Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

SROVNÁNÍ Pacquaio vs. Rios: 'Pacman' o všechno proti 'plechovce'!

  • Napsal Antonín Vavrda

Manny Pacquiao vs. Brandon RiosManny Pacquiao vs. Brandon RiosMACAO – Dvě porážky v řadě zapsal v neúspěšném roce 2012 legendární Filipínec Manny Pacquiao (54-2-5). Poté, co si de facto rok odpočinul, stojí nyní před jasným úkolem – porazit drsného amerického bijce Brandona Riose (31-1-1).

Ve hře sice bude Mezinárodní titul WBO ve velterové váze, o ten půjde ale oběma ex-mistrům světa až v poslední řadě. O návrat na vítěznou vlnu totiž bojuje po porážce od Mika Alvarada také Rios. Který ze špičkových bijců restartuje kariéru a který padne ještě hlouběji?

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Rychlost: Možná z tohoto srovnání může mluvit fanouškovství. Budiž. Ale dle autora těchto řádků není na světě rychlejšího boxera. Manny Pacquiao nemá především v Česku rozšířenou přezdívku „Šicí stroj" jen tak pro nic za nic.

Pokud stará boxerská pravda říká, že je třeba být v neustálém pohybu, aby oko jste byli vždy někde jinde, než vás naposledy zaregistrovalo oko soupeře, pak právě maličký Filipínec vzal toto za své do puntíku. Rychlost nohou, práce trupu, rychlost úderů, navíc vždy ve stejném tempu v první, nebo dvanáctém kole. Jen těžko lze najít v tomto aspektu Pacquiaa slabinu.

Přestože ani Rios není pomalý boxer, bohužel pro něj ve srovnání s Pacquiaem vypadá jako lokálka vedle rychlíku TGV. Co se týče úderů, tak ty má velmi rychlé, horší je to v práci nohou. Právě na pohyb jej dostal v odvetě za první porážku Alvarado. A přestože je jasné, že se na práci nohou Rios v tréninku nyní více zaměřil, rozdíl proti „Pacmanovi" prostě za 4 měsíce vymazat nemůže.

Verdikt: Pacquiao 10 ; Rios 7

Síla: Je proto otázka, jestli naopak sedmadvacetiletý Američan nezapracuje spíše na svých přednostech. Mezi ně rozhodně patří právě síla. 23 výher ze 31 vítězných zápasů před limitem dává tušit, že nejde o žádného nazdárka. Otázkou je, co s někdejším střelcem lehké váhy udělá přesun zhruba o pět kilo výše do velteru.

Řešit silové dispozice o sedm let staršího Pacquiaa je asi zbytečné. Vždyť tenhle borec začínal před sedmnácti lety v lehké muší váze, postupně přibral až sedmnáct kilo a byl schopen vyřídit i Oscara de la Hoyu, který měl v době jejich zápasu na váze o dvě kila více, ve skutečnosti ale minimálně o pět. Na druhou stranu, nenapíšeme asi žádné moudro, pokud zmíníme, že zatímco Rios je v nejlepších letech, Filipínec už na tom silově lépe prostě nebude.

Verdikt: Pacquiao 8 ; Rios 8

Obrana: Kromě rychlosti asi nejčastější důvod, který odborníci i fanoušci zmiňují jako rozhodující. Představa většiny fanoušků totiž je taková, že Pacquiao bude kolem Riose tančit a postupně statického protivníka rozebírat ničivými kombinacemi a než se Rios probere, bude vždy metr od něj.

Pravda by to být měla, ovšem je třeba si uvědomit, že podobně jistě smýšlí i Riosův tým a žádný boxer na podobné úrovni prostě nejde do ringu coby dobrovolný boxovací pytel. Pokud se Američan rozhodne více pracovat tělem a hlavně zpevní svůj dvojitý kryt spolu s „plechovou" hlavou se může o kombinaci, se kterou bude mít Pacquiao problémy.

Jeho obrana spočívá především v postřehu a rychlosti. Až do posledního souboje s Marquezem nebyl deset let ani na podlaze ringu, díky nárůstu svalového hmoty, celkovému zpevnění se stal Pacquiao hodně odolným boxerem, který snese i dost úderů soupeřů. Také proto se dá říct, že jeho dvojitý kryt je sice velmi kvalitní, neprostupnou hrází ale také není.

Verdikt: Pacquiao 8 ; Rios 6

Útok: Kombinace síly, dynamiky a rychlosti dělá z Pacquiaa zbraň hromadného ničení. Když se dobře vyspí, je schopný rozebrat na součástky každého (je jasné, že fanoušci Floyda Mayweathera budou oponovat).

169 centimetrů vysoký Filipínec nemá problém s jakýmkoliv druhem protivníkem jednoduše proto, že si jede vždy svojí taktiku, ta soupeřova ho nezajímá. Postupem do vyšších vah sice nedisponuje vyloženě knockoutovým, zabijáckým úderem, jeho síla ale spočívá v kombinacích a neustálé práci, kdy prostě nedá soupeři vydechnout.

To samé ale platí o Riosovi a paradoxně na to oba dva ve svých posledních duelech doplatili. Rios je typický ranař, který si stoupne doprostřed ringu a svého soupeře chce za každou cenu umlátit. Za oblíbené údery se dají považovat oba háky, nesmírně nebezpečný má ale také zvedák. Pokud je nějaký úder, který využívá minimálně, ale který by mohl být klíčem k sobotnímu úspěchu, pak je to přední jab.

Verdikt: Pacquiao 10 ; Rios 8

Psychika: Velký otazník! Pacquiao, jeho fanoušci i odborníci si sice mohou donekonečna opakovat, že s Bradleym byl okradený a Marquez jej poslal k zemi – při vší úctě k němu – šťastným kontra-úderem, pořád to jsou dvě porážky v řadě a Filipínec si prostě třetí zaváhání dovolit nemůže.

Ať se na to podívá člověk jakkoliv, porážku s Riosem by prostě nemohlo omluvit nic. Navíc s ohledem na děsivé tornádo, které zpustošilo jeho rodnou zemi, bude Pacquiao pod obrovským tlakem darovat svému silně věřícímu národu (v Boha a právě v něho) jedině a pouze vítězství a pokud možno, co nejparádnější.

Jak už bylo psáno dříve, Rios rozhodně není typem boxera, který by si šel jen pro prachy a nechal se za nejvyšší honorář kariéry dobrovolně zbít. Také on bude chtít odčinit svojí poslední porážku s Alvaradem, který jej jak sám přiznal, zaskočil změnou taktiky. Výhodu může mít v tom, že Pacquiao nemá jediný důvod se měnit a může se na něj připravit. Bude mu to ale k něčemu?

Verdikt: Pacquiao 8 ; Rios 8

Celkem: Pacquiao 8,8 ; Rios 7,4 (Filipínec je i přes poslední výsledkové nezdary jasným favoritem, Rios je sice „plechovka", neknockoutovatelný ale také není, cokoliv jiného než minimálně dominantní bodové vítězství Pacquiaa by bylo ohromným překvapením)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze