Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

SROVNÁNÍ Alvarado vs. Rios: jak se završí trilogie dvou 'plechovek'?

  • Napsal Antonín Vavrda

Mike Alvarado vs. Brandon RiosPRAHA – Před třemi lety v říjnu okouzlili svět rvačkou, která tu dlouho nebyla. Předloni si střihli odvetu, která už byla daleko více takticky vedená, a nyní zatoužili po trilogii. Dává to smysl. Mike Alvarado (34-3) a Brandon Rios (32-1-2) spolu mají stále otevřený účet.

První duel totiž vyhrál bijec přezdívaný „Bam-bam", když jej ale podle mnohých hodně necitlivě ukončil v sedmém kole bez jediného knockdownu ringový Pat Russell. Podruhé vyhrál těsně na body Alvarado a Rios tehdy předvedl slavnou scénku, když si sedl ve svém rohu na provazy a odmítl z nich slézt.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Od té doby odboxovali oba dva duely – bijec zvaný „Mile High" oba prohrál, když jej nejdříve rozbil Ruslan Provodnikov a následně přeboxoval Juan Manuel Marquez, Riose nejprve vyučil vracející se Manny Pacquiao, aby následně vyhrál díky diskvalifikaci špinavý souboj s Diegem Gabrielem Chavese.

Nyní stanou opět proti sobě, jak dopadne jejich třetí klání?

Rychlost: Předně je třeba říct – oba jejich předchozí souboje proběhly o váhu níže v lehkém velteru, nyní se prvně utkají ve velterové divizi. A z rychlostního hlediska vychází lehce lépe Alvarado, pokud bych dávali půl-body, zde by se hodil. Takto se může zdát osmička pro Alvarada možná trošku přehnaná, jenže šest bodů pro Riose by bylo zase málo.

A je faktem, že co se týče rychlosti nohou a rukou je na tom jednoduše Alvarado o fous lépe. Riosovi vyhovuje, když dostane svého protivníka do přestřelky na středu ringu a tam se s ním může poprat. Pokud jej má chytat po provazech, má problém. To se ukázalo ve druhém vzájemném souboji i v jeho následném duelu s Pacquiaem.

Verdikt: Alvarado 8 ; Rios 7

Síla: Oba jsou to knockoutéři, oba jsou tvrdí, ale vyloženě „jednoúderovou KO bombu" ani jeden nemá. Také proto, že především Rios prostě není a nikdy nebude žádný vytříbený technik a hodně často své soupeře spíše fackuje, než mlátí. Ovšem i ve svých fackách má obrovskou sílu, stejně jako Alvarado. Ve velteru sice jejich silové dispozice už nejsou takové, jako v lehké váze, nebo v lehkém velteru, přesto jsou stále velmi nebezpeční bijci, kteří dokáží protivníka umlátit.

Verdikt: Alvarado 8 ; Rios 8

Obrana: To už se dříve začne Miloš Zeman kamarádit s novináři, než Alvarado s Riosem s obranným aspekty boxu. Oba sice boxují ve dvojáku a ten mají celkem slušný a pevný, jenže nedokáží ho rozhodně udržet celý zápas a poté inkasují hodně čistých úderů.

Především Rios v tomto případě hřeší na svojí přirozenou odolnost, jak ale ukázal o uplynulém víkendu duel Wildera se Stivernem, každá odolnost má své hranice. Ostatně to dokázal už druhý vzájemný duel i následná bitva Alvarada s Provodnikovem, který ho jednoduše umlátil a zbil. Dá se říct, že ten ze soupeřů, který se v přípravě více zaměřil na defenzivu, ten má větší šance na výhru.

Verdikt: Alvarado 6 ; Rios 6

Útok: Oblíbená disciplína obou. Alvarado před dvěma lety ukázal, že je komplexnějším boxerem. Umí si povolit, pohybovat po ringu, využívat své přední ruky, stejně jako se zabalit do dvojáku a jít do přestřelky. Hodně rád má háky, excelentní pak je jeho zadní zvedák, dnes již tak málo používaný úder.

To Rios se vyžívá v tom, když si to může s protivníkem rozdat na férovku uprostřed ringu. Pokud za ním má chodit, nebo kolem něj tančí, má problém. Jeho pevný dvoják má své přednosti, ale také slabinu – špatně se z něj kontruje, špatně se z něj rychle přechází do ofenzivy, pokud nemáte protivníka blízko provazů. V takovém případě působí hodně těžkopádně. Ovšem ve chvíli, kdy se dostane soupeři na kobylku, jeho háky a přední zvedák umí ztropit řádnou paseku!

Za komplexnost ale dostává Alvarado bodík navíc.

Verdikt: Alvarado 9 ; Rios 8

Psychika: Dá se říct, že přirozená inteligence Alvarada je zde lehce na škodu. Do prvního souboje s Riosem šli oba coby neporažení bijci, od té doby ale dokázal rodák z Denveru vyhrát jen jednou – zmíněnou odvetu. Třetí porážka v řadě by byla průšvihem i pro něj, navíc ve čtyřiatřiceti letech už taky není nejmladší. Tenhle zápas prostě a jednoduše musí vyhrát. Zvládne ustát tento tlak? A pomůže mu fakt, že se boxuje u něj doma, nebo to bude naopak další nápor na psychiku navíc?

Rios sice rok 2013 zakončil se dvěma prohrami, s Chavesem se vrátil zpět na vítěznou vlnu a rozhodně se na ní bude chtít sklouznout i nyní. Navíc v osmadvaceti letech je de facto na svém vrcholu, respektive na něm může ještě pár let být. Rozhodně nechceme říct, že je Rios hloupý člověk, rozhodně je ale tím typem osobnosti, která si z ničeho moc neláme hlavu, prostě vyhraji – raduji se, prohraji – stane se, jdeme dál. Plus pro něj! Bude to ale stačit?

Verdikt: Alvarado 6 ; Rios 7

Celkem: Alvarado 7,4 ; Rios 7,2 (co se týče komplexnosti, je Alvarado lepším boxerem. Jenže postavit se Riosovi znamená tvrdá řehole od začátku, do konce, tenhle týpek vám prostě nedá nic zadarmo, neustále hrozí nebezpečí, že vás sundá – načne – jedním úderem. Pokud se k někomu přiklonit, pak k Alvaradovi, ovšem pokud se nebude zápas vyvíjet dle jeho scénáře, může ho Rios relativně snadno zlomit a zbít)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze