Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

HISTORICKÉ SROVNÁNÍ Bowe vs. Norton: tvrďák proti kulturistovi

  • Napsal Antonín Vavrda

Riddick Bowe vs. Ken NortonRiddick Bowe vs. Ken NortonPRAHA – Čtvrteční večer je opět zde a s ním nás tradiční letní speciál – historické srovnání. Tentokrát jsme znovu zaměřili na dva bojovníky těžké váhy. A slovo „bojovníky" v předchozí větě platí v tomto případě doslova a do písmene.

Riddick Bowe (43-1) a Ken Norton (42-1-7) patřili ve své době k tomu nejlepšímu, co supertíha nabízela. Oba mají zhruba stejnou knockoutovou bilanci, navíc dnes je to měsíc do nečekaného comebacku prvně jmenovaného do profesionálního ringu a 28 dní do jednoletého výročí smrti toho druhého.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Bowe je v našem srovnání model z let 1994 až 1996, u Nortona pak mezi roky 1973 až 1976.

Rychlost: Ani jeden z bojovníků nebyl tanečníkem na nohou, ale ani nebyl s ohledem na výšku a muskulaturu nikterak pomalý. Norton měl lepší pohyb po ringu, Bowe sice působil jako těžkopádný obr, či medvěd, pokud ale rozjel kombinace, byl jako kobra.

Verdikt: Bowe 8 ; Norton 8

Síla: Bowe měl v rukou dynamit. Kde kdo dodnes lituje, že se nikdy neutkal s ranaři typu Mike Tyson, nebo stylově i fyzicky hodně podobným Georgem Foremanem. Jeho úderová síla si prostě maximální hodnotu zaslouží! Co se týče Nortona, byl to knockoutér, byl to tvrďák, přesto si troufáme říct, že by v silovém aspektu o něco za Bowem zaostával.

Verdikt: Bowe 10 ; Norton 9

Obrana: Velká slabina obou ranařů. Norton byl v defenzivě o něco důslednější, šikovnější a také pozornější. Bowe hodně sázel na svojí obří postavu a velkou odolnost. Za svou kariéru na tento přístup doplatil de facto jen jednou – ve třetím souboji s Evanderem Holyfieldem. Jenže tam se z downu dokázal sebrat a naopak knockoutoval svého životního rivala.

Norton se dokázal přece jen lépe zabalit, měl lepší práci nohou, lépe dokázal uhýbat i salutovat, na druhou stranu – znovu je to mírné srovnání s Georgem Foremanem, který byl stylově i fyzicky Bowemu hodně podobný, a dokázal Nortona usadit ve druhém kole. Že je ale box nevyzpytatelný dokazuje, že naopak výrazně „menší" Holyfield zvládl s Bowem odboxovat 31 kol bez toho, aby byl knockoutován.

Prostě platí, že tyto zápasy mohou sloužit jako mírné přirovnání, ovšem vše by se ukázalo až v okamžiku, kdy by proti sobě stanuli oba tváří v tvář.

Verdikt: Bowe 6 ; Norton 7

Útok: Už z předešlých řádků je jasné, že ofenziva byla pro oba parádní disciplínou. Oba měli rádi háky, oba dokázali využívat dlouhých paží ke kvalitnímu jabu, oba dokázali sundat soupeře jedním úderem stejně dobře, jako ho postupně rozebrat na součástky. Přesto si myslíme, že historie těžké váhy pamatuje ještě o chlup lepší útočníky.

Verdikt: Bowe 9 ; Norton 9

Psychika: Urostlý „Big Daddy" prohrál během kariéry pouze jednou a to ještě v zápase, který stejně tak mohl vyhrát. Jinak si nedělal se soupeři velkou hlavu, v ringu neměl problém krotit i svojí hodně divokou povahu. Prostě když byl čas jít do práce, tak do ní šel a soupeře to sakra bolelo. Není důvod mu nedat maximální známku. Spekulovat o tom, co by se stalo, kdyby se utkal s Lewisem, Tysonem, Morrisonem, Foremanem a dalšími, je bezpředmětné.

Norton byl také extrémně odolný bojovník, dokázal se oklepat i z nepříjemných a těsných porážek s Muhammadem Alim, přesto najdeme v jeho kariéře sem tam nějaký ten psychický-zápasový úlet. A nejde jen o zmíněnou prohru s „Big Georgem".

Verdikt: Bowe 10 ; Norton 9

Celkem: Bowe 8,6 ; Norton 8,4 (těsný souboj na papíře, který by byl nejspíše těsný i v ringu. Norton byl vždy skvěle fyzicky připravený, Bowe těžil ze své přirozené medvědí síly, duel by stejně tak mohl skončit před limitem, jako na body. V obou případech by se ale autor těchto řádku přiklonil na stranu Boweho)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze