Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

SROVNÁNÍ Mayweather vs. Maidana II.: Udrží Američan svojí výjimečnost?

  • Napsal Vojtěch Šmahel

Maidana vs. MayweatherPRAHA – Již tento víkend se uskuteční pro mnohé doposud nejočekávanější zápas letošního boxerského roku. Ve dvanáctikolovém odvetném duelu se představí všemi uznaný král současného profiringu bez ohledu na váhovou kategorii Floyd Mayweather jr. (46-0) proti jednomu z nejobávanější bijců a knockoutérů Marcosi Renému Maidanovi (35-4).

Kdo je papírový favorit v tomto souboji stylů? O tom více na našich řádcích. Jelikož se jedná o ostře sledovanou odvetu, přidal autor těchto řádků i svůj osobní komentář k případným změnám oproti prvnímu souboji.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Rychlost: V nedávném video-seriálu jsme vám představovali nejrychlejší boxery současnosti. Tehdy zvítězil Floyd Mayweather a tak mu zcela po zásluze v tomto směru musíme udělit absolutní známku.

Na sedmatřicetiletém Američanovi se prakticky neprojevuje „stárnutí" a je nadále rychlostně oproti svým soupeřům na míle vzdálen. A to jak v rychlosti končetin, tak i v reflexech, které má jedním slovem dokonalé. Maidana je relativně rychlý boxer, který má slušné kombinace, a je opravdu velmi dynamický. Na Mayweathera však ztrácí prakticky ve všem ostatním.

Komentář: V prvním vzájemném duelu jsme viděli Floyda boxovat na jeho poměry velmi staticky. Pro mnoho pochybovačů to byl argument pro tvrzení, že už stárne a zpomaluje, ale i tak si desítku zaslouží i nyní.

Verdikt: Mayweather 10 ; Maidana 8

Síla: Knockoutová bilance je jednoznačně na straně Maidany, který je neúnavný útočník, borec který neustále se snaží vyvíjet tlak a který svému soupeři nedá ani chvilku na oddych. Ve svém vyhlášeném útoku využívá především silových úderů. Obrovskou sílu má především v hácích, avšak ve svém posledním souboji s Adrianem Bronerem prokázal velmi slušný a silný jab.

Mayweather není takový knockoutér, jeho síla není tak opticky zřetelná, jako právě u Maidany, zároveň však nelze říci, že je v tomto atributu horší. Floyd je technicky dokonalý bojovník a síla jeho úderů ve většině případů končí tam, kde má – na rozdíl od Maidany, který v řadě případů promáchne, nebo se nechá jednoduše zablokovat. I z toho důvodu vidíme tento opticky jasný atribut pro Maidanu daleko těsněji.

Komentář: Ve srovnání před prvním zápasem jsem byl kritizován za vyrovnanost tohoto atributu. Nyní známku musím změnit. Ne však, že bych Mayweatherovi ubral, opravdu byl v souboji velmi efektivní a svojí sílu prezentoval velmi dobře, skvěle kombinoval a po některých úderech na tělo bylo vidět, že Maidanovi bylo neveselo. Vzhledem k okolnostem musím Maidanovi zvýšit známku na absolutní. Do zápasu nastupoval s váhou super střední divize a jeho síla si opravdu vzhledem k okolnosti, že se bojuje ve velteru, zaslouží absolutní známku.

Verdikt: Mayweather 9 ; Maidana 10

Obrana: Rozhodující atribut pro tento duel. Nelze říct, že Maidana má špatnou obranu, protože jeho styl je založen především na útoku a v obraně se Argentinec prakticky nevyskytuje. O to větší problém vzhledem ke svému stylu bude mít s Mayweatherem, který naopak v defenzívě exceluje a obecně je považován za nejlepšího obranáře současnosti (ne-li historie). Jeho dokonale propracované kontra údery by měli na Maidanu platit.

Komentář: Tam, kde ztroskotal Broner, jeho „velký brácha" obstál. Ač inkasoval na svoje poměry opravdu hodně (jako za všech předchozích pět zápasů dohromady) dokázal eliminovat útočné výpady „El China" a navíc se nebál jít s Maidanou také do výměn. V prvním duelu byl Argentinec v životní formě a větší prověrku vlastní obrany si Floyd nemohl představit, přesto vše zvládl. Známky se nemění.

Verdikt: Mayweather 10 ; Maidana 7

Útok: Jak již bylo předesláno, Maidana je útočník, který od první minuty na svého soupeře tlačí a snaží se ho vždy knockoutovat. Jeho sílu útoku oceňují fanoušci po celém světě a těší se právě na to, jak jeho ofenziva (podle profiboxing třetí nejlepší současnosti) dopadne v měření s nejlepší obranou.

To, že Mayweather má nejlepší obranu však neznamená, že útok má špatný. Naopak, když zaútočí, je jeho útok většinou přesný a technicky skvěle zvládnutý. Na rozdíl od Maidany nedisponuje však tolik koncovým úderem.

Komentář: I v tomto atributu nechávám známky stejné, jako před prvním duelem. Maidana tlačil, avšak jeho útok nebyl tolik efektivní – především technická nedokonalost jeho útoku ho připravuje o absolutní známku. Mayweather přečkal první kola, přečetl jeho styl a poté duel opanoval.

Verdikt: Mayweather 8 ; Maidana 9

Psychika: Další elitní atribut Američana. Jeho sebevědomí je dobře známo, co však není tolik známo, je jeho vždy dokonalá příprava na zápas, absolutně žádné podcenění svého soupeře a soustředěnost na vše, co v ringu dělá.

A Maidana? Co je pro boxera větší motivace, než-li porazit samotného krále a vystřídat ho na pomyslném trůnu krále všech váhových kategoriích? Podle toho taky ke všemu přistoupí a jsme přesvědčeni, že v ringu uvidíme nejlepšího Maidanu, co kdy byl.

Verdikt: Mayweather 10 ; Maidana 8

Komentář: Maidana se cítil po prvním duelu okraden. Podle mého si tak připadal zcela neprávem. Mayweather byl opravdu tím lepším a hlavně přesnějším. Maidana však ucítil příležitost a zranitelnost Floyda a pokud před prvním duelem v přípravě dřel, nyní zažil během přípravy peklo a to s prostým důvodem – porazit neporazitelného a stát se nesmrtelným. Tým Mayweathera však rozhodně nepodcení taktickou přípravu a podle mého názoru budeme tentokráte svědky jiného boje, avšak se stejným výsledkem.

Celkem: Mayweather 9,4 ; Maidana 8,4 (Šance Maidany spočívá v tom to na Floyda v prvních kolech vybalit a doufat v knockout)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze