Klička daleko nejméně zkušeným bojovníkem!

TDeontay Wilder slavíDeontay Wilder slavíaké z tohoto pohledu nezbývá, než před ním smeknout. Navíc starší z ukrajinského klanu má za sebou mnohem delší amatérskou kariéru nejen v boxu, tak i kick-boxu.

Wilder jednoduše překvapil – mile překvapil – a titul mistra světa mu patří právem. Nevykecal si ho na tiskovkách a v televizních show. Ne, obral o něj boxera, který patří (a v budoucnu o tom ještě několikrát přesvědčí) ke špičce těžké váhy. A je třeba ještě zmínit jeden aspekt, který jsem před zápasem nejmenoval:

Už při vstupu do ringu byl vidět rozdíl v očích obou boxerů. Stiverne byl extrémně soustředěný, přesto v jeho pohledu šlo najít stopy nervozity. Wilder? Naprosto uvolněný! A to rozhodně nebyl v lehčím postavení, než Kanaďan. Celá boxerská Amerika do něj vkládala své naděje, byl favoritem u bookmakerů, hned na úvod spustila zaplněná aréna „USA, USA"! Wildera to ale nepoložilo, naopak, nažhavilo, což ukazuje na jeho velmi silnou psychiku.

Suma sumárum: titul světového šampiona je ve správných rukou. Kvůli zajímavosti v supertíze by nebylo na škodu, kdyby Stiverne ještě pás obhájil a trochu Američany nervoval i nadále, Wilder ale publikum (i to ze širšího spektra) bavit zvládne. A další souboje ukážou, jak moc se psychicky vydal do tohoto prvního velkého duelu, jestli nebude dalším z řady krátkodobých šampionů, ale dokáže titul obhájit vícekrát.

Ono se totiž ne nadarmo říká, že obhájit svojí pozici je daleko těžší, než si ji vybojovat. Pokud ale na sobě bude Wilder nadále pracovat, ještě zlepší obranu v provazech, klidně mu může titul mistra světa říkat „Pane" pár let. Potenciál na to rozhodně má...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze