Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

HISTORICKÉ SROVNÁNÍ Jones jr. vs. Golovkin: to by byl tanec...

  • Napsal Antonín Vavrda

Roy Jones jr. vs. Gennadij GolovkinPRAHA – Původně na tomto místě mělo být tento týden srovnání argentinského playboye Carlose Monzona (87-3-9), který zemřel před téměř dvaceti lety, a právě americké dnes již americké legendy Roye Jonese juniora (58-8). Poslední víkend ale naše redakční plány změnil a Jonesi jsme se rozhodli postavit Kazacha Gennadije Golovkina (30-0).

Někdo může namítnout, že Golovkin boxuje ve střední váze a Jones je již nyní těžší, je třeba si ale uvědomit několik faktorů – za a) Jones jr. je za poslední století jediným boxerem, který získal titul mistra světa ve střední i těžké váze.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Za b) Největších úspěchů dosáhl v polotěžké divizi, hodně času strávil i v super střední váze, kde by se mohl s klidem pohybovat i Golovkin. A za c) v amatérech končil kariéru Kazach o divizi výše, než Američan. Suma sumárum: jejich vzájemný duel v super střední váze přičemž by oběma bylo současných Golovkinových dvaatřicet let dává smysl...

Rychlost: Dokonalost sama v podání prvního jmenovaného. Jones jr. byl, je a bude navždy jeden ze nejdynamičtějších boxerů vůbec. Práce na nohou parádní, stejně jako pohyby těla, stejně jako práce rukou. Pusťte si sestřihy jeho starších zápasů a koukejte, kolikrát díky své rychlosti uhnul úderům soupeřů naprosto bez krytu. Ano, v pozdějších fázích kariéry na toto doplatil, ne ale v době, o které je řeč.

Golovkin rozhodně není pomalý boxer, hlavně co se jeho těla a rukou týče, kde má proti Jonesi slabinu, jsou nohy. Ano, většina bojovníků by za ně bylo šťastných, ovšem pokud někde hledat jeho mínus, pak právě zde.

Verdikt: Jones jr. 10 ; Golovkin 8

Síla: Střední a super střední Jones? Zabiják. Golovkin? Žádná střední váha historie nemá takovou knockoutovou bilanci, jako právě on. Pokud by přibral tři kila, asi by ztratil něco na rychlosti, na síle ale rozhodně ne. Američan byl v dobách své největší slávy skutečně nadupaná mašina, Kazach je ale nadupanější.

Verdikt: Jones jr. 9 ; Golovkin 10

Obrana: Dlouhé váhání, jestli dát Jonesovi desítku, nebo nikoliv, stejně jako u ofenzivy. On byl totiž před zhruba 10 až 15 lety skutečně dokonalým boxerem, podle mnohých jasně nejlepší v této době. Jestliže Mayweather deptá své protivníky psychicky, co pak dělal Jones?

Jak už bylo psáno výše, dokázal skvěle pracovat se svým tělem, dvojitý kryt vlastně ani nepotřeboval, jeho obrana byla založená na postřehu, rychlosti, pohybu, šikovnosti. A byla téměř, téměř dokonalá.

Golovkin kromě rychlosti může ještě zapracovat právě na defenzivě. Jenže to je taky otázka. Jaká je obrana bojovníka, který ji snad ani nepotřebuje. Geale jej zasáhl čistě, krásně, tvrdě, většina boxerů by po takovém úderu alespoň zavrávorala, „GGG"? Švihl tam Australanovi dělo, kterým ho poslal k zemi. Právě Jones by jeho defenzivu ale určitě prověřil.

Verdikt: Jones jr. 9 ; Golovkin 7

Ofenziva: A to díky svému útoku. Hodně lidí má Američana za obranáře, on byl ale možná ještě o fous lepší směrem dopředu. Náhlé výpady, rychlé úhyby do strany, nebo až za záda protivníka, brutálně dynamické a přesné kombinace, jeho slavná roztočená pravá ruka a poté protažená do soupeře, nepříjemný levý hák. Pokud odbočíme z této divize a pamětníci si vzpomenou na jeho souboj s Johnem Ruizem v těžké váze, pochopí, o čem je řeč.

Golovkin je jiný typ zabijáka, strojově přesný, nedělá pohyby navíc, v ringu nedělá show, on tam chodí své protivníky zbít neustálým tlakem a neskutečnou silou v úderech. Je přesný, je tvrdý, je drtivý, je jako Achilles. Nebo spíše jako Hercules, protože na jeho útoku prostě nenajdete jediné „ale", jediné slabé místo. Nebo ano?

Verdikt: Jones jr. 9 ; Golovkin 10

Psychika: Američan opět balancoval na hraně dokonalosti, nakonec se na ni nedostal. Stejně tak Golovkin. Byl by to zápas extrémně psychicky silných boxerů. Boxerů, kteří ani na okamžik nikdy nepochybovali, že prostě vyhrají. Každý to dával v ringu najevo jinak, oba ale svůj cíl splnili.

Právě to by dělalo jejich zápas atraktivní. Ustál by Jones vytrvalý tlak Golovkina? Zvládl by ten rychlejšího soupeře honit po ringu celých dvanáct kol, aniž by se vyčerpal? Potrestal by chirurgicky přesný Kazach svého protivníka za jeho blbinky knockoutovým úderem? Nebo by jej nakonec Jones zdeptal a rozložil, stejně jako řadu jiných?

Verdikt: Jones jr. 9 ; Golovkin 9

Celkem: Jones jr. 9,2 ; Golovkin 8,8 (poprvé, co dělám srovnání, jsem sám zklamán s body obou bojovníků. Jones by si možná zasloužil absolutní desítku ve všech aspektech, v dobách své největší slávy byl geniální, do osudné chyby a la Pacquiao vs. Marquez IV. v souboji s Antoniem Tarverem de facto neporazitelný. Golovkinovi snižuje známku rychlost a také obrana. Právě tento duel by mohl ukázat jak na tom v defenzivě je. Mírným favoritem by byl Jones, ustál by ale tlak Kazacha?)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze