Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

SROVNÁNÍ Stevenson vs. Bellew: Sestřelí Bomber Supermana?

  • Napsal Antonín Vavrda

Stevenson vs. Bellew / zdroj: Profiboxing.czStevenson vs. Bellew / zdroj: Profiboxing.czPRAHA – Po dvouletém čekání si Brit Tony Bellew (20-1-1) konečně opět zaboxuje o regulérní titul mistra světa. Nebude to proti Bernardu Hopkinsovi, ani Chadu Dawsonovi. Ne na druhé straně ringu bude stát Kanaďan Adonis Stevenson (22-1). Padne kosa na kámen!

Polotěžkou váhu čeká skutečný šlágr – souboj světové dvojky a mistra světa WBC Stevenson a jednoho z nejrespektovanějších bijců této divize a světové čtyřky Tonyho Bellewa. Kdo bude v duelu dvou vyhlášených tvrďáků slavit? Zkusme najít odpověď v našem tradičním srovnání...

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Rychlost: Jistě nebude nezajímavé sledovat změnu celkového skóre v našem srovnání u kanadského tvrďáka, kterého jsme zde hodnotili před zápasem s Chadem Dawsonem i Tavorisem Cloudem. Nejen v tomto parametru si Stevenson polepšil.

Proti Cloudovi prokázal slušný pohyb po ringu, na rozdíl od Dawsona, kterého sundal po 70 vteřinách zde musel prokázat boxerské dovednosti a obstál. Clouda utahal, rozbil, nejen přesnými údery, ale i rychlostí nohou.

Z tohoto pohledu by měl být souboj vyrovnaný. Bellew totiž také není žádný tanečník, nevyniká ani nějak extra rychlými kombinacemi, ale jeho devízou je neustálá práce. Rukou, nohou, těla, prostě zápasy s ním jsou 180vteřinová dřina v každém kole.

Verdikt: Stevenson 7 ; Bellew 7

Síla: Až si oba stoupnou na váhu a pak i do ringu, muskulaturní rozdíl bude extrémní. Stevenson nemá přezdívku Superman jen tak pro nic za nic. Jeho postava je boxersky dokonalá. Ovšem na rozdíl od jiných „kulturistů" jej s kilogramy svalů naučili legendární Manny Steward i jeho nástupce Sugar Hill skvěle pracovat. Výsledek? Jen těžko zastavitelná mlátička, který zbourá vše, co jí přijde do cesty.

Bellew má až neskutečně atypickou postavu nejen na boxera, ale i na sportovce. Útlá ramena a stejná šířka kolem hrudníku i pasu navozují dojem, že se jedná o chrastítko. Jenže to je velká mýlka! Dlouhé tenké nohy a kratší trup z něj dělají extrémně nebezpečnou zbraň, která postupně své soupeře prostě umlátí. Ano, Stevenson je o něco silovější, ten rozdíl ale není takový, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Verdikt: Stevenson 9 ; Bellew 8

Obrana: Zde je u Kanaďana stále vše při starém. Ruce dole, sem tam dvojitý kryt, ovšem stále sázka především na pohyb a oči. Ne, Stevenson není žádný pes obranář, ale proti Cloudovi ukázal, že není snadné jej tvrdě zasáhnout. Otázkou ale je, jak se popasuje s výrazně vyšším Bellewem (180 cm ku 189 cm).

Kanaďan se potkal jen s jedním vyšším soupeřem – Aaronem Pryorem jr. a při vší úctě ke synovi slavného otce, kvalit Bellewa určitě nedosahuje. Přitom mu ustál devět kol. Pravdou ale je, že defenziva Brita také není nikterak nepropustná. Jeho taktika je jednoduchá – držet si protivníky na přední ruce, pokud přijdou blíž, soupeře obejmout a klinčovat. I když často aktivně klinčovat!

Verdikt: Stevenson 6 ; Bellew 6

Útok: Devíza obou soupeřů! Stevenson proti Cloudovi ukázal i velkou trpělivost a postupnou demolici, což je především zbraň jeho sobotního soupeře. Kanaďan ale stejně dobře dokáže protivníky rozstřílet a jakmile ucítí sebemenší slabost, de facto je rozhodnuto. Silná stránka? Kromě velké kadence úderů v tlaku, zadní polocross, polodirekt, do kterého se dokáže Stevenson nádherně vložit.

A právě v tomto aspektu bude zajímavý tento zápas! Bellew má totiž oblíbený de facto stejný úder, i když jeho zadní cross obíhá přece jen větší křivku. Zároveň jsou v temto okamžik oba velmi, velmi zranitelný, do kombinací chodí hodně otevření, nebojí se přestřelek, jsou schopni i něco unést od soupeře. Na druhou stranu – postrach hvězd – Darnell Boone – ukázal, že ani Stevenson není nerozbitný.

Bellew má nepříjemnou přední ruku, na kterou by si mohl v případě neopatrnosti Kanaďan hrubě naběhnout, to samé ale platí i opačně. Přestože má Brit kvalitní přední ruku, právě přes ní je při crossu soupeře hodně zranitelný – jeho výše zmíněná útlá ramena totiž nedokážou jeho hlavu a mnohdy i bradu dostatečně ochránit a právě přední cross v obráceném gardu boxujícího Stevensona je další jeho velkou zbraní.

Verdikt: Stevenson 9 ; Bellew 8

Psychika: Ani jeden ze soupeřů nemá důvod jít do ringu nějak psychicky zdeptaný. Stevenson likviduje soupeře na počkání, v případě výhry by mělo dojít na šlágr „dělostřelců" s Kovaljovem, na kterou se bez přehánění těší celý svět.

Bellew má na kontě těsnou a spornou porážku s krajanem Cleverlym a poté, co dostal na jaře kontroverzně plichtu s Chilembou, který mu stylově vůbec neseděl, dokázal v odvetě triumfovat. Oba si jsou vědomi toho, že u nich výrazně převažují klady nad zápory a proto nelze dát jinou známku než devítku a oběma.

Verdikt: Stevenson 9 ; Bellew 9

Celkem: Stevenson 8 ; Bellew 7,6 (Kanaďan se v našem srovnání postupně zlepšuje a zlepšuje a blíží se těm největším světovým hvězdám napříč vahami, kam rozhodně patří. Bellew ale není žádné ořezávátko a přestože nedisponuje atletickou postavou, jeho boxerské schopnosti jsou nesporné. Čeká nás tvrdá a nekompromisní bitva, kterou rozhodnou až pozdější kola. Hledat vítěze? To se tentokrát neodvážím)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze