Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Muhammad Ali I.: Bodající včela a létající motýl, který změnil svět boxu

Muhammad Ali se nudí i u hrušky / zdroj foto: internetMuhammad Ali se nudí i u hrušky / zdroj foto: internetPRAHA – Ve čtvrtek to bude přesně 71 let, co se v Luisville v Kentucky narodil boxer, který svým nezapomenutelným stylem ovlivnil masy z řad fanoušků, odborníků, ale také obyčejných lidí. Bleskurychlý provokatér a šampion. Na následujících řádcích vám přiblížíme životní příběh Cassiuse Marcelluse Claye alias Muhammada Aliho.

Jelikož i my respektujeme Aliho velikost, nabídneme vám životopis podle mnohých nejlepšího boxera všech dob ve dvou částech – první dnes, druhou ve stejný čas zítra.

Je to prostě práce. Tráva roste, ptáci létají, vlny omývají písek. A já mlátím lidi.

Aliho začátky

Všechno zlé je k něčemu dobré – tak by se dal popsat počátek Aliho legendární kariéry. Boxovat začal ve dvanácti letech poté, co mu ukradli kolo. A když se talentovaný chlapec později dostal na střední školu, vyhrál jen těžko uvěřitelných 100 ze svých 108 amatérských zápasů.

Muhammad Ali se zlatem z olympiády / zdroj foto: internetMuhammad Ali se zlatem z olympiády / zdroj foto: internetBox byl jeho jediná aktivita. Jako teenager nepracoval. Pouze trénoval a zápasil. Už na první pohled se odlišoval – na rozdíl od většiny jiných boxerů měl ruce svěšené podél těla, což mu umožňovalo lépe pracovat na nohou a „bodat jako včela“.

Tvrdá práce přinesla ovoce. Ještě než mu bylo 18 let, zúčastnil se Ali šesti mistrovství Kentucky Golden Gloves, dvou národních mistrovství Golden Gloves a získal dva amatérské americké tituly.

Největší úspěch v amatérském ringu na něj ale čekal až v Římě pod pěti kruhy, kde v roce 1960 vybojoval olympijské zlato v polotěžké váze. Cesta k vynikající kariéře byla otevřena, Ali odložil helmu a přestoupil do profiringu.

Aliho pověstný styl – ruce nízko, skvělá práce nohou a bleskové údery – ho měl vynést k titulu mistra světa. Byl „lovcem hlav“, téměř nikdy neútočil na tělo. Dalším arzenálem v jeho výzbroji byla ústa. Nikdy je nezavřel. Vyhrál úvodních 19 profesionálních zápasů, než přišel jubilejní dvacátý, který také měl být rozhodující.

První bitva o titul – Ali vs. Liston

25. února 1964 se Ali střetl s obávaným Sonny Listonem. Zápasu předcházelo Aliho chvástání a pověstný výrok „Budu létat jako motýl a bodat jako včela!“ Alimu jako velkohubému nováčkovi nikdo nedával šanci.

Muhammad Ali bije Sonnyho Listona / zdroj foto: internetMuhammad Ali bije Sonnyho Listona / zdroj foto: internetAle dal mu ji Liston, který podcenil přípravu. Když pak nastoupil do ringu proti rychlému soupeři, byl to pro něj šok. Nepomohla mu ani neznámá látka, která se dostala Alimu do oka a udělala z něj snadnější cíl. Mladík zasypal Listona lavinou úderů a držel si soupeře bezpečně od těla.

Do 7. kola odmítl Liston nastoupit kvůli zranění ramene, a svět tak měl nového šampiona. „Jsem král světa,“ pořvával novopečený světový šampión. A nezapomněl ani na novináře: „Kdo že je nejlepší? Sežerte si ty svoje kecy!“ Skvěle načrtnutý příběh se však měl zastavit.

Rasismus, válka ve Vietnamu a muslimská identita

Když ho kvůli barvě kůže odmítli obsloužit v restauraci, ze zlosti zahodil svou olympijskou medaili do řeky. Začal se angažovat společensky. Den po demolici Listona oficiálně oznámil, že je členem Nation of Islam a změnil si jméno – nejdříve na Cassius X, poté na slavné Muhammad Ali.

Muhammad Ali a Beatles / zdroj foto: internetMuhammad Ali a Beatles / zdroj foto: internetPo víc jak roce, 25. května 1965 znovu stál v ringu proti Listonovi. Hladce ho poslal k zemi v prvním kole, což dodnes dokumentuje možná nejslavnější sportovní fotografie historie, kdy Ali stojí nad Listonem a řve na něj, aby bojoval dál.

Následně se 22. listopadu téhož roku střetnul se svým hrdinou z dětství, Floydem Pattersonem. K Alimu velkému zklamání odmítl zkušený boxer uznat nové muslimské jméno soupeře. Zklamání vystřídal hněv a Ali Pattersona knokautoval ve 12. kole.

Po Pattersonovi Ali porazil dalších sedm soupeřů, než jeho životní příběh opět prudce změnil směr. Kvůli odmítnutí vojenské služby dostal pokutu, ztratil licenci a byl odsouzen na pět let do vězení. Své rozhodnutí doprovodil další legendární hláškou:„Nemám nic proti Vietcongu, nikdo z nich mě nenazval negrem.“ Díky řadě odvolání zůstal na svobodě, ale nemohl zápasit. Byla to pro něj těžká rána.

 

MUHAMMAD ALI SLAVÍ

Muhammad Ali / zdroj foto: internetMuhammad Ali / zdroj foto: internet

MUHAMMAD ALI A PŘELEPENÁ PUSA?

Muhammad Ali / zdroj foto: internetMuhammad Ali / zdroj foto: internet

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Komentáře   

# Muhammad Ali Bodající včela, létající motýl, který změnil svět boxu - Legendy ringu - ProfiringBridgette 2014-07-15 08:49
It's in fact very difficult in this active life to listen news on Television, so I only use internet for
that reason, and obtain the hottest information.

Feel free to surf to my web-site - lansing social security disability lawyer: http://www.lansingdisabilityattorney.com/
Ohlásit správci

Copyright © 2010-2019 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze