Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

HISTORICKÉ SROVNÁNÍ Liston vs. Holyfield: brutální síla proti vyčůranosti!

  • Napsal Antonín Vavrda

Sonny Liston vs. Evander HolyfieldSonny Liston vs. Evander HolyfieldPRAHA – Během léta jsme vám nabízeli miniseriál historických srovnání těch nejlepších bojovníků historie v různých váhových kategoriích. Dnes a příští týden pro vás máme připraveny pro tuto chvíli poslední dva díly.

Dnes se rozloučíme s těžkými vahami soubojem dvou tvrďáků, kteří oba měli svého kata. Sonny Liston (50-4) byl brán za jednoho z nejtvrdších puncherů historie, Evander Holyfield (44-2-10) je pro mnohé pro změnu ztělesněním chytrosti, šikovnosti a vyčůranosti.

PŘEDCHOZÍ DÍLY NAŠEHO SERIÁLU:

A nejlepší roky obou? U Listona léta 1960 až 63, u Holyfielda jsme vybrali roky 1996 až 1999.

Rychlost: Ani jeden z nich není tím nejrychlejším boxerem těžké váhy historie, ale rozhodně mezi šampiony ani tím nejpomalejším. Liston měl velmi rychlé ruce, výrazněji ho limitovali ale nohy. Co se týče Holyfielda, jeho horní končetiny byly na podobné úrovni, jako ty Listonovy, pochyb na těch spodních byl ale o dost lepší.

Verdikt: Liston 7 ; Holyfield 9

Síla: Pokud vyhraje více jak 75 procent zápasů před limitem, musíte mít sílu. Je jedno, jak dobří, nebo špatní byli vaši soupeři, Liston dokázal sundat i špičkové borce. Ve své době byl po silové stránce tenhle „Velký Medvěd" prostě výjimečný.

Holyfield sice měl vždy skvělou muskulaturu, velkou výbušnost, jedno-úderová KO v jeho podání přece jen tolik k vidění nebyla. Na druhou stranu, od roku 1990 stál v ringu proti skutečným velikánům supertíhy, které porážet na body (nebo takto prohrávat) rozhodně nebyla žádná ostuda.

Verdikt: Liston 10 ; Holyfield 8

Obrana: Oba raději útočili, než byli pod tlakem, jejich defenziva se ale posuzuje hodně těžko. Listona dvakrát vycvičil Muhammad Ali, jinak ale až na závěr kariéry jen vyhrával, jeho obrana byla na tu dobu klasická, kvalitní, navíc podpořená velkou odolností.

Holyfield byl v defenzivě sice pozornější, i on ale často zbytečně inkasoval a jeho práce směrem dozadu spočívala hlavně v odolnosti a chytrosti, kdy se dokázal pod tlakem včas zavěsit do protivníka, případně mu utéct hodně daleko přes celý ring. Pokud máme ale obranu hodnotit z pohledu zasažitelnosti a reflexů, najdou se rozhodně lepší bojovníci.

Verdikt: Liston 7 ; Holyfield 7

Útok: Pouze Ali a Leotis Martin si dokázali s brutální silou bývalého mukla, který byl i během své kariéry vždy jednou nohou ve vězení, poradit. Ostatní soupeři jí dříve, nebo později podlehli. Liston disponoval velkým rozpětím paží (213 cm při výšce 184 cm!), měl velmi dobrý (silný) jab a hrozivou sílu ve svých hácích. Jen těžko mu lze dát jinou známku, než tu absolutní.

Holyfield ale na tom není o moc hůře. Jak už jsme psali, nedisponoval takovou brutální silou, jako Liston, ale byl chytřejší, techničtější, i díky amatérské kariéře prostě vybouchanější. Své soupeře dokázal rozhodit drobnými fauly, náhlými tvrdými kombinacemi, i jednotlivými naskočenými údery. Prostě černá můra pro každého protivníka.

Verdikt: Liston 10 ; Holyfield 9

Psychika: Valujev, Ibragimov, Toney, Byrd, Rahman, Ruiz, Lewis, Moorer, Tyson, Bowe, Moorer, Mercer, Holmes, Douglas, Foreman, Dokes – toť výčet soupeřů „Warriora" Holyfielda. Žádný jiný boxer posledních dvou dekád nemá takový rekord, jako on! Pokud byste nebyli psychicky odolní, těžko byste podobné kvantum šlágrů (s některými i opakované) zvládli a stali se díky tomu čtyřikrát mistrem světa v těžké váze, což je historické maximum.

Liston byl, je a asi vždy bude konfrontován s tím, že nedokázal porazit Aliho, že se nepostavil všem gigantům své doby, na druhou stranu, těžko soudit, nakolik to byla čistě jeho vina. Pravdou totiž je, že ačkoliv „Tomu Největšímu" z různých důvodů čelit nedokázal, většina z jeho dalších protivníků měla z Listona jednoduše vítr.

Verdikt: Liston 8 ; Holyfield 10

Celkem: Liston 8,4 ; Holyfield 8,6 (u nás vyhrává, byť těsně Holyfield. A dle autora těchto řádků by vyhrál také v ringu – díky své neskutečné zarputilosti a také již tolikrát zmíněné vyčůranosti, díky které by Listonovi zápas pořádně otrávil)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze