Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

HISTORICKÉ SROVNÁNÍ Ali vs. Rocky: 'Ten Největší', nebo Neporazitelný?

  • Napsal Vojtěch Šmahel

Muhammad Ali vs. Rocky MarcianoMuhammad Ali vs. Rocky MarcianoPRAHA – Ač je doba letních prázdnin již minulostí, náš letní seriál historických srovnání pokračuje dál. Tentokrát jsem se zaměřili na dva velikány historie nejen těžké váhy – Muhammada Aliho (56-5) a Rockyho Marciana (49-0).

Jeden je považován za nejlepšího boxera všech dob, ten druhý je pak dosud jediným neporaženým šampionem těžké váhy historie. Ali byl ESPN jmenován historickým číslem dvě za Sugarem Rayem Robinsonem a Ring Magazine jedničkou v těžké váze, Marciano je pak mezi supertíhami číslem pět a historickou čtrnáctkou.

PŘEDCHOZÍ DÍLY SERIÁLU:

Potvrdil by jejich vzájemný souboj žebříčky historiků, expertů a statistiků, nebo nikoliv? O tom následující řádky. Záměrně tentokrát nepřidáváme ideální léta obou, jelikož v jejich případech lze jen stěží některé roky vyloženě vyzdvihnout, Ali měl vrcholů více, u neporažené Marciana je tato specifikace ještě více zbytečná...

Rychlost: V době svojí největší slávy neměl Ali konkurenci a dalo by se říci, že ani v historickém měřítku ji de facto nemá. „Lítej jako motýlek, bodej jako včela," bylo motto rodáka z Kentucky a v ringu se jím také příkladně řídil.

Na nohou rychlý, lehký, úderová kadence neuvěřitelná, navíc byl díky svojí rychlosti v době své největší slávy prakticky nezasažitelný. Kdo viděl první zápas s obávaným bombardérem Listonem, jistě bude souhlasit.

Marciano nikdy nepatřil mezi vyložené rychlíky, ale i přesto alespoň, co se týče do rychlosti rukou můžeme hovořit o nadprůměrném boxerovi. Avšak v tomto bodě našeho srovnání je na tom Marciano asi tak, jako by bylo české Pendolino proti TGV.

Verdikt: Ali 10 ; Marciano 7

Síla: Marciano disponuje lepší knockoutovou bilancí a celkově v ringu působí silnějším dojmem. Také se dá říci, že více používá silové údery (háky, zvedáky). To Ali síla nebyla v jednotlivých úderech, ale naopak v rychlosti, jakou je dokázal na své soupeře vysílat. Ale i přes tento fakt dokázal své velké rivaly (Foremana, Listona) poslat do knockoutu jedním úderem.

Jak již ale bylo zmíněno, lepší knockoutovou bilanci má Marciano, na druhou stranu jeho rekord se může zdát vzhledem k tomu, že odešel brzo do „boxerského důchodu" a vzhledem k výběru soupeřů dost umělý. To Ali se utkal a prezentoval svojí sílu opravdu s kýmkoliv.

Verdikt: Ali 8 ; Marciano 9

Obrana: Jak již bylo nastíněno v rychlosti. Ali byl ve své „předvězeňské kariéře" opravdu nezasažitelný. Velmi hezky to okomentoval jeho tehdejší vyzyvatel Ron Lyle: „Po návratu do ringu byl Ali pořád před ostatními, ale tentokrát si na něho již sáhli, již ho začali bít." Do té doby to nebylo prakticky možné. Pokud vezmeme v potaz i další fakta, která jeho kariéra později prokázala (ocelová brada, nezdolná vůle), zaslouží si opět absolutní známku.

Marciano byl útočník, jehož boj byl založen především na ofenzivě. Obranu tolik propracovanou neměl, na druhou stranu odejít neporažen ve 49 duelech znamená i to, že obranu prostě špatnou neměl.

Verdikt: Ali 10 ; Marciano 8

Útok: Říka se, že box, jeho zápasy a výsledky dělá styl, jakým se jednotliví bojovníci prezentují. Oba dva jsou diametrálně odlišní. Marciano spoléhal především na svojí sílu a buldočí povahu, když své soupeře přebil.

Ali naopak každého protivníka „smázl" po technicko-rychlostní stránce. Marciano šel neustále vpřed, neznal příliš kontra-údery a nedokázal bojovat (na rozdíl od Aliho) z ústupu. Pokud však má v nějakém bodě srovnání Marciano navrch, tak právě v tomto.

Verdikt: Ali 8 ; Marciano 9

Psychika: Soupeře rozhodit už před zápasem a poté dodělat vringu, to byla Aliho taktika. Ostatně právě on byl průkopníkem velkých předzápasových prohlášení. Na rozdíl od dnešních boxerů byl ale schopen své slova přetavit ve skutky. V ringu neznal neúspěch, nikdy se nevzdal.

Marciano byl gentleman, který ale neměl v okamžiku, kdy navlékl rukavice, slitování s nikým. Jak sám kdysi řekl, jediný soupeř se kterým jsem měl slitování, byl Joe Louis a to pouze z důvodu, že to byl jeho vzor. Příprava obou na zápasy byla vždy skvělá.

Verdikt: Ali 10 ; Marciano 8

Celkově: Ali 9,2 ; Marciano 8,2 (Rocky byl fenomén svojí doby, na Aliho by však především díky rychlosti nestačil)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze