Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

SROVNÁNÍ Froch vs. Groves: poradí si 'Kobra' se 'Svatým'?

  • Napsal Antonín Vavrda

Carl Froch vs. George GrovesCarl Froch vs. George GrovesPRAHA – Na ostrovech najdete momentálně pouze jeden zápas, který fanoušky zajímá více – a to nyní hlavně kvůli jeho zrušení. Souboj Carla Frocha (31-2) s Georgem Grovesem (19-0) je ale pro většinu ostrovních médií i příznivců zápasem roku.

Pětihvězdičkový šlágr, ve kterém půjde o dva tituly mistra světa v super střední váze, tak pochopitelně nemůže ani v naší – tento týdnu hodně nabité – rubrice „Srovnání". Kdo je na papíře favorite a proč? O tom již následující řádky.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Rychlost: Dopředu je třeba říct, že všechny faktory budou nesmírně vyrovnané, ostatně tak, jak velí i souboj dvou aktuálně nejlepších ostrovních bijců této divize a zároveň i čísel 2 a 6 na světovém ratingu.

Co se rychlosti týče, jsou na tom oba srovnatelně – alespoň, co do té úderové. Oba umí vystřelil extrémně rychlé kombinace, mají i špičkovou práci rukou. V čem má ale mladší vyzývatel lehce navrch je práce nohou. Froch je přece jen více statický, méně se pohybuje. Grovesova práce na nohou je v této divizi možná vůbec nejlepší, což je ostatně devíza všech boxerů, které připravuje Adam Booth.

Verdikt: Froch 8 ; Groves 9

Síla: To, že má knockoutovou bilanci mladý Groves o něco lepší než jeho soupeř v tomto ohledu velkou roli nehraje. Šestatřicetiletý šampión má totiž na kontě daleko těžší protivníky než o více jak deset let mladší rival, který se teprve dere směrem vzhůru.

Jednoduše řečeno – silově jsou na tom prostě oba stejně, těžko hledat v tomto ohledu výhodu na jedné, či druhé straně. Ne, hrubá síla tento zápas nerozhodne. A je zcela pochopitelné, že oba jsou v tomto faktoru mezi absolutní špičkou super střední váhy.

Verdikt: Froch 8 ; Groves 8

Obrana: Toť naopak faktor, který rozhodnout může. Těžko ale říct, v čí prospěch. Oba totiž boxují hodně podobným stylem. Ruce v klasickém „houslovém" postoji, pravačka u brady a naprostá důvěra ve své rychlé oči i reflexy. V klasickém dvojitém krytu jednoduše především Frocha téměř neuvidíte, podobně tak i Grovese.

Ten se do něj sice občas uchýlí, ale zcela výjimečně a nikterak pevný není. Je třeba říct, že díky výborným reflexům a pohybu po ringu se prostě do drtivé defenzivy ani jeden nedostane, a pokud už jsou pod tlakem, pak většinou volí klinč, ve kterém příliš aktivní nejsou. Je jasné, že díky tomuto stylu občas inkasují tvrdší a čisté údery, málokdy si na něj ale klasicky „naběhnou". Většinou jsou pohybem hlavy či těla s úderem, takže jeho sílu výrazně sníží.

Verdikt: Froch 7 ; Groves 7

Útok: Oba jsou sice komplexními boxery, ofenziva je ale to, co je baví, to, co z nich dělá špičku ve svém oboru. Froch v poslední době hodně zlepšil práci přední ruky, k čemuž jej ostatně vybízí i velké rozpětí paží (191 cm na 185 cm výšky) a díky čemuž by měl mít proti Grovesovi mírnou výhodu (183 cm rozpětí na 182 cm výšky).

Ten má ale přední ruku neméně skvělou, ostatně už i na našem několikrát zaznělo, že se jeho styl až nápadně podobá tomu, který praktikoval o pár vah výše od neděle důchodce David Haye. To ale rozhodně není výtka, jen je v tom vidět systematická práce kouče Bootha, jehož byli oba svěřenci.

Jak Froch, tak Groves umí všechny úderu na špičkové úrovni, pokud hledat nějaké oblíbené údery, pak je to u prvně jmenovaného přední zvedák, u druhého zadní cross. Jinak vždy dokáží správně vyhodnotit situaci a použít vhodný úder na trefení protivníka.

Nedělají jim velké problém delší kombinace, které dokáží sypat do soupeřů stejně rychle a tvrdě v prvním, jako dvanáctém kole. I když! V posledním zápase s Mikkelem Kesslerem byla v závěru na Frochovi vidět značná únava, což i sám po souboji přiznal.

Bude zajímavé sledovat, zda to byl výjimečný stav v extrémně fyzicky náročném duelu s dánským „Vikingem", nebo to byl začátek úpadku vždy skvěl kondičně připraveného Brita. Právě to, jak na jeho kondici bude hodně záležet, věkový rozdíl 11 let je výrazný a Groves neměl nějaké větší fyzické problémy ani ve svém nejtěžším duelu s Jamesem DeGealem.

Verdikt: Froch 9 ; Groves 8

Psychika: Pokud půjde vše podle plánu a oba budou věřit svému stylu a budou dostatečně kondičně připravení, bude pro jednoho, či druhé těžké získat psychicky navrch. Froch má na kontě sice těžší souboje, je mistrem světa, skvěle zvládl existenční duel s Lucianem Butem.

Jenže nyní proti sobě bude mít extrémně nažhaveného protivníka, který o zápas s ním stál už řadu měsíců. Trošku to v tomto ohledu připomíná jarní šlágr Mayweather-Alvarez. Jenže je jasné, že Froch není Floyd a Groves je na tom po mentální stránce podobně jako Alvarez. Jak si s mladým, nažhaveným protivníkem, kterému ale zároveň už nechybí zkušenosti, poradí?

Verdikt: Froch 9 ; Groves 9

Celkem: Froch 8,2 ; Groves 8,2 (Není absolutně třeba pochybovat o tom, že v ringu uvidíme dva špičkové boxery nejen co se týče super střední divize. Lehkým favoritem je Froch, v očích autora předchozích řádků je ale budoucím mistrem světa Groves, pokud bych si měl tipnout, vyhraje především díky závěrečným kolům, kdy Froch odejde stejně jako s Kesslerem fyzicky, jenže tentokrát za to bude potrestán)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze