Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Natěšený Bytyqi: Ve větší pohodě jsem ještě nikdy nebyl. Chci se domů vrátit s titulem

Zleva: Paro a Bytyqi / autor foto: Lukáš KonečnýZleva: Paro a Bytyqi / autor foto: Lukáš KonečnýBRISBANE – V sobotu po poledni českého času nastoupí stále teprve dvacetiletý Sebastian Bytyqi (11-0-1, 8 KO) v dalekém australském Brisbane do životního duelu. V souboji s o dva roky starším domácím talentem Liamem Parem (13-0, 9 KO) bude ve hře juniorský titul mistra světa WBO v lehké velterové váze.

Bytyqi společně s koučem Lukášem Konečným odcestoval k protinožcům už o víkendu. Cestu si zpříjemnil odpovědmi pro náš web. A zároveň máme přislíbeno, že minimálně na našem facebookovém profilu budete moct sledovat duel v živém on-line streamu.

DALŠÍ NOVINKY Z ČESKÉ SCÉNY:

„Promotér je skvělý chlap, obrovský pohodář. Čekal na nás na letišti, dnes (v pondělí) nás odvezl na tréninku svoji vlastní limuzínou a hodinu čekal, než jsme otrénovali a vrátili se zpět na hotel. Je o nás skvěle postaráno,“ vzkazuje z Brisbane český talent. Zúročí i tuto péči v samotném zápase?

Jak se celkově na tuto misi u protinožců těšíš? Do Austrálie se necestuje každý den.

Na australskou misi se šíleně těším. Vždy to byla moje vysněná turistická destinace. Teď tam sice úplně nejedu za turismem, ale alespoň budu mít možnost to tam otipovat. (smích) Těším se o to více, když se mi vybaví, že se mohu vrátit coby juniorský mistr světa WBO v lehké velterové váze.

Letíte s trenérem a manažerem Lukášem Konečným týden předem. Znamená to, že neponecháváte nic náhodě, především, co se aklimatizace týče?

Rozhodnutí letět takto brzo nebylo na nás. Záleželo na tom, jak se Luky dohodne s promotéry a oni sami nabídli takto rozumnou variantu. Jsem za to rád. Odpovědi ti sepisuji z letu Vídeň – Hongkong, což je ale teprve prvních dvanáct hodin z celkem třicetihodinové cesty, a už teď musím uznat, že každý den navíc na srovnání se po letu, pro mě bude obrovským plusem.

Jak velkou výhodou pro tebe, že cestuješ s Lukym, svým koučem, bývalým špičkovým boxerem, který navíc v Austrálii také zápasil? Byť se mu olympijská mise vůbec nevydařila.

Já jsem zatím letěl nejdéle asi dvě hodiny. Luky má s cestováním na dlouhé vzdálenosti mnohem větší zkušenosti a jsem rád, že jede se mnou a dává mi jeho cenné rady. (směje se)

Silnou podporu má také tvůj soupeř. Všiml sis, že je sparing-partnerem Jeffa Horna?

Že je Liam sparing-partnerem Jeffa Horna vím. Jeff si ho v nejednom rozhovoru velice pochvaloval. Má být dokonce osobně přítomen na galavečeru. Bude to skvělý pocit, boxovat před někým takovým.

Znervózňuje tě to, nebo naopak je to další motivace navíc? Porazit sparing-partnera mistra světa, který si ho navíc extrémně chválí.

Rozhodně mě to neznervózňuje. V ringu se soustředím na svůj výkon a ne na to, kdo sedí v hledišti. Selfíčko na památku si ale určitě nenechám ujít.

Legendární Australan Jeff Fenech pronesl, že Paro bude během dvanácti měsíců i seniorským mistrem světa. Výzva, jim tito vize trochu upravit, co říkáš?

Určitě jim tyto vize budu chtít poupravit.

Co o svém soupeři víš? Z toho, co jsem viděl, je hodně pohyblivý a má velmi nepříjemný dlouhý zadní cross z otočeného gardu...

To toho víme asi stejně hodně. (smích) Musím uznat, že si Australané informace o svém borci hodně dobře utajují. Dostal jsem se jen k pár krátkým videím z jeho práce na lapách, stínového boxu a asi ke dvěma kombinacím ze samotného zápasu. Aspoň z toho mála jsem se pokusil vytěžit co nejvíce a v sobotu se uvidí, zda to bude stačit.

S kým ses na tento duel připravovat ty? Co se týče sparing-partnerů?

Na sparingy mi přijel nějaký Lukáš Konečný, se kterým jsme si minulou sobotu pinkli dvanáct kol. (smích) Zbytek této části přípravy jsem absolvoval s Bazym Judgerem z Jihlavy, který umí střídat gardy, takže mi mohl nasimulovat soupeřův obrácený gard. Bazy je hodně pohyblivý a nepříjemný typ boxera a něco takového čekáme i od Para. Tímto chci Bazymu ještě jednou poděkovat.

Na čem jste museli nejvíce zapracovat?

Tak u mě byl vždycky největší problém s obranou. Na té pracujeme aktivně už několik let.

Jak jsi na tom kondičně? Poprvé deset kol...

Kondičně se cítím být připraven. Uvidíme jakou roli sehraje aklimatizace a nervozita, ale nemyslím si, že bych měl mít s deseti koly výrazný problém. Soupeř zápas na plných deset kol také ještě neboxoval (nejdále byl v kole číslo pět), takže to bude případná novinka pro oba.

Luky neustále zmiňuje tvoji psychiku, že doma máš s tlakem problémy, což je i otázka zkušeností a věku. Jak se cítíš nyní, když jedeš pro první velký zápas přes půl světa?

Cítím se mnohem lépe. Tím, že jsem dlouho nezápasil a vypadl jsem z té rutiny, tak se na zápas hrozně těším. Uvidím, jestli se ještě něco nezmění, ale v takovéto pohodě jsem před zápasem ještě nebyl.

Letí s tebou kromě Lukáše ještě někdo, případně přicestuje někdo další z Česka v průběhu týdne?

Letíme s Lukášem sami. Z Čech se za mnou nikdo nechystá (jestli mi tedy někdo nepřipraví nějaké překvápko. Velmi mile mě pak překvapilo, že si Albánci žijící v Brisbane přečetli nějaký článek o tom, že v jejich městě boxuji, koupili lístky a napsali mi na facebookovou stránku, že přijedou zafandit.

Je jasné, že chceš vyhrát. Dáváš si i jiné cíle v hlavě, nebo to je jediné, co tě zajímá? Protože Luky mluvil o tom, že by byl spokojený i s tím, když uděláš pěkný zápas bez ohledu na to, jak to nakonec dopadne.

Samozřejmě chci vyhrát a přivézt si domů titul. Nad ničím jiným ani nepřemýšlím.

Závěrem bych chtěl poděkovat pár lidem. V první řadě to je rodina, která je pro mě vždy obrovskou oporou. Dále bych chtěl poděkovat lidem z tělocvičny Eden za asistenci v přípravě, sponzorovi Jiřímu Formánkovi a jeho optice Formánková & syn, protože všichni víme, že jsem tak trošku „slepejš“ a Jirka se mi o můj zrak výborně stará. Obrovský dík patří trenérovi, manažerovi, fyzioterapeutovi, výživovému poradci atd. Jménem Lukáš Konečný, který to se mnou všechno absolvuje. A také děkuji všem lidem, které zajímá moje cesta, podporují mě a tím mi dávají energii do dalších výzev.

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2017 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze