Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

SLOUPEK: Potřebuje box čtyři šampióny Evropské unie a další šílenosti?

  • Napsal Antonín Vavrda

Bratři Kličkové se svými tituly / zdroj foto: www.boxingcene.comBratři Kličkové se svými tituly / zdroj foto: www.boxingcene.comPRAHA – Dva ze tří nejbohatších sportovců světa jsou boxeři. Tenhle sport láká masy lidí po celém světě, zápasy špičkových bijců jsou ochotni si zaplatit po celém světě miliony fanoušků, nejdražší vstupenky stojí tolik, co nová Škoda Fabia. Jenže upřímně: kolik z nás ví, jaké tituly momentálně drží třeba právě Floyd Mayweather junior a Manny Pacquiao?

Do roku 1962 to bylo ve světě boxu pro příznivce relativně snadné. Ano, existovaly národní organizace, které se shlukovaly do těch kontinentálních. Jenže pokud jste o někom řekli, že je mistrem světa v boxu, tak jím skutečně byl. Nezpochybnitelně – celý svět totiž uznával titul NBA, tedy severoamerické organizace, která vznikla v roce 1921.

Vše začalo expanzí

O více jak čtyřicet let později se ale NBA rozhodla expandovat, přesunula své sídlo do Panamy, přejmenovala se na WBA a jak to tak bývá: čím více hlav, čím více papalášů a tím více problémů. Místo globalizace tak v organizaci docílili toho, že se začala štěpit a trhat.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Nejprve vznikla v Mexiku federace WBC, v osmdesátých letech minulého století WBO a následně i IBF. A to zde zmiňujeme pouze čtyři nejprestižnější organizace, které uznává IBHOF (Mezinárodní boxerská síň slávy). Jestliže máme sedmnáct váhových kategorií, můžeme mít v jeden okamžik až 68 uznávaných světových šampiónů. A pro mnohé začíná problém.

Proč to všechno? Odpověď se skrývá ob jeden odstavec výše. Jde v první řadě o peníze. Čtyři mistři světa, čtyři duely, čtyřikrát více peněz. Pro všechny. Když k tomu připočítáme fakt, že WBA začala využívat v posledním desetiletí statusu takzvaného „Super šampióna“, WBC přidala pásy „Diamond“, „Silver“ či „Gold“, vzniká guláš, který paradoxně může box časem semlít.

Absolutní šampión? Dobrá myšlenka, horší provedení

Myšlenka s více tituly a jedním top zápasem, které určí absolutního mistra světa je krásná a je nejčastějším argumentem pro to, aby organizace fungovaly takto nadále. Jenže, když se mě kamarádi, kteří boxu nerozumí, zeptají: kdo tedy je nezpochybnitelným mistrem světa například v těžké váze Vitalij, Vladimir Kličko nebo Povětkin, není snadné to vysvětlit.

Stejně jako následně docházejí slova obhajoby, proč jsou mistři světa tři, proč se někteří boxeři handrkují o to, zda je více být mistrem Evropy EBU či evropským šampiónem WBO. A těžko se v takových okamžicích odráží útoky na to, že v ultimátních soubojích něco takového není.

Nedávno jsem se podíval na stránky Boxrec.com a popravdě řečeno, nevěděl jsem, zda se mám usmívat nebo nechápavě kroutit hlavou. Že mají třeba Britové pro každou světovou stranu i zemi v království vlastního šampióna, dejme tomu, ale proč sakra jsou čtyři organizace zastřešující titul mistra Evropy či Evropské unie?

Při sledování toho, který pás je, či není podstatný pro další vývoj té, které váhy, se musí momentálně ztratit už i kdejaký odborník či dobře informovaný fanoušek. Co potom ti, kteří si sednou (nebo na něj zajdou) k boxu jednou za čas a vybafne tam na ně například titulek o tom, že se boxuje o pás Středomořské oblasti WBC?

Fraška? Vymyšlený titul pro Hayeho

Vrcholem takového počínání pak bylo v mých očích umělé vytvoření Mezinárodního pásu WBO pro zápas David Haye – Dereck Chisora, který oba odboxovali loni v létě v Anglii pod lucemburskými licencemi. A na základě tohoto pásu se navíc později prvně jmenovaný dostal až na pozici číslo 1. této federace.

Co z toho vyplývá? Paradoxně stále větší příjmy a rostoucí počet titulů a menších organizací může postupně box zničit. Chaos v pásech dříve či později začne fanoušky odrazovat. Stejně jako se nebude věčně rozpínat vesmír, musí jednou přijít hranice, kdy si boxerští fanoušci řeknou: chceme jednoho mistra světa, s nějakým „Stříbrným“ pásem běžte někam, za to platit nebudu.

Mimochodem: výše zmíněná těžká váha zažila za posledních patnáct let pouze dva souboje o pozici absolutního mistra světa. Za stejně dlouhé období před tím znali fanoušci hned čtyři nezpochybnitelné světové šampióny...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze