Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

SROVNÁNÍ Bojcov vs. Leapai: probere se věčný talent těžké váhy?

  • Napsal Antonín Vavrda

Denis Bojcov vs. Alex LeapaiDenis Bojcov vs. Alex LeapaiPRAHA – Nebude to sice hlavní duel galavečera v německém Bamberku, ale přesto především tuzemské fanoušky bude zajímat daleko více než vrchol Yoan Pablo Hernandez – Alexander Alexejev.

V duel těžkých vah si to Rus Denis Bojcov (33-0) a Australan Alex Leapai (29-3-4) rozdají o pozici jedničky organizace WBO a i když se to mnohých fanouškům zdá podivné, tak tím pádem také o možnost prostřednictvím této federace vyzvat Vladimira Klička. Jak zápas „neznámých" - pokud na něj skutečně dojde – vlastně dopadne?

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Rychlost: Sedmadvacetiletý protěžovaný ruský bijec by si ještě před pár lety vysloužil daleko vyšší známku nejen v tomto aspektu, nyní je ale velkou neznámou. Hýčkaná hvězda zkrachovalé stáje Universum je dle mnohých daleko od své bývalé formy, během léta jej měl školit na společných sparinzích například Kubrat Pulev.

Přesto by měl být na tom Bojcov v duelu na těžkou váhu výškově podprůměrných bijců (185 cm Bojcov, 183 Leapai) přece jen lépe než typický fighter Leapai, jehož rychlostní dispozice nikdy nebyly velké a s ohledem na věk 34 let už těžko soudit, že by šel po této stránce nahoru.

Verdikt: Bojcov 7 ; Leapai 6

Síla: Velká přednost obou boxerů. Knockoutové bilance obou – 79, respektive 76 procent ostatně mluví samy za sebe. Bojcov disponoval vždy velkou silou, bohužel právě na té by se měly jeho dlouhodobé problémy s rukama, respektive rameny, projevovat nejvíce.

Je otázkou, zda-li má tyto problémy způsobené geneticky, špatnou technikou nebo až příliš velkým nárůstem svalové hmoty, který je u něj zřejmý, ovšem na první pohled k němu nedošlo nijak extrémně rychle.

Bod dolů oproti ruskému protivníkovi dostává Leapai v tomto aspektu především proto, že je seznam jeho soupeřů – těch, které porazil – ani zdaleka nedosahuje kvalit protivníků, které dokázal zdolat ve své kariéře Bojcov.

Verdikt: Bojcov 8 ; Leapai 7

Obrana: Zásadní problém obou soupeřů, který slibuje zajímavou, otevřenou podívanou. Bojcov je ofenzivním boxerem, který dosud nějakou velkou defenzivu ani ukazovat nemusel. Jako většina Rusů je relativně odolný, hodně snese, v dobách své největší slávy byl i relativně pohyblivý, takže hodně úderů soupeřů dokázal eliminovat prací nohou či trupu.

Leapai je v tomto ohledu mezi „druhou ligou" těžké váhy silně podprůměrný boxer, který je v ringu za snadný cíl. Jeho „obrana" spočívá v děravém dvojitém krytu a bojovném srdci. Když se ale člověk podívá i třeba na jeho sparingy, nebo zápasy, to jakým způsobem jej školili v zápasech Walker, či Johnson, který i v tréninku, nevěští pro něj nic dobrého.

Verdikt: Bojcov 6 ; Leapai 4

Útok: Rozhodně nejsilnější stránka obou sobotních soupeřů. Bojcov je stále velmi nebezpečných boxerem, který je v útoku velmi pestrý, přestože má pochopitelnou zálibu ve zvedácích a hácích. Jeho silnou stránkou je také přesnost úderů, pokud se jeho soupeři jen na chvíli zastaví a přestanou být pozorní, dokáže je Bojcov tvrdě trestat.

Ač se to nezdá a zatím nevychází z našeho srovnání čtyřiatřicetiletý Australan dvakrát dobře, je třeba ocenit, že Leapai je rozhodně bojovník, jeho ofenziva má slušnou kvalitu a že dokáže být ve svých úderech i velmi přesní. Oba dva dokázali hodně svým soupeřů nejen rozložit postupně, ale také uzemnit jedním úderem.

Verdikt: Bojcov 8 ; Leapai 8

Psychika: Slabé známky? Ne nadarmo. Ruský „věčný talent" i vinou zranění klesl po této stránce hodně dolů a i fakt, že se v posledních dvou letech kvůli „zranění" vyhnul několika velkým jménům dávají tušit jeho současné psychické rozpoložení, kdy si moc dobře uvědomuje, jak je pro jeho kariéru důležité udržet si čistý rekord.

Právě ten jej stále i přes slabé výkony drží mezi elitou ratingu BoxRec.com či jednotlivých organizací. Pokud by i o něj přišel, je možné, že jméno Denis Bojcov by zapadlo rychlostí blesku. Ostatně i k zápasu s Leapaiem dochází až ve druhém termínu a stále ještě není nic jistého, specialitou ruského boxera je rušení zápasů den před vážením!

Leapai je proto dle nás na tom psychicky nyní daleko lépe. Pokud prohraje, bude dál pokračovat v pozici lokální – pacifické – hvězdy a de facto se v jeho případě nic nestane, nezmění. Výhra jej může poslat k naprosto senzačnímu a životnímu výdělku v případném souboji s Vladimirem Kličkem. S ohledem na jeho bojovnou povahu ho tento fakt ale spíše povzbudí, než že by mu rozklepal kolena.

Verdikt: Bojcov 6 ; Leapai 7

Celkem: Bojcov 7 ; Leapai 6,2 (Ruský boxer je favoritem zápasu, jeho talent daleko překračuje ten Leapaiův, jenže jen talent zápasy nevyhrává. V tomto zápase rozhodne to, který boxer se lépe popasuje se svojí slabinou – pokud Leapai dokáže delší čas ustát tvrdost úderů Bojcova, může ho psychicky zlomit a slavit největší triumf kariéry)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze