Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

SROVNÁNÍ Chisora vs. Pála: má vůbec česká jednička nějakou šanci?

  • Napsal Vojtěch Šmahel

Srovnání Dereck Chisora vs. Ondřej PálaSrovnání Dereck Chisora vs. Ondřej PálaPRAHA - Již tuto v sobotu se mohou všichni čeští fanoušci boxu těšit na událost roku. Nejlepší tuzemská těžká váha Ondřej Pála (32-3) se postaví do ringu v Londýně proti dobře známému Derecku Chisorovi (18-4).

A přestože se nakonec nepůjde o prestižní titul mistra Evropy, duel se nakonec uskuteční na vypsaných dvanáct kol. Vyvstává proto otázka – má vůbec devětadvacetiletý český bijec kvalitativní šanci na to, aby Chisoru ohrozil? Malou nápovědou vám může být naše tradiční srovnání.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Rychlost: Ani jeden z borců není příliš rychlý a to jak v práci na nohou, tak v rychlosti kombinací. Pokud chce Pála v tomto souboji uspět, musí předvést v tomto aspektu daleko lepší výkon oproti všem svým předcházejícím duelům. Musí dobře pracovat na nohou a předním jabem, aby se mu Chisora nedostal na tělo. V boji na blízko s ním měl velké problémy jak Helenius, tak i Vitali Kličko.

Naopak takový Haye na boj na krátkou vzdálenost s Chisorou ani nepřistoupil a díky tomu slavil úspěch. Pokud se český bijec bude alespoň trochu tímto zápasem inspirovat, má šanci na úspěch. Dle mého jej ale čeká sisyfovská práce. Pála je jednoduše příliš statický.

Verdikt: Chisora 6 ; Pála 6

Síla: Bilanci výher před limitem má sice Pála vyšší, avšak tento fakt nemůžeme brát nikterak seriozně. V posledních dvou duelech se Chisora prezentoval velmi silný. Podobným stylem boxujícího Gerbera rozebral v pěti kolech. Brit má sílu v hácích, které má hodně tahané a nepříliš technické, avšak velmi účinné. Je taky velmi slušný body puncher.

Pála si vede v tomto ohledu o trošku hůře. Disponuje sice silnější přední rukou, ale v ostatních úderech zaostává. Chisora je velmi odolný boxer, který se těžko složí případným jedním povedeným úderem. Na případné vítězství bude potřebovat Pála silnější, rychlejší kombinace, než jakými se dosud v profiringu prezentoval.

Verdikt: Chisora 7 ; Pála 6

Obrana: Kámen úrazu českého bijce. Ačkoliv chodí Pála do dvojitého krytu, tak ten nemá příliš kvalitní a to nebyl doposavad prověřen tak silným borcem, jako je právě Chisora, který má naopak defenzivu pod tlakem velmi slušnou. Dokáže se kvalitně zabalit, slušně pracuje trupem, především je ale velmi odolný.

Poslední porážka Pály s Airichem ukázala především na slabinu v tom, když se dostane pod tlak, pod který ho dozajista dostane Chisora je velmi snadno zasažitelný. Nemusíme snad ani zmiňovat to, že rozdíl mezi Airichem a Chisorou je opravdu markantní.

Otázkou ale je, nakolik měl na výkon českého borce vliv fakt, že se o něm dozvěděl na poslední chvíli (týden předem) a že před ním bojoval s virózou. Pokud se ale v tomto ohledu od zápasu s Airichem nezlepšil, odejde poražen i nyní.

Verdikt: Chisora 7 ; Pála 5

Útok: Chisora je velmi aktivní, neustále jde vpřed a pro každého boxera, se kterým prozatím bojoval byl nepříjemný. Navíc s výjimkou souboje s Tysonem Furym mu aktivita vydržela po všechna vypsaná kola. Kondičně měl sice při návratu do ringu s Ávilou i Scottem jisté problémy, s Gerberem ale již vypadal velmi dobře a neměl by mít proto ani tentokrát již problémy boxovat v pozdějších kolech ve slušném tempu.

Pokud v nějakém aspektu, pak právě v tomto splňuje český boxer kritéria pro bijce širší světové špičky, když je na něm vidět rukopis východní školy díky běloruskému trenérovi Jurimu Krivoručkovi. Pála dokáže dobře měnit vzdálenosti, rytmus boje a právě relativní nečitelnost spolu s možným podceněním ze strany Chisory skýtá drobnou šanci na úspěch českého boxera.

Verdikt: Chisora 8 ; Pála 7

Psychika: Právě „problém s hlavou" stál za největším kariérním výpadkem Ondřeje Pály v souboji s Airichem, kdy nedokázal držet stanovenou taktiku a naopak začal boxovat takovým stylem, který Němci jako jediný vyhovoval. Jak už ale bylo zmíněno výše – otázkou je, nakolik toto všechno ovlivnily situace před zápasem.

Zároveň bude pro Pálu jistě problém fakt, že se na takto velký zápas nepřipravoval dostatečně dlouho v tom slova smyslu, že s ostrých sparinzích se většinu času chystal na jiného soupeře, než jakým je Chisora a i když toto částečně platí i pro jeho soupeře, tak velkým plusem Brita je fakt, že bude boxovat doma, vše mu jde do karet, navíc si Pálu sám vybral jako náhradu za plánovaného Itala Mattea Modunga.

I při diskuzi s šéfredaktorem našeho webu Tondou Vavrdou, který nechtěl s ohledem na objektivitu tento článek psát protože je kamarádem českého boxera, zaznělo několikrát slovo psychika a že právě zde bude ať již v pozitivním, či negativním slova smyslu „zakopaný pes".

Brit se nemusí ničeho bát. Forma, podmínky, sebevědomí jsou před tímto zápasem na jeho straně. Šance pro jeho soupeře je v tom, aby „vypnul" hlavu a šel vstříc své životní šanci v souboji, ve kterém může především a hlavně získat!

Verdikt: Chisora 8 ; Pála 5

Celkem: Chisora 7,2 ; Pála 5,8 (Zápas má jasného favorita. Srdce přeje výhru českému bijci, rozum však říká něco jiného. Zajímavostí vzhledem k naší rubrice je to, že Chisora nasbíral stejný počet bodů jako před duelem s Gerberem. V tomto směru je zároveň Pála ještě větší outsider, než byl právě německý bijec)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze