Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

HISTORICKÉ SROVNÁNÍ Cotto vs. De la Hoya: souboj dvou mašin...

  • Napsal Antonín Vavrda

Historické srovnání Cotto vs. De la HoyaHistorické srovnání Cotto vs. De la HoyaPRAHA – Již čtvrté pokračování našeho letního seriálu, kdy srovnáváme špičkové bojovníky současnosti a minulosti, kteří se mezi šestnácti provazy nikdy nepotkali, je zde. Tentokrát jsme proti sobě postavili na další žádost čtenářů Portoričana Miguela Cotta (39-4) a amerického Mexičana Oscara de la Hoyu (39-6).

Bijci, jejiž profesionální rekord je vzácně vyrovnaný, slibují jistě hodně napínavou podívanou a dá se říct, že De la Hoya je vlastně jedním z mála velkých boxerů poslední dekády, který v rekordu Cotta chybí. Pro souboj jsme si vybrali šéfa Golden Boy Promotions model 1996-98, u Cotta pak roky 2006-2008. Duel by se pochopitelně odehrával ve velterové váze.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Rychlost: Hodně těžké už na úvod. Tenhle duel prostě od začátku směřuje k remízové rozuzlení, nebo těsnému výsledku na body. De la Hoya byl v době své největší slávy o něco rychlejší na nohou, respektive lehčí, rychlost rukou je ale srovnatelná. Zde by rozhodně pomohly půlbody, ty ale nedáváme, proto plichta.

Verdikt: Cotto 9 ; De la Hoya 9

Síla: De la Hoya je silnějším bojovníkem, co se hrubého pojetí tohoto slova týče. Cotto rozhodně není slabým soupeřem, podíval se nyní dokonce i do střední váhy, dá se ale říct, že pokud v ní dostal od nás v posledním hodnocení sedmičku, o dvě divize nám nezbývá než dát devítku. Stejně jako „Zlatému chlapci".

Verdikt: Cotto 9 ; De la Hoya 9

Obrana: Ano, oba se dají považovat za komplexní bojovníky, přesto defenziva je v jejich podání tím slabším faktorem. Oba se umí uvolnit, umí povolit, stejně jako zpevnit do dvojitého krytu, na druhou stranu, oba často chytají zbytečné údery a to nejen v útocích, ale při základní pozici a postoji. Ovšem ani tady nejde najít slabšího...

Verdikt: Cotto 7 ; De la Hoya 7

Útok: Cotto je ofenzivní „fešák". Jeho styl je čistý, tvrdý, pohledný, na jeho zápasy je radost se dívat, jeho údery mívají správnou délku i sílu, málokdy sklouzne k nečistotám, pokud je v pohodě, jen málokdy u něj uvidíte zbytečné přepadávání do úderů a hlavu dolů. Prostě učebnicový styl. Jeho kombinace jsou precizní, rychlé, nemá vyloženě jeden oblíbený úder, což z něj dělá těžko čitelného protivníka.

De la Hoya? V době, kdy byl považován za světovou jedničku to byla mašina. Jeho styl je sice na první pohled neučesaný, údery často nečisté spíše dlaní, jeho dynamika, kdy švihá údery krásně z ramenou, je ale ukázková. Jeho obrovskou devízou bylo to, že prostě své soupeře umlátil, dokázal do nich sypat obrovské množství úderů hodně dlouhý časový úsek. Svůj mexický původ pak nezapře oblíbeným úderem, za který se dají považovat zvedáky, především pak ten z přední ruky.

Verdikt: Cotto 10 ; De la Hoya 10

Psychika: Podívejte se na rekordy obou bojovníků a je jasné, jak na tom jsou psychicky. Cottovi řeknete že bude boxovat s Bohem, Ďáblem, či mimozemšťanem a on se vás zeptá: Kdy? De la Hoya si sice své protivníky vybíral hodně šikovně, ale přesto se dá bez skrupulí říct, že ve své době se postavil všem, kteří za něco stáli. Vyloženě zlomit ho dokázal pak jen Hopkins a na půl cesty v důchodu i Pacquiao.

Verdikt: Cotto 9 ; De la Hoya 9

Celkem: Cotto 8,8 ; De la Hoya 8,8 (je nám jasné, že remízy nejsou úplně oblíbené, ale už od prvních videí obou boxerů bylo prostě autorovi těchto řádků jasné, že se bude jednat o vyrovnaný duel. Ani jeden z boxerů prostě nemá v některém za aspektů dle něj výrazně navrch a proto platí, že pokud by nedošlo na nějaký tvrdý kontr, zápas by skončil těsným verdiktem na body. Pro koho? To už si vyberte sami...)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze