Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

SROVNÁNÍ Golovkin vs. Murray: zničí GGG i britského tvrďáka?

  • Napsal Antonín Vavrda

Golovkin vs. MurrayPRAHA – Je to souboj, na který se těší mnozí fanoušci. Kazach Gennadij „GGG" Golovkin (31-0) nastoupí v sobotu večer do ringu proti ostrovnímu bijci Martinu Murraymu (29-1-1) o dva top tituly mistra světa ve střední váze.

Jak tento duel dopadne? U sázkových kanceláří je jasným favoritem jednatřicetiletý Golovkin, který mlátí své soupeře na počkání a třese se před ním celá střední i super střední váha. Vyjma o rok staršího Murrayho. Má ale vůbec na papíře šanci, nebo dopadne jako mnozí před ním? O tom následující řádky...

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Rychlost: Naprosto vyrovnaný faktor. Práce tělem, nohou i rukou je od obou bojovníků zhruba stejná, těžko hledat lepšího. A oba patří nejen v tomto ohledu k tomu nejlepšímu ve střední váze. Golovkin i Murray mají rychlé a dynamické údery, kvalitní nohy, umí šikovně povolit a stejně dobře se dostat rychle k soupeři.

Verdikt: Golovkin 8 ; Murray 8

Síla: Tady není, co řešit. Golovkin vyhrál naposledy „jen" na body v létě roku 2008! Od té doby seká jednoho soupeře za druhým. Nad jeho fyzickým dosahem už jsme se nejen my rozplývali mnohokrát.

Co jeho britský soupeř? Murray má výbornou fyzickou konstituci, knockoutovou bilanci přesto velmi nízkou, hluboko pod 50 procent. Důvodů je několik, kromě kvalitních a odolných soupeřů také fakt, že se rodák ze St. Helens soustředí spíše na postupnou demolici protivníků a není typem boxera, který by od začátku sypal jednu drtivou kombinaci za druhou.

Verdikt: Golovkin 10 ; Murray 7

Obrana: Podobně jako u síly už tolikrát omílané téma. Čím papírově silnějšího soupeře Golovkin dostal, tím rychleji jej dokázal vyřídit, takže jeho obrana zůstala zatím silně neprověřená. Je zřejmé, že dokáže vstřebat tvrdé údery soupeře, je ale otázka, jak se dokáže vypořádat s delším tlakem, nebo s okamžikem, kdy by se dostal do problémů.

Případ Korobjov budiž varováním, Rus po zápase s Leem sám přiznal, že zazmatkoval. Ne proto, že by byl tak silně otřesený, ale proto, že jednoduše podobnou situaci v kariéře dosud nezažil.

Obrana Murrayho je celkem předvídatelná a obvyklá. Práce na nohou, povolení, umí se šikovně ponořit pod přední ruku soupeře, jeho dvoják působí velmi slušně, umí si pokrýt i spodek těla. A co nepokryje pohybem a rukavicemi, to zvládne svojí odolností. Těžko hledat vyložene slabinu.

Verdikt: Golovkin 7 ; Murray 9

Útok: Preciznost a kvalita s jakou ničí Golovkin své soupeře bere prostě dech. Díky svému talentu, tréninkovému morálu a špičkovému kouči Abelu Sanchezovi jde do každého duelu perfektně připravený a ví, jak si se soupeřem poradit. A je jedno, jestli je protivník menší, vyšší (jako Murray – 179 cm ku 183 cm, rozpětí 178 cm ku 185 cm), rychlý, nebo pomalý a tvrdý. Vždy to dopadne stejně.

Ale pozor, Murray se může pyšnit podobně kvalitní ofenzivou a přípravou na duely. Své dva top zápasy se Sturmem a Martinezem sice nevyhrál, ovšem v obou případech hlavně proto, že boxoval na půdě soupeře, jinak se favoritům vždy více než vyrovnal. Murray má širokou škálu úderů, rád střídá pásma i směr útoku, má kvalitní dnes už tak málo používaný zvedák.

Na slušné úrovni má také přední direkt, v útocích se sice dost otevírá (stejně jako Golovkin), ale dokáže se rychle po kombinaci ponořit, což je skvělá taktika, jelikož většina boxerů kontruje přímým úderem, nebo hákem. Otázkou je, co se stane, když jej někdo nachytá v takové chvíli zvedákem.

Verdikt: Golovkin 10 ; Murray 9

Psychika: Je jasné, že v případě Golovkina by každý rád viděl v tomto aspektu desítku, my si ale schováváme pro okamžik, kdy dokáže v ringu zvládnout nějakou krizovou situaci. Na tu totiž v jeho případě stále ještě nedošlo.

Murray se postupem času vypracoval na špičkového a komplexního bojovníka, který vlastně nemá výraznější slabinu. A ani v hlavě tomu tak není. Pokud s ním neotřese první drtivý úder Golovkina a on si ověří, že na něj má i po této stránce, může Kazachovi zatopit.

Verdikt: Golovkin 9 ; Murray 7

Celkem: Golovkin 8,8 ; Murray 8 (Hodnocení „GGG" je už celkem ustálené, to Murrayho se možná může zdát přehnané, ale Brit skutečně není žádné ořezávátko a je možná až příliš fanoušky podceňován. Favorit je sice naprosto jasný, Golovkina by ale tentokrát mohla čekat celkem slušná porce zápasových minut)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze