Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

TÉMA ČÁST II.: Al Haymon. Nejnebezpečnější muž boxu!

  • Napsal Věra Tauchmanová ml.

Mocný to muž Al Haymon / zdroj foto: internetWASHINGTON – To jméno zaslechl z boxerských fanoušků asi už kde kdo, jeho tvář ale zná jen málokdo. Zatímco nejvlivnější promotéři světa Don King, Bob Arum, Richard Schäfer, či Oscar de la Hoya si publicitu užívají, Al Haymon je raději v závětří. Jenže o to nebezpečnější hráč v boxerském zákulisí se z něj stal.

Dokonce ten nejnebezpečnější! Následující řádky sepsal pro respektovaný server Boxingscene.com Thomas Hauser a my vám nyní ve dvou dílech představíme tohoto „malého-velkého" muže světa šestnácti provazů, o kterém můžete nyní bez velké nadsázky říct, že je to nejmocnější muž „planety box"...

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

PRVNÍ ČÁST TÉMATU ČTĚTE ZDE!

ČÁST DRUHÁ:

...Zdroje říkají, že Haymon zvažuje přechod na online předplatné, díky kterému by se mohli obejít televizní poplatky a poplatky za shlédnutí, jednalo by se pouze se zákazníky. Haymon si prý najal Alexe Balfoura (který stál v čele pro komisi nových médií při olympiádě v Londýně). Balfour prý shání přihlášky od potenciálních zaměstnanců, kteří by se chtěli stát součástí výše popsaného riskantního podniku. Proto jeho webová stránka www.alexbalfour.com říká pouze, že stojí v čele nového začátku".

Hlavní podstatou je nonstop předplatné pro internetový kanál na bázi kanálu, který spustil World Wrestling Entertainment (WWE). Cena pro předplatitele by měla být 9,95 dolarů za měsíc. Všem je ale všechen ten risk? WWE tímto krokem ztratila do prvního roku provozu 40 milionů dolarů a její akcie na burze spadli od března o neuvěřitelných 60 procent (nominální hodnota ztráty jsou biliony dolarů).

Ale spuštění kanálu není Haymonův hlavní cíl. Poté by podle plánu mohl převzít firmu a jejím prostřednictvím by Haymon a jeho spolupracovníci dosáhli významných úspěchů na trhu. Ale – hodně velké – zveřejnit to, znamená ztrátu soukromí a přísnější etické požadavky pro řízení byznysu.

Ať je plán jakýkoliv, jedna věc je jistá. Haymon nebude dělat žádnou charitu. Většina peněz od investorů bude v blízké budoucnosti utracena. Investoři na tom vydělají. Nebo možná spoustu peněz ztratí.

Haymon nereagoval na prosby o rozhovor týkající se tohoto článku. Stephen Espinoza (ředitel Showtime Sports, jehož smlouva byla nedávno prodloužena) vzkázal přes prostředníka, že odmítá odpovědět na otázky. Richard Schäfer telefonicky sdělil, že se kvůli probíhajícímu soudnímu sporu nebude k této věci veřejně vyjadřovat.

To s sebou nese spoustu otázek jako „Jaká v tom všem bude role Floyda Mayweathera?" a „Jaká bude role Keryho Davise, pokud v tom on vůbec nějakou roli mít bude?"

A pak je tady již výše zmíněná záležitost se soudním sporem.

16. června 2014 zahájili Bad Dog Production soudní řízení proti Haymonovi a dalším obžalovaným na Floridě. Spor se týká přečinů ohledů smlouvy a dalších záležitostí ve spojitosti s mistrem světa v super pérové váze Rancesem Barthelemym (se kterým Haymon letos podepsal smlouvu). Mohou se vyskytnout i tvrzení dalších promotérů a manažerů, kteří si myslí, že mu Haymon škodil. Většina těchto nařčení ale k ničemu nepovede. Ale je tu i něco, z čehož může být opravdu velký problém.

29. dubna 2014 zahájilo Main Events soudní řízení v jižní čtvrti New Yorku proti Haymonovi, Golden Boy, Showtime, Adonis Stevensonovi, Yvonu Michelovi a promotérské firmě Yvona Michela. Proces se bude týkat přečinů se smlouvami, které patří Haymonovi a které souvisí s navrhovaným zápasem o nadvládu v polotěžké váze mezi Sergejem Kovalevem (pod křídly Main Events) a Adonisem Stevensonem (patří Haymonovi).

Main Events bude v soudním procesu zastoupeno Pat Englishem. V boxerském světě se říká, že jsou dva lidé, které byste si proti sobě neměli poštvat. Jedním je James Prince. Druhým English.

Není těžké odhadnout, jak to pro Main Events dopadne. Je možné, že žalobce upustí od svých požadavků na Golden Boy Promotions výměnou za to, že společnost zajistí důkazy proti Haymonovi. S ohledem na aktuálně chladné vztahy De La Hoyi (GBP) a Haymona to není nic neuskutečnitelného.

English navíc na toto téma řekl: „Zahájili jsme soudní řízení na základě toho, co s jistotou víme. Pokud zjistíme více a případ se vyvine, je možné, téměř jisté, že další důsledky jednání proti Haymonovi budou pozměněné."

To je také důvod soudního řízení mezi GBP a Richardem Schäferem.

Když Schäfer 2. června rezignoval na funkci výkonného ředitele v GBP, vydal prohlášení, že: „Po více než deseti letech u GBP je načase zahájit novou kapitolu mé kariéry. Toto rozhodnutí mě stálo hodně síly, ale nakonec jsem usoudil, že nemám na výběr. Měl jsem a mám úspěchy v bankovnictví i v boxu a potřebuji novou příležitost. Jsem rád, že zůstanu akcionářem, takže další úspěchy společnosti jsou i v mém osobním zájmu. Jsem pyšný na to, čeho všeho jsme dosáhli u GBP, ale potřebuji další výzvy."

13. června odešel z GBP také Bruce Binkow, provozní ředitel, který byl považován za Schäferovu pravou ruku. 30. června vyhodil De La Hoya Armando Gaytana, zástupce provozního ředitele, výkonného viceprezidenta Raula Jaimese a marketingového viceprezidenta Nicolu Sparkse. Jaimesova teta je Schäferovou manželkou. Gaytonova manželka je Nicole Becerra (Schäferova dlouhodobá asistentka, která z firmy odešla nedlouho po Schäferovi). Sparks byl Binkowovým reportérem.

Ve vedení tedy nezbyl nikdo, kdo by na Haymona a Schäfera napojený. De facto tam ale nezbyl vůbec nikdo, kdo by mohl tak obrovskou společnost řídit. Jedním z těch, o kom se uvažuje, je Jaff Wald, který byl kdysi jedním z promotérů Georga Foremana a spolupracoval na reality show The Contender. Wald má zkušenosti s boxem i se zábavním průmyslem. Ví, jak ovládat okolí a získal by na svou stranu důležité osoby.

Vztah Schäfera a Haymona je každopádně podstatou stížnosti GBP proti jejich bývalému výkonnému řediteli. Schäfer nejspíš bude argumentovat tím, že: 1) všechno, co se mezi ním a Haymon stalo, bylo v zájmu GBP, 2) De La Hoya byl překážkou pro to, aby GBP správně fungovalo, 3) nabízel Oscarovi a dalším akcionářům slušné peníze za vyplacení, 4) když bylo jasné, že spor mezi ním a De La Hoyou poškozuje společnost, odstoupil a 5) GBP nejspíše bude pokračovat ve spolupráci s Haymonem, přestože se všemi Haymonovými svěřenci nemá smlouvu, takže to nebude jiné, než jak to fungovalo za Schäfera.

Ať je to jakkoliv: proces soudního řízení (stejně jako sport s Main Events) nejspíše odhalí fakta, která Haymona poškodí. A některá možná doloží nařčení, že Haymon dosáhl toho, co má, nezákonně.

Reformní zákon Muhammada Aliho definoval rozdíl mezi manažerem a promotérem. Manažer je definován jako „osoba, která zajišťuje služby jako agent nebo zástupce boxera". Promotér je hlavně „odpovědný za organizaci, promotérství a pořádání zápasů". Smlouva 1) znemožňuje manažerovi získávat finanční odměnu z toho, že dělá boxerovi promo a 2) být zaměstnancem promotéra nebo od něho získávat peníze, kromě sumy, která je dohodnutá mezi manažerem a boxerem.

Haymon tvrdí, že je manažer. Ale zároveň to vypadá, že na mnoha akcích, kde jsou jeho svěřenci, dělá i promotéra. Často vyjednává poplatky s televizními stanicemi, ovlivňuje výplatu bijců a rozhoduje i o výplatě pro promotéry.

Většina Haymonových smluv je podle kalifornského práva. Na druhou stranu, málo z jeho smluv (pokud vůbec takové jsou) bylo podepsáno za dozoru někoho ze Sportovní komise tohoto státu nebo dodáno někomu z komise tak, jak kalifornské právo požaduje.

Haymon má také licenci jako manažer v Nevadě. Žádná jeho smlouva ale nebyla nejspíše schválena Sportovní komisí státu Nevada.

Záznamy v New Yorku jsou ale archivovány nedbale. Sportovní komise v New Yorku možná správně nerozpozná smlouvy, protože nejsou psané v takové formě, jak je v New Yorku zvykem. A možná ani nebudou archivovány v NYSAC.

Co se stane, když se skutečně objeví důležité důkazy proti Haymonovi a vloží se do všeho další právnická esa? Nikdo neočekává, že soud Spojených států prosadí Aliho smlouvu. I když by to bylo hezké, zatím se to nestalo. A nejspíše se to nezmění.

Pokud by dal Haymon čtyři lístky na vyprodaný koncert Jay-Z a Eminema, který se konal v září 2010 na Yankee stadionu, nějakému obchodnímu partnerovi, možná by to mírně zavánělo úplatky. Ale nebyl by to zločin.

Ale v právním prostředí platí důležité přísloví: „Jdi tam, kde jsou peníze."

Kdyby někdo vysledoval, co se stalo se všemi licenčními poplatky všech televizních pořadů, do kterých byli Haymonovi svěřenci zapleteni, bylo by to velmi zajímavé. Například – posunování licenčních poplatků z jednoho svěřence na druhého je dost nestandardní, zvláště když to bijce, manažera nebo promotéra znevýhodňuje, aniž by o tom věděl. Navíc podle federálního práva musí být to, kam se všechny příjmy dostávají, prozrazeno svěřencům, již se to týká.

Mnoho lidí tvrdí, že Haymon nemá daleko k tomu, aby úplně ovládl svět boxu. Haymon by kontroloval všechno včetně všech zdrojů příjmů stejně jako Zuffa LLC (ovládá zámořskou MMA).

Ale posledních padesát let ukázalo, jak těžké je, řídit absolutisticky svět boxu. Vládnout se mu chystal Don King. Stejně jako Bob Arum nebo Josephine Abercrombie. Ani jeden z nich to stoprocentně nedokázal. Haymon může vydělat spoustu peněz a mít ještě větší moc, než má teď. Anebo mu může všechno náhle spadnout na hlavu.

V budoucnosti se nejspíše ti Haymonovi svěřenci, kteří mají smlouvu s GBP budou objevovat na Showtime, zatímco ti ostatní na NBC. Může se ale stát i opak. GBP má ještě naději, že s Haymonem dohodne, díky čemuž by mohl dělat promotéry alespoň jeho nejlepším svěřencům. Když se tak nestane, GBP možná Haymona ještě zažaluje za ekonomické přečiny. Pokud se Richardu Schäferovi podaří oprostit od zákazů ve smlouvě s GBP – zákazů, které budou platné až do roku 2018 – možná bude skvělým Haymonovým spolupracovníkem.

Co se týče Haymonových svěřenců: na rozdíl od promotéra (který má v povinnosti pouze legální jednání), manažer má vůči nim povinnost. Haymonovi svěřenci teď představují výhody pro firmu. A když už smlouvu podepíší, jsou nepodstatnou přítěží, protože Haymon jim toho neslíbil o moc více, než je napsáno na papíře, poradenství a „nejlepší úsilí", když je budou zastupovat.

Řekl Haymon svým svěřencům, co plánuje s jejich smlouvami, aby pomohl společnosti? Měl by jim prozradit svoje plány?

Tak, či onak, tato situace by v žádném jiném sportu nenastala. Kdyby v jiném sportu jeden nebo několik nejlepších sportovců naplánovalo něco, co zbourá, nebo výrazně změní rozložení moci, byl by o to velký zájem. Ale v boxu se nic nedělá kolektivně. Vše, co se v realitě dnešního dne stane, je ovlivňováno touhou po moci, strachu z odvety a sobeckou touhou po penězích.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze