Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Sebevědomý šampion Hunanyan: Kubín je těžší soupeř než Horváth!

  • Napsal Antonín Vavrda

Tojla Hunanyan před vážením / zdroj foto: www.czechfighters.comTojla Hunanyan před vážením / zdroj foto: www.czechfighters.comPRAHA – Má před sebou první obhajobu titul mistra ČR ve střední váze. Anatolije Hunanyana (4-0) ale ani tento fakt z tradičního klidu a soustředění nevykolejí. Poté, co loni v dubnu obral o titul senzačně ve dvou kolech do té doby tuzemskou jedničku Štepána Horvátha (12-5), na něj nyní čeká nebezpečný „Blade z Lanškrouna" Bronislav Kubín (17-1-15).

„Nejde mi ani tak o ten titul, jako o to, zůstat domácí boxerskou jedničkou," řekl dvaatřicetiletý Hunanyan v rozhovoru pro Profiboxing.cz. Bijec s arménskými kořeny by tak rád na galavečeru Yangame´s Fight Night 2 navázal na boxersky veleúspěšný rok 2014, který mu kalí pouze neúspěch na domácím šampionátu K-1, kde překvapivě padl hned ve svém prvním zápase.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Tojla Hunanyan / zdroj foto: www.czechfighters.czTojla Hunanyan / zdroj foto: www.czechfighters.czV klasickém boxu ale slavil jen samé úspěchy. Nejprve v dubnu zbil Horvátha, přímo v ringu požádal o ruku dlouholetou přítelkyni Moniku, kterou si v září vzal. A poté následovaly dvě tréninkové stáže v německé stáji SES Boxing, která stála celou profesionální kariéru za českou profesionální jedničkou Lukášem Konečným.

Ten tak trochu oba sobotní soupeře propojuje. Je jasné, že sparingy v magdeburské formaci zajistil Hunanyanovi právě on, zároveň je Konečný i manažerem (či ještě lépe matchmakerem) Kubína, se kterým spolupracuje několik let.

A ještě jedno pojítku lze najít: Šestatřicetiletý Kubín se již sice stal mistrem světa menší federace GBU a neúspěšně bojoval o německý či maďarský pás, o tuzemský titul ale bude boxovat poprvé. I když... jméno Kubín u tohoto pásu již najdeme. V roce 2011 s tehdejším šampionem Horváthem padl po deseti kolech jeho o rok starší bratr Jindřich.

Ten bude i tentokrát se svým sourozencem v rohu coby asistent trenéra. Dočká se klan Kubínů napodruhého českého titulu? To zjistí fanoušci boxu dnes večer po 20. hodině. Rozhovor s Anatolijem „Toljou" Hunanyanem si můžete přečíst již nyní...

INFORMACE K YANGAME´S FIGHT NIGHT

Yangame´s Fight Night 2Yangame´s Fight Night 2

Datum: 17. ledna 2014
Místo: Praha
Aréna: Slovanský dům, Ul. Na příkopě 22
Vstupné: 399 kč (předprodej ZDE! nebo ZDE!)
Vsadit si na všechny zápasu můžete ZDE!

BOX - střední váha, 10x3min: Anatolij Hunanyan vs. Bronislav Kubín (o český titul)

ELIMINAČNÍ PYRAMIDA K-1, 3x3min:

Váha do 70 kg

Michael Krčmář
Vladimír Říha
Jan Homolka
Tigran Movsisyan

Váha do 80 kg

Daniel Vítovec
Matouš Kohout
Daniel Brunclík
Ivo Zedníček

Váha nad 80 kg

Georgij Fibich
Radovan Kulla
Jiří Stariat
Václav Pejsar

Jak dlouho ses na zápas připravoval a jak dlouho něm víš?

O duelu jsem se dozvěděl před měsícem. Příprava byla poctivá, tak jako před každým zápasem. Toto beru vážně, takže tréninky probíhaly, tak jak měly. Připravoval jsem celý ten měsíc, takže i přes svátky, kdy jsem si hlídal jídelníček.

To jsem se chtěl právě zeptat. Jak moc ovlivnila příprava na souboj tvoje Vánoce?

Já nejsem vychovaný k tomu, abych se přejídal, cukroví moc nemusím. Rád jím zdravě, chutná mi to, takže tohle nebyl moc problém. Ani jsem se nemusel omezovat.

Vnímáš zápas s Kubínem nějak speciálně? Poprvé půjdeš do ringu coby český boxerský šampion...

Takto to neberu, spíše si jdu obhájit svojí pozici na ratingu. Každopádně si myslím, že budu mít lepšího – co do tvrdosti a odolnosti – než jakým byl loni v dubnu Štěpán Horváth. Takže se na ten zápas daleko více těším.

Co se u tebe od zápasu s Horváthem změnilo? Přece jen, je to vlastně už devět měsíců.

Byl jsem už dvakrát na sparinzích v Německu, vrátil jsem se domů spokojený, krásně vyboxovaný, dá se říct, že nyní boxu věnuji více.

Mohl bys to rozvést trochu více. Přece jen, nejprve jsi byl v kempu Roberta Stieglitze před zápasem s Felixem Sturmem, na konci roku jsi jel do magdeburské stáje SES Boxing (bývalá formace Lukáše Konečného) znovu.

Byl jsem pozvaný do přípravy Roberta na celý týden před zápasem se Sturmem (skončil remízou, naši čtenáři jej vyhlásili zápasem roku, pozn. redakce), pak se připravoval další kluk z SES na zápas, odpadl mu sparing-partner, tak jsem byl narychlo opět pozvaný. Vzhledem k tomu, že jsem rychlý, flexibilní a mobilní, tak jsem tam byl hned. (úsměv)

A jak sis tuto zkušenost celkově užil?

Hodně. Jak jsem ti už psal, pět dnů jsem si připadal jako absolutní profík. Dostáváš výplatu, nic nemusíš shánět, řešit, jen se soustředíš na trénink a boxuješ. To je asi sen pro každého.

Bronislav Kubín / zdroj foto: www.czechfighters.czBronislav Kubín / zdroj foto: www.czechfighters.czJe trénink v Německu v něčem jiný, nebo lepší, než u nás? Přece jen jsi byl momentálně v jedné ze dvou německých stájí, tím pádem de facto jedné z největších formací v Evropě vůbec.

Takhle, co se týče tréninku samotného, tak je to stejné, jako u nás. Ve stejném tempu, mají stejnou kondici, jako máme my tady. Jediné, co se liší od Česka, jsou podmínky k tréninku. Opravdu – oni se nasnídají a jdou na trénink. Pak jdou na oběd, odpočinou si, večer jdou trénovat. Nemusí řešit nic jiného. Pak se výkonnost zlepšuje daleko lépe, když nemusíš řešit nic okolo, hledat si volno při práci na trénink a podobně.

Přivezl sis tedy i něco nového do svých tréninků?

Asi jo, vždycky jsou tam nějaké malé rozdíly. Nevím, například trenér na jógu, na strečink, takže z toho si člověk mohl něco vzít, něco z jejich informací k tréninkům, co si předávají kouči mezi s sebou, prostě takového maličkosti. Ale že by to byl nějaký velký rozdíl mezi námi a Němci, to vůbec. Obrovskou výhodou bylo ty zmíněné podmínky, do kterých vlastně i patří šatna, sauna, vířivka, co je všechno v jednom komplexu, což u nás tolik není.

Bylo to příjemné zjištění, když jsi zjistil, že Němci vlastně netrénují jako nějací „super-lidi", extra jinak?

Ano, určitě. Alespoň vím, že jsme si silově a kondičně rovni, což je příjemné zjištění. Já to navíc propojuji ještě s tím, že nejsem klasický boxer, takže hodně trénuji s kluky, co dělají MMA, takže jsem zjistil, že to je hodně podobný.

Bronislav Kubín / zdroj foto: www.czechfighters.czBronislav Kubín / zdroj foto: www.czechfighters.czA ukázal jsi naopak ty něco speciálního Stieglitzovi a spol.?

Hodně mě obdivovali, že jsem nepoužíval ledvinový pás, a také byli překvapení, když jsem protahoval i nohy, protože těm oni se skoro vůbec nevěnovali. Oba jsme se vlastně připravovali na zápas ve stejném termínu, jen já ho šel dle pravidel K-1 a on klasicky v boxu, takže jsem si po tréninku vždycky „zakopal". Každopádně jsem získal hodně zajímavé srovnání.

Povídej...

...Co se týče přístupu lidí kolem tebe, kolektivu a všeho, co k tomu patří, tak to v SES bylo tisíckrát lepší, než v Sauerlandu (druhá top německá stáj současnosti). V Berlíně to bylo jiné, všichni vymódění, každý tam měl luxusní auto, ale nikdo se s tebou nebavil. Prostě tady máš, za půl hodiny máš sparingy a to bylo všechno. Co budeš dělat ve svém volnu, to nikoho nezajímalo. I v tomto byl rozdíl. Bylo to příjemné jak z jedné strany, tak druhé, ale porovnávat určitě bylo co.

V Sauerlandu trénují jeden, dva boxeři na daný termín a zbytek boxerů nedělá nic. Prostě se nestane, že by spolu třeba trénoval Yoan Pablo Hernandez a Marco Huck. Každý má trénink v jiném čase, v SES přijde celá parta na trénink a de facto v přípravě před nějakým galavečerem tráví čas společně, jako parta. A je to prostě znát. I když někdo z nich nemá zápas, tak ráno přijde s ostatními si zatrénovat, drží při sobě.

Je rozdíl i v přístupu trenérů? O Ulim Wegnerovi (Sauerland) chodí pomalu legendy, jak je přísný, Dirk Dzemski (SES) je přece jen trochu jiný typ kouče.

Uli je starší, prostě to bere, že trénink odkoučuje a čau. Neviděl jsme ho, že by po ránu něco rovnal, připravoval, od toho má asistenty. On opravdu už jen trénuje. Dirk s nimi odlapuje, poradí, jede s nimi silové věci, odtrénuje, zajde do posilovny, takže v tom je rozdíl. Ale myslím, že je to hlavně díky věku (Wegnerovi je 73 let, Dzemskimu 43 let, pozn. autora).

Bronislav Kubín a Tolja Hunanyan / zdroj foto: www.czechfighters.czBronislav Kubín a Tolja Hunanyan / zdroj foto: www.czechfighters.czA jaký na tebe udělali dojem Robert Stieglitz a spol. mimo trénink?

Robert je strašný sympaťák. Je to Rus, takže jsme se tam bavili rusky, strašně v pohodě, vůbec nebyl namistrovaný, opravdu velká úroveň, takto bych si představoval každého boxera.

Když se ještě na závěr vrátíme zpět z Německa do soboty a tvého souboje ve Slovanském domě s Bronislavem Kubínem, jak se na něj celkově těšíš?

Je to doma, to je vždycky příjemné. Jdu s dobrým soupeřem, kvalitním, takže se na zápas těším, alespoň si pořádně prověřím svoje boxerské zkušenosti, které jsem nabral. Mimo jiné právě v Německu. (úsměv)

Když už jsi zmínil soupeře, výškový rozdíl mezi vámi je 12 centimetrů. Těšíš se i na to? Respektive, bojuješ raději s nižšími, nebo vyššími soupeři?

Doufám, že to bude delší a náročnější duel, než ten můj poslední boxerský. (úsměv) Výškový rozdíl je pro mě obrovská výhoda, určitě toho budu chtít využít, držet si ho na distanc a nepouštět na kratší vzdálenost!

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze