Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Zkrácení duelu pro Williamse, nechtěný doping Bothy. Jak to dopadne?

  • Napsal Antonín Vavrda

Sonny Bill Williams vs. Frans Botha / zdroj foto: www.boxingscene.comSonny Bill Williams vs. Frans Botha / zdroj foto: www.boxingscene.comBRISBANE – Jako by se skutečně země otočila naruby. Tak může na fanoušky boxu v Evropě, ale i po celém světě, působit zápas mezi novozélandským reprezentačním ragbistou a náhodou i boxerem Sonnym Billem Williamsem (6-0) a jihoafrickou legendou Francoisem Bothou (48-3-9).

„Sonnyho pošlu k zemi,“ prorokoval ještě v minulém týdnu čtyřiačtyřicetiletý Botha, který se celkem pětkrát (neúspěšně) utkal o titul mistra světa a jako jediný boxer světa se může pochlubit tím, že boxoval s kvintetem Mike Tyson, Evander Holyfield, Michael Moorer, Lennox Lewis a Vladimir Kličko.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Ovšem takovou „show“, jako v pátek večer a také během víkendu v australském Brisbane, za svou třiadvacetiletou kariéru ještě nezažil. V souboji samotném totiž dlouho na Williamse nestačil a ten kráčel za jasným bodovým vítězstvím a titulem Mezinárodního šampióna WBA těžké váhy.

Jenže od osmého kola se značně nečistě boxující Botha začínal dostávat do ráže. Williams začal mít větší a větší trable a v devátém kole nebyl daleko počítání. Jenže po tomto dějství přišlo první překvapení pro Bothu, fanoušky i australské komentátory. Ringový Tony Kettlewell oznámil, že se boxuje poslední kolo.

A to přesto, že bylo před zápasem i v prohlášeních boxerů proklamován dvanáctikolový souboj. Jihoafričana tento fakt štval o to více, že v desátém kole dostal opět novozélandskou ragbyovou hvězdu do obrovských problémů a ten posledních dvacet vteřin na svém soupeři doslova visel, jen aby nepadl k zemi.

„Je to spiknutí. Miluji Sonnyho, je to velký sportovec a gentleman, ale tohle je pořádná blbost,“ vztekal se zkušený ranař. „Není pravda, že o tom Botha nevěděl. Ano, změnili jsme to před zápasem, ale regule to povolují, věděli o tom oba rohy,“ kontroval pro australská média člen výkonného výboru místní boxerské federace John Hogg.

Proč ale tuto zásadní informaci nezdělili organizátoři ani místním médiím a pořadatelům, toť první otázka. Zvláštností také je fakt, že na zápase chyběl supervizor (dohled) federace WBA, o jejíž pás se boxovalo, přestože to nařizují regule a jeho účast je povinná.

Jenže tímto skandálem celý zápas ještě neskončil. V neděli odpoledne přilétla od protinožců další „pecka“. Jihoafrický „Bílý buvol“ měl před zápasem údajně dva pozitivní dopingové nálezy. První na látku phertenmine (na zvýšení agresivity) a druhý pak benzodiazepiny (uvolnění svalů). Jenže i tato zpráva vyvolala řadu otázek. Důvod?

„Myslím, že jako šéf boxerského svazu v Queenslandu (stát, ve kterém se boxovalo) bych o dopingových testech dle mezinárodních regulí musel slyšet. Ať již v případě Bothy, tak již Williamse. Dopingové testy pro boxery totiž v našem státu nejsou před ani po zápase povinné,“ překvapil dalšími svými slovy Hogg.

„Botha druhý testovací vzorek odmítl a já to chápu. Proč by měl souhlasit, když u nás nemusí?“ položil si vzápětí řečnickou otázku zkušený funkcionář. Pokud bychom měli brát slova Bothy o spiknutí vážně, dávají prohlášení Hogga smysl.

Ovšem z trochu jiného důvodu, než by se mohlo zdát. Pozitivní dopingový nález jihoafrického veterána by totiž paradoxně Williamsovi ublížil. V takovém případě existuje jediný přípustný trest: odebrání licence – povětšinou na tři až dvanáct měsíců – a anulování zápasu.

Ten by se vyhlásil coby „no contest“, boxerům se nezapočítával do bilance, pás by zůstal volný a Williams by se z patnáctky žebříčku WBA a elitní stovky podle Boxrec.com pakoval zpět na příčky, které okupoval před duelem.

Čí zájmy tak Hogg vlastně hájí? Spravedlnosti, Bothy či Williamse, který ač rodák z Aucklandu, odboxoval (a tím přinesl státu nemalé peníze) v Queenslandu čtyři ze svých šesti profesionálních duelů a už se vyjádřil, že pokud bude v boxerské kariéře pokračovat, rád by se zde představil opět?

Ať tak či onak, momentálně se z duelu Williams-Botha stává pořádná fraška a ne úplně dobrá to reklama pro svět šestnácti provazů...

ZÁZNAM CELÉHO ZÁPASU I S DŮKAZY O TOM, ŽE BYL PLÁNOVÁN DVANÁCTIKOLOVÝ DUEL:


vRINGe.com - Весь мир бокса (сбу.боткин) by 20101017d

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze