Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

SROVNÁNÍ Golovkin vs. Stevens: drsná bitva dvou řezníků?

  • Napsal Antonín Vavrda

Gennadij Golovkin vs. Curtis Stevens / zdroj foto: Profiboxing.czGennadij Golovkin vs. Curtis Stevens / zdroj foto: Profiboxing.czNEW YORK – Pětihvězdičkový tahák tohoto víkendu? Jednoznačně duel o dva tituly mistra světa ve střední váze mezi Gennadijem Golovkinem (27-0) a Curtisem Stevensem (25-3). Ten by měl být pro očekávaného vítěze – Golovkina – vstupenkou ke šlágru s Peterem Quillinem (30-0).

Jenže osmadvacetiletý rodák z New Yorku s přezdívkou je „Showtime" je všechno možné, jen ne otloukánek a fanoušci se dle všeho mohou těšit na parádní ofenzivní podívanou. Kdo bude slavit? To zjistíme až v noci na neděli, srovnání obou bijců nabízíme ale již nyní.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Rychlost: Oba boxeři jsou sice především skvěle silově vybavení, ovšem tak skvělými bojovníky jsou především proto, že dokáží ke své výbušnosti přidat i velkou rychlost, hlavně tu úderovou. Pokud budeme brát v potaz i pohyb na nohou, má mírně navrch Golovkin.

Verdikt: Golovkin 9 ; Stevens 8

Síla: Dle mnohých Golovkin střední váhu silově výrazně převyšuje a neztratil by se ani v polotěžké divizi, ze které do střední postupně sestoupil mimochodem právě Stevens. Ten je typickým buldokem ve stylu Mika Tysona a dá se říct, že po silové stránce v tomto zápase padne kosa na kámen. Také v tomto faktoru má ale v našich očích mírně navrch kazašský bijec.

Verdikt: Golovkin 10 ; Stevens 9

Obrana: Tradičně se nabízí, že ofenzivní boxeři mají slabší defenzivu. To sice pro Golovkina se Stevensem také platí, ale není to až tak pravda. Ano, jejich soupeři v profiringu je dosud příliš neprověřili, pravda ale je taková, že oba dokáží i velice dobře pracovat směrem dozadu.

Golovkin má sice o něco prostupnější dvojitý kryt, pokud se o něm dá v jeho případě vůbec mluvit, vše ale nahrazuje slušným pohybem a rychlostí očí. Stevens, který je i na střední váhu dost malý (170 cm), proto musí spoléhat v defenzivě na pevný dvoják.

Jeho výška a široká záda jsou ale zároveň v obraně výhodou, jelikož v okamžiku, kdy se zabalí, nemá soupeř příliš šancí, jak je čistě zasáhnout. Každopádně právě defenziva by měla u obou projít ve vzájemném duelu dosud neostřejším testem kariér. Relativně nízkou známku dáváme proto, že oba po této stránce dosud nebyli dostatečně prověřeni.

Stevens sice již prohrál před limitem, z tohoto zápasu bohužel ale není k dispozici k jakékoliv analýze žádný videozáznam. S ohledem na fakt, že v době konce zápasu u všech rozhodčích Stevens na body vedl, dá se předpokládat, že jej Primera nachytal nějakým kontra či lucky punchem.

Verdikt: Golovkin 7 ; Stevens 7

Útok: Pokud hledáte ve střední váze atraktivní bijce, jejichž zápasy vás neuspí, pak vás ani jeden nezklame. Golovkin i Stevens jsou ofenzivní boxeři, kteří jdou za svým soupeřem do té doby, dokud jej nesundají a každé zaváhání protivníka dokáží tvrdě ztrestat.

Golovkin, který má o devět centimetrů více (179 ku 170) než Stevens, ale má menší rozpětí paží (178 – 182), přece jen může být ve své ofenzivě „opatrnější", tj. pracovat více jabem a postupně si soupeře připravovat. Pokud ale ucítí krev, jeho soupeř končí během chvíle často i v těžkém downu. Za jeho oblíbený úder by se dal označit zvedák a to ať na hlavu, tak na tělo.

Stevens nejspíše právě kvůli své výšce postupně vyshazoval až do střední divize a udělal dobře. I když i nyní naráží na sem tam o hlavu vyšší soupeře, přece jen už si s nimi může poradit lépe než například v polotěžké váze. Jeho vzorem je Mike Tyson a na stylu je to znát. Sem tam přední ruka, povolení a na tělo soupeře se zvedáky, či háky a je jedno jestli z přední či zadní ruky.

Právě háky jsou jeho velkou zbraní. A ještě v něčem oba vynikají – v technice. Ano, sem tam ji koupí zpět, přesto na to, jak jsou ofenzivní, dávají svým soupeřům až příliš málo možností na kontry, jelikož i při velkém tlaku se minimálně odkrývají.

I s ohledem na výše popsané fyzické dispozice je ale pravdou, že Stevens může působit v ofenzivě občas trochu staticky, protože poté, co dostane soupeře, kam potřebuje, při kombinacích jakoby zapustí kořeny, Golovkin je přece jen o něco více uvolněný a připraven povolit, či ustoupit.

Verdikt: Golovkin 10 ; Stevens 9

Psychika: Golovkin se ještě nikdy mezi profesionály neocitl v problémech a i jeho špičková amatérské kariéra mu dává dostatek důvodů věřit ve své schopnosti, zároveň na ně ale nehřeší a dle dostupných informacích přípravu na rozdíl od některých jiných talentovaných boxerů nefláká. V ringu působí jako chladný stroj, který je vždy plně soustředěný, jeho soupeři se prostě nemohou spoléhat na to, že by je jakkoliv podcenil.

Stevens už třikrát narazil, pokaždé ale s výrazně vyššími soupeři, pokaždé relativně těsně a hlavně – po každé porážce se dokázal vrátit vítězstvím, dvakrát dokonce knockoutem. To ukazuje na to, že jím prohry nikdy příliš neotřásly, že je to velký bojovník. S postupem váhami níže on i jeho manažerský tým ukázal i velkou dávku sebereflexe.

Bude proto hodně zajímavé, který z bijců vnutí tomu druhému svůj styl, kdo první svého soupeře psychicky zlomí, pokud na to vůbec dojde. Golovkin má sice na kontě více titulových duelů a i delší amatérskou kariéru, Stevens ale strávil v profiringu při podobném počtu zápasů více kol a jeho soupeři byli de facto na podobné úrovni jako ty Kazacha, i když se nejednalo o duely o světové tituly.

Verdikt: Golovkin 8 ; Stevens 8

Celkem: Golovkin 8,8 ; Stevens 8,2 (Kazašský mistr světa je sice jasným favoritem zápasu, v osobě Stevense ale skrývá potencionální černý kůň střední divize, který může zaskočit kohokoliv z absolutní světové špičky)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze