Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

HISTORICKÉ SROVNÁNÍ Tyson vs. Kličko: Vyzrálo by Zvíře na obra?

  • Napsal Vojtěch Šmahel

Mike Tyson vs. Vladimir KličkoMike Tyson vs. Vladimir KličkoPRAHA – Léto je zde a s ním i tradiční „uvolněnější" mravy. Kromě ještě jedné novinky, kterou plánujeme rozjet v červenci, srpnu a září, jsme pro vás pro letošní prázdninové měsíce přišli i s tuningem jedné oblíbené kategorie.

Tradiční srovnání před velkými zápasy si získalo během necelého roku a půl srdce mnoha čtenářů a tak jsme se rozhodli trošku upravit – každý čtvrtek vám nabídneme historickou verzi tohoto porovnání v pěti výkonnostních faktorech.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Na rozjezd jsme se rozhodli vytáhnout zbraň velkého kalibru – střet současného vládce těžké váhy Vladimira Klička (model 2011) a toho bývalého - „Zvířete" Mika Tysona (model 1988-89). Které dva bojovníky vám nabídneme příště?

To můžete ovlivnit případnými komentáři, nebo maily na redakci, které naleznete v sekci kontakty. Tipy zhodnotíme a případně v následujícím týdnu (nebo dalších) nabídneme žádaná srovnání.

Rychlost: Vladimir Kličko je vzhledem ke svojí výšce velmi rychlý, disponuje expresní kombinací jab-cross, která je možná nejlepší v historii supertíhy. Obecně i jabem dokáže pracovat velmi slušně a rychle a právě přední ruka bude pro něj v tomto souboji důležitější než kdykoliv v jeho kariéře.

Mike Tyson skvěle pracuje trupem a dá se předpokládat, že by se pod přední ruku soupeře dokázal dostat a poté do soupeře vysypat fantastické kombinace. Vladimirova technika a taktika jsou úžasné, obávám se však, že v tomto souboji by nestačily.

Verdikt: Tyson 10 ; Kličko 9

Síla: Tyson knockoutoval ve své době opravdu každého, kdo se mu postavili do cesty. Byl schopen jednoúderových knockoutů stejně snadno, jako těch po skvělých kombinacích. Jeho síla spočívala i v jeho nečitelnosti. Díky vedení Cuse D´Amata dokázal svého soupeře sundat de facto jakýmkoliv úderem a bylo jedno, jestli z pravé, nebo levé.

Právě jeho úderový arsenál vyčnívá nad Kličkovým, který disponuje především skvělým jabem a crossem, který by díky výše zmíněným rychlostním aspektům ale dokázalo „Zvíře" nejspíše dokonale eliminovat.

Verdikt: Tyson 10 ; Kličko 9

Obrana: Rychlost na nohou, dokonalá práce trupem – to jsou hlavní přednosti Tysona v dobách jeho největší slávy. Ukrajinský obr je ale na tom podobně – také on dokázal díky Emanuelu Stewardovi dokonale využít svých předností a vypilovat obranu na špičkovou úroveň.

Jeho styl je založený na pohybu, přední ruce a při přiblížení soupeře na klinčích. Na ty by se mohl Tyson jistě těšit ze všeho nejvíce, otázkou by ale bylo, zda-li by se na něj dokázal Kličko pověsit dříve, než by „jednu koupil", což by se mu kvůli jeho vyhlášené skleněné bradě mohlo stát osudným.

Verdikt: Tyson 9 ; Kličko 8

Útok: Téměř dokonalé z obou stran. Dalo by se říci, že oba jsou nejlepší útočníky své doby, ovšem vzhledem k vývoji v těžké váze jsou jejich styly diametrálně rozlišné. I ta nejrychlejší těžká váha současnosti nesahá Tysonovi ani po kotníky, jeho dravost a dynamika jsou úžasné, podobně jako instinkt zabijáka.

Ukrajinský obr by opět vedl svoje boxerské šachy, kdy by ničil soupeře přední rukou, klinčy a drtivým zadním crossem, který by mohl lámat skály. Otevřená partie by byla jeho jistou záhubou.

Verdikt: Tyson 10 ; Kličko 9

Psychika: Ta důležitá otázka. Kličko je velmi silný, pokud má souboj pod kontrolou. Je dobře známo, že pokud inkasuje, dokáže zmatkovat a že by se Tyson alespoň jednou za zápas trefil není třeba pochybovat.

Američan byl ve své době opravdu obávaný pro každou těžkou váhou. Jeho box vzbuzoval respekt všech a pokud nyní Vladimir bojuje opatrně, jak by bojoval proti této bestii? Hodně důležité by bylo i to, kde by se zápas odehrával.

Vzhledem k marketingové síle by se dalo předpokládat, že by se boxovalo na Tysonově písečku. USA není pro Klička země zaslíbená a v tomto duelu by ani nebyla. Výhody by byla na straně Tysona a proto by byl jasným favoritem.

Verdikt: Tyson 9 ; Kličko 9

Celkem: Tyson 9,6 ; Kličko 8,8

Verdikt Profiboxing.cz: Náš redakční favorit je jasný. Jak hodnotíte srovnání a jak vidíte vy toto věčné téma?

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze