Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO+KOMENTÁŘ Pustit Cotta na Golovkina? Poprava v přímém přenosu

  • Napsal Antonín Vavrda

Martin Murray před zápasem s Gennadijem GolovkinemMartin Murray před zápasem s Gennadijem GolovkinemPRAHA – Byla to další brutální demonstrace síly. Kazach Gennadij Golovkin (32-0) v noci na neděli zdemoloval v Monte Carlu Brita Martina Murrayho (29-1-2) a uhájil své tituly WBA (Super), IBO a WBC (prozatímní) ve střední váze. Kdo bude další pán na holení?

Situace je daná jasně: regulérní pás mistra světa WBC drží v této váze po výhře nad Sergiem Martinezem portorická legenda Miguel Cotto. Ten se domlouval na souboji s Mexičanem Saulem Alvarezem, jejich jednání ale padla. A Portoričan by měl nyní svůj pás hájit proti prozatímnímu šampionovi Golovkinovi.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Jenže... Čtyřiatřicetiletá legenda si sice dosud ve své kariéře své soupeře nikterak nevybírala a byla ochotná nastoupit proti komukoliv, jenže tentokrát je situace trochu jiná (více v názorovém boxíku v článku).

REDAKČNÍ NÁZOR K ZÁPASU GOLOVKIN VS. COTTO

Pacquiao bije CottaPacquiao bije Cotta

Portoričan se během své kariéry nikdy nevyhýbal žádné výzvě. Ostatně také proto je mistrem světa pěti váhových kategorií. Pro pás šampiona do střední váhy si ale mohl dojít jen díky chytrému manažerskému tahu a dohodě s jinou legendou – Argentincem Sergiem Martinezem.

Souboj s Golovkinem by byla úplně jiná liga. Cotto je rychlý, šikovný, ale zároveň byl, je a bude ofenzivní boxer. Boxer, který má velké srdce, ale který už byl během své kariéry i několikrát na podlaze ringu. A to v nižší, než střední váze. Mimochodem – zatímco on měl 30 dnů před zápasem s Martinezem 160 liber (což je limit střední váhy, nakonec shodil do 159librového limitu dokonce na 155), Golovkin v přípravě ve stejnou dobu před soubojem s Murraym vážil liber 172!

Co by tedy asi s Portoričanem „GGG", jehož úderová síla dalece přesahuje střední váhu, stejně jako kadence jeho úderů, udělal v ringu? Jednoduchá odpověď: Krvavá jatka s Pacquiaem by byla jen slabým odvarem. Nebojím se říct, že tady by šlo už o zdraví. Ostatně na tom se po víkendu shodli i experti stanice HBO. Ti samí experti, kteří ještě před soubojem s Murrayem Portoričana do tohoto klání směle posílali.

Pokud je Cotto a jeho manažeři dostatečně inteligentní, do tohoto souboje prostě nepůjdou. Oblíbený „Junito" navíc nemá tento souboj ani zapotřebí. Nemusí si již nic dokazovat. Vsadím se, že pokud si s Golovkinem neplácne a titulu se vzdá, nikdo mu to nebude vyčítat a mít za zlé.

Dá se čekat, že dvaatřicetiletý Kazach bude nyní hledět na jiné výzvy. Jaké? Lehkou dietu je kvůli němu ochotný nasadit i zlobivé dítě Julio Cesar Chavez Jr. (48-1-1). „Není nějak speciálním boxerem. Jsem ochotný vsadit milion dolarů ze své případné výplaty z našeho vzájemného souboje na to, že ho knockoutuji," nechal se slyšet devětadvacetiletý bijec, kterého čeká duel s Polákem Andrzejem Fonfarou (26-3) dokonce v polotěžké váze.

„Gennadij je ochotný jeho sázku přijmout, pojďme podepsat smlouvu," vzkázal obratem manažer „GGG" Thomas Löffler do mexické Culiacany, kde Chavez žije. Pro oba by platilo, že duel by se uskutečnil v super střední váze.

Další alternativou by pak mohl být další talent z největší středoamerické země – stále teprve čtyřiadvacetiletý Saul Alvarez (44-1-1). Ten je sice oficiálně vedený stále ještě v lehké střední váze, všeobecně se ale očekává, že letos už jej budou fanoušci sledovat minimálně coby střední váhu.

Pokud by nevyšla ani tato varianta (pokaždé by nejspíše šlo o boj o Cottem uvolněný titul mistra světa WBC), v záloze má Golovkin vítěze souboje Andy Lee (34-2) vs. Peter Quillin (31-0), kteří si to 11. dubna rozdají o pás šampiona organizace WBO. „Náš souboj je nevyhnutelný. Pokud budu i nadále držet svůj titul, musíme se utkat. Vím, jak na něj," vzkázal vládci střední váhy Lee.

Je otázkou, nakolik jeho slova vůbec Golovkin vnímá. Dosud totiž všichni jeho soupeři vykřikovali, jak mají proti němu zbraň a výsledek? 19 knockoutových výher v řadě, což zároveň znamená, že „GGG" dosud vyhrál před limitem i všechny své titulové souboje!

„Mám deset taktik, jak jej porazím," vykřikoval například Murray před sobotou. Poté? „Byl tak silný, nedokázal jsem si ho udržet od těla. Cítil jsem jeho údery, ještě horší byl ale ten jeho neustálý tlak. Vyhrál zaslouženě. Podle mně je někde jinde, než všichni ostatní šampioni střední váhy. Myslím, že jsem druhý nejlepší boxer této váhy a že se dočkám další titulové šance," dodal muž, který se v neděli po poledni se svým přemožitelem setkal v hotelu a udělali si selfie.

„Jsem obdivovatel Sonnyho Listona a on je mu hodně podobný. Dokáže zastrašit soupeře už dopředu. Když jsem ho viděl, tak jsem si říkal: Ach, jak je vůbec možné porazit tohoto muže? Dosud jsem na tu otázku nenašel odpověď," dodal bývalý britský boxer a nyní komentátor Billy Graham.

Najde na ni odpověď dalšího Golovkinův soupeř? A bude jím někdo z výše zmíněných, nebo dojde na derby německých stájí K2 Promotions (zastupuje Kazacha) se Sauerlandem v podobě souboje rodáka z Karagandy a dvojky super střední váhy Arthurem Abrahamem (42-4)?

VIDEO CELÉHO ZÁPASU GENNADIJ GOLOVKIN VS. MARTIN MURRAY

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze