Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Andy Ruiz Jr.: mexický tlouštík s drtivým úderem, který chce vládnoucí 'kulturisty'

Andy Ruiz Jr. / zdroj foto: Boxingscene.comAndy Ruiz Jr. / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – Hlavním tahákem galavečera Top Ranku v kalifornském Fresnu měl být duel o titul mistra světa WBC v lehké velterové váze Josem Ramirezem (22-0, 16 KO) a Dannym O'Connorem (30-3, 11 KO). Jenže druhý jmenovaný zkolaboval při shazování ještě před oficiálním vážením, a tak se zápasová karta o jedno místo posunula. A ještě více do centra dění se tak dostal také Andy Ruiz Jr. (30-1, 20 KO).

Jeho přezdívka je „Destroyer“, stále mu je teprve 28 let. A už má za sebou test v zápase o titul mistra světa. Neselhal v něm, na Novém Zélandu proti Josephu Parkerovi předvedl skvělý výkon, prohrál jen těsně 0-2 na body. U některých neoprávněně.

DALŠÍ ČLÁNKY K TĚŽKÉ VÁZE:

Na to se al už historie neptá. Ani na to, že měl na přípravu pouhých šest týdnů, což byl znát i na jeho zápasové váze.

Ach ta váha. Ach to to jeho tělo plné tuku, na startu profesionální kariéry v roce 2009 dokonce pořádně plné tuku. Tehdy Ruiz vážil 135 kilogramů.

Přesto si jej vzal pod ochranná křídla věhlasný Freddie Roach, poté se o něj staral také Abel Sanchez. Mladík s amatérskou bilancí 150-5, kterému jen těsně utekla účast na olympijských hrách v Pekingu 2008, v sobě skrývá totiž hodně zajímavý talent.

A je úplně jedno, že někteří pochybují o jeho mexickém původu. Respektive místu narození, o tom, že jeho rodiče jsou Mexičané pochyb není. Ale narodil se na severu této země, nebo už na jihu Kalifornie?

Ruiz jej projevoval už od šesti let. „Byl jsem hodně aktivní a divoké dítě. A tak mne dal otec na box, abych nasměřoval svoji energii správným směrem,“ usmívá se oficiálně rodák z Imperialu v Kalifornii a tím i americký občas. „První duel jsem měl v sedmi letech s klukem o tři, nebo čtyři roky starším. Byl jsem větší než mí vrstevníci,“ přidává.

Ruiz bije ParkeraRuiz bije Parkera

Že nemyslí výšku, ale spíše objem, není třeba dodávat. S předsudky se ostatně potýkal i v dalších letech, kdy se rozhodl reprezentovat zemi svých rodičů a stal se dvojnásobným mexickým šampionem mezi seniory.

A mnoho se nezměnilo ani po přesunu do profi. Psal se rok 2013, když se na jednom kempu potkal se svým pozdějším soupeřem Parkerem, kterému pro změnu těsně utekla účast na hrách 2012.

„Podcenil jsem ho. Viděl jsem tlustého kluka, ale pak mi přilétla na bradu jeho pravačka a já musel tři dny jíst tekutou stravu, jak mi narazil čelist. Má pořádnou ránu, navíc už v té době byl hodně zkušený. Ten tlustý kluk mě honil po ringu a já dostával pořádně nařezáno,“ vrátil se k prvním vzájemnému setkání předloni v prosinci Novozélanďan.

Následně si s Ruizem dokázal poradit a stát se prvním bijcem ze své země, který vybojoval titul mistra světa v těžké váze. Před podobnou výzvou stáli 10. prosince 2016 oba. Ještě žádný Mexičan (nebo bijec s mexickými kořeny) se nestal mistrem světa v této váhové divizi.

A zatím se jím nestal ani „Destroyer“, který se dlouho dle slov svého týmu i promotéra Boba Aruma potýkal se slabou psychikou. Po zápase s Parkerem si dal patnáctiměsíční pauzu. Že by se jeho slabina opět projevila?

„Ne, jen jsem si potřeboval udělat pauzu. Bylo mi sedmadvacet a měl jsem na kontě třicet profesionálních zápasů. Chtěl jsem být s rodinou, zároveň jsem začal investovat své peníze ve stavebním průmyslu. Myslím, že každý boxer se potřebuje v určitou fázi své kariéry na chvíli zastavit,“ řekl v únoru 2018 svěřenec Manuela Roblese Jr.

Povídání vzniklo před jeho duelem s krajanem Devinem Vargasem, kterého knockoutoval za 98 vteřin. Kevin Johnson sice už je nějaký ten pátek za zenitem, očekává se, že by si na něm mohl Ruiz kondici i úderový arzenál prověřit daleko více. A také psychiku. „Kingpin“ umí sem tam překvapit.

Ruiz Jr. vs Johnson / zdroj foto: Boxingscene.comRuiz Jr. vs Johnson / zdroj foto: Boxingscene.com

„Mám před sebou ještě dva duely pod Top Rankem dle současné smlouvy. Uvidíme, co bude dál. Chci bojovat s těmi nejlepšími, Tysonem Furym, Geraldem Washingtonem, Dominikem Breazealem či Jarrellem Millerem. Vím, že mám na to, abych tyto kluky s přehledem porazil,“ zaznělo z jeho úst na začátku tohoto týdne.

Zdá se, že psychika už Ruizovi problémy nedělá. Stejně tak i váha. Technika, přirozená šikovnost, a hlavně tvrdost mu ale zůstaly. Kdo ví, třeba brzo dostane opět šanci psát historii mexického boxu. To by znamenalo souboj s jedním ze současných šampionů.

„Věřím, že mám na to, abych se s oběma popasoval. Abych se jim postavil. Ne letos, ale třeba příští rok. Nyní chci zůstat aktivní a stihnout co nejvíce zápasů, abych se dostal do správného rytmu,“ dodal Andy Ruiz Jr.

Osmadvacetiletý profesionální boxer a podnikatel, který s tímto sportem začal, protože byl nezvladatelné tlusté a agresivní dítě...

Hlavním duelem galavečera každopádně bude ten mezi bývalým špičkovým amatérem Egidijusem Kavaliauskasem (19-0, 16 KO) a Juanem Carlosem Abreuem (21-3-1, 19 KO) z Dominikánské republiky, kde půjde o Severoamerický pás IBF ve velterové váze.

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2019 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze