Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Shieldsová za odkaz a vzestup ženského boxu. A vstříc Hammerové a Braekhusové

Shieldsová vs. Nelsonová / zdroj foto: Boxingscene.comShieldsová vs. Nelsonová / zdroj foto: Boxingscene.comNEW YORK – V Turning Stone Resort & Casino v americké Veroně se v noci na sobotu představí v ringu jedna z nejlepších boxerem světového ringu, dvaadvacetiletá Claressa Shieldsová (4-0, 2 KO). Tu čeká první obhajoba titulů mistryně světa WBC a IBF v super střední váze proti Tori Nelsonové (17-0-3, 2 KO). A také klidně poslední.

„Psala jsem historii, ale lidé to vlastně ani nezaregistrovali, jako bych vůbec neexistovala,“ řekla minulý týden v propagačním videu na youtube.com mladá americká boxerka. „Prostě nejsem prototyp klasické moderní ženy. A to se mnohým nelíbí, chci ale změnu,“ přidala Shieldsová.

VÍCE O CLARESSE SHIELDSOVÉ:

O čem mluví? O tom, že coby usměvavá černošská dívka urostlé postavy to nemá příliš snadné ve stále především mužském sportu. Přitom pro ženský box je podobnou postavou jako pro ten mužský momentálně Ukrajinec Vasil Lomačenko. Nebo coby její krajan Muhammad Ali.

Tedy až v budoucnosti, nyní ale sedí spíše přirovnání k ukrajinskému „Matrixu“.

Shieldsová v amatérském ringu vyhrála 77 ze 78 odboxovaných duelů. Vyhrála světové šampionáty 2014 a 2016, má doma zlata z olympijských her 2012 a 2016. Ovládla také Panamerické hry 2015. Jediná porážka přišla na světovém šampionátu 2012 od Britky Savannah Marshallové. Ta už je ale také v profesionálním ringu, dokonce pod hlavičkou stáje hvězdného Floyda Mayweathera, takže je velmi pravděpodobné, že se obě dámy ještě utkají.

Americká hvězdička má ale v tuto chvíli jiné cíle. Vedle páteční soupeřky pak královnu střední váhy Christinu Hammerovou (22-0, 10 KO) z Německa a Dánku Cecilii Braekhusovou (32-0, 9 KO), v současnosti nejlepší boxerku napříč vahami, která má v držení tituly všech čtyř nejprestižnějších organizací ve váze velterové.

„Ano, sleduji je, ale nechci přehlížet Tori. Mnozí mě vidí jako super střední váhu, ale zapomínají, že nemám problém vyshazovat i do váhy střední a pokud bych měla dostatek času, mohla bych zvládnout i lehkou střední. Ostatně to jsou i mé cíle, světové tituly v těchto váhových divizích,“ prohlašuje sebevědomě rodačka z Flintu nedaleko Detroitu, která po pouhých čtyřech duelech vládne své váze a napříč vahami ji mezi ženami patří 49. pozice.

Claressa Shieldsová / zdroj foto: Boxingscene.comClaressa Shieldsová / zdroj foto: Boxingscene.com

Dlužno ale dodat, že v super střední je aktuálně dle BoxRec.com registrováno pouze 18 boxerek (u mužů je to téměř 800). Ani to ale nebrání Shieldsové, aby se pasovala do role nové hvězdy tohoto sportu, a hlavně mluvčí žen a dívek, které se vydají na dráhu bojovnice.

„Měla bych být placená stejně jako Lomačenko. Jde o získání respektu, získaní času v televizi a získání stejných odměn. Nereprezentuji jen sebe, ale ženský box,“ potvrzuje předchozí řádky.

„Nebudu měnit to, jaká jsme. Já budu stále sama sebou, dokud svět nepochopí, že ženy nejsou hloupé, ženy nejsou tiché, ženy nejsou slabé a někteří nebudou definovat silnou ženu jako tu, která se dokáže postavit silné paži a přijmout úder do tváře,“ přidala.

Že by ta budoucnost a srovnání s Alim nebyly tak daleko?

K tomu ale musí svá slova podpořit Shieldsová také činy. A byť s ní jistě ve skrytu duše jednačtyřicetiletá Tori Nelsonová sympatizuje, v noci na sobotu bude chtít uhájit svoji neporazitelnost. „Neví, co jí čeká. Chybí ji zkušenost, tohle je profesionální ring,“ vzkázala Shieldsové rodačka z Ashburnu, která začala s boxem až ve třiceti letech.

„Ta holka má úder jako když kopne kůň. A Shieldsová nebude mít chrániče jako já,“ přidal se její pomocný trenér Pete Woodson. Svěřenkyně kouče Craiga Fladagera přidává: „Mám přírodní sílu, jsem přirozený bojovník od Pánaboha. Jsem nejmladší ze čtyř sourozenců, všichni byli bratři, takže jsem musela vždy prát. Sportuji celý život. Zničím ji.“

Tori Nelsonová / zdroj foto: Boxingscene.comTori Nelsonová / zdroj foto: Boxingscene.com

Na duel se Shieldsovou se matka dvou dětí, která pracuje coby servírka, připravuje šest týdnů. „Není to pro mě problém, byly doby, kdy jsem měla tři práce, a ještě jsem stíhala vlastní tréninky,“ pokračovala ve vyprávění bývalá řidička školního autobusu. „Ráda bych se boxu věnovala na plný úvazek. K tomu ale musím v pátek vyhrát. Chci odejít do sportovního důchodu neporažená.“

Pokud si poradí s nejsilnější soupeřkou své kariéry, klidně se jí může tento cíl vyplnit. Shieldsová sice není placená jako Lomačenko, přesto do práce chodit rozhodně nemusí, na tento souboj se pak chystá systematicky už pět měsíců. „Mám úctu ke stáří, takže ji dám trochu prostoru si zaboxovat. Ukončím ji v sedmém kole,“ přidala svůj odhad výsledku boxerka přezdívaná „T-Rex“.

Laila Aliová, Christy Martinová ani Lucia Rijkerová změnit pohled na ženský box nedokázaly, byť pro to udělaly na přelomu tisíciletí opravdu hodně. Nesvedla to ani Holly Holmová, zatím se to nedaří ani Braekhusové či Jeleně Mrdjenovičové – dle serveru BoxRec.com historicky nejlepší boxerce všech dob, nebo Amandě Serranové.

Podaří se to Shieldsové a půjde tak ve stopách tenisové hvězdy Venus Williamsové, která se zasloužila o rovné prize money (odměny) v bílém sportu?

Na galavečeru ve Veroně se měla představit také Hammerová, jenže se nestihla včas vyřídit její pracovní víza, a tak bude svoji budoucí soupeřku (Shieldsovou?) sledovat jen z první řady pod ringem tak, jako při posledním duelu Američanky loni v srpnu, kdy ve čtyřech kolech zdemolovala další Němku Nikki Adlerovou (16-1, 9 KO).

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2017 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze