Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Ruská ruleta se smrtí, ke které nemuselo dojít?!

  • Napsal Antonín Vavrda

Smrt Franciska Leala / zdroj foto: repro TVSmrt Franciska Leala / zdroj foto: repro TVMEXICO CITY – Jsou to přesně dva týdny, kdy se v ringu naposledy fanouškům představil Mexičan Francisco „Franky" Leal (20-3-8). Jeho zápas s Raulem Hiralesem (20-1-2) byl i zároveň posledním životním bojem.

Dnešní video ohlédnutí proto budeme věnovat právě jemu a především otázce, která v internetových diskuzích celého světa tíží většinu fanoušků, ale také odborníku: Nedalo se této smrti zabránit?

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Smrt patří k životu, stejně jako ke sportu. Většinou se jí předejít nedá, jenže případ šestadvacetiletého Franciska Leala je trochu jiný. Loni v březnu jej totiž knockouval ruský tvrďák Jevgenij Gradovič a Leal musel být ihned po zápase hospitalizován v nemocnici.

Za osm měsíců – v lednu letošního roku stál v ringu znovu. Zápas s Hiralesem byl jeho pátým od souboje s Gradovičem. „Kdybych věděl, že není v pořádku, nikdy bych ho do ringu nepustil," tvrdí v mexických médiích, kde se stala smrt mladého bijce super bantamové váhy velkým tématem, jeho kouč Marcos Caballero.

SMRT VE SPORTU
- V roce 2010 publikovala Kalifornská Univerzita studii ve spolupráci s Neurochirurgickým oddělením nemocnice v San Diegu, že mezi lety 1950 a 2007 zemřelo přímo v ringu nebo na následky poranění hlavy po zápase 339 profesionálních boxerů po celém světě. Uvádí se, že si tento sport vyžádal od začátku 20. století zhruba tisíc životů.

- Jedním dechem je třeba dodat, že na například v motorismu, na sjezdovkách nebo dokonce při fotbale zahynulo za stejné období daleko více sportovců.

„Je to hodně smutné a špatné. Myslel jsem, že Leal umře už tu noc po zápase s Gradovičem, ale on šel dál a dál až se stalo toto," řekl www.fightnews.com známý kalifornský promotér Bruce Trampler. Lealovi nezachránil život ani rychlý zásah ringového lékaře, ani následný převoz z Mexika na specializovanou kliniku do San Diega.

„Když jsem viděl jeho oči v televizi, málem jsem omdlel, bylo strašné vidět umírat tak blízkého člověka v přímém přenosu," vyprávěl Caballero, který vedl levorukého rodáka z Mexicali právě od osudné porážky s Gradovičem, a jehož syn Randy boxuje stejnou váhu jako právě Leal.

Oba spolu vyrůstali a během svých kariér často spárovali a Caballero několikrát zopakoval, že bijec s přezdívkou „Franky" nikdy neměl žádné zdravotní problémy, týden před zápasem pak prošel klasickou zdravotní prohlídkou. Zároveň jej mrzelo, že kvůli osobním problémům v rodině nemohl být v rohu svého zesnulého svěřence.

„Modlím se za něj i za celou jeho rodinu," vyprávěl dále zdrcený Caballero. Ke smrti Leala se vyjádřili i další známé osobnosti ze světa profesionálního boxu a ty už se přece jen nebáli nahlas říct, co si myslí i velká část fanoušků.

Smrt Franciska Leala / zdroj foto: repro TVSmrt Franciska Leala / zdroj foto: repro TV„Opravdu nevím, co na to říct, všechno kolem nás se děje z nějakého důvodu. Je to smutný okamžik, především pak pro náš sport. Nemohu nikoho soudit, ale věřím tomu, že tam nějaké chyby určitě proběhly. Od koho, to nevím, ale byly tam. Je smutné, když nás opustí takto mladý člověk," řekl mexický kouč Joel Diaz, který vede například Timothyho Bradleyho, a Leala znal taktéž od jeho raného věku.

„Je to box, někdy se něco podobného stane. Jen by mne nikdy nenapadlo, že toho budu součástí, tolik to bolí," dodal Caballero. „Modlitby s jeho blízkými, Francisco byl skvělý kluk. Pomůžeme jeho rodině, co to půjde v této těžké době," přidal se promotér tragického večera Fernando Beltran.

Lealova matka totiž přišla během několika let o druhého muže po svém boku. Ještě před duelem s Gradovičem mu totiž zemřel otec, místní to promotér a člověk, který boxu zasvětil celý život. „Myslel jsem, že po smrti svého táty bude pokračovat v jeho odkazu a naplní jeho sny. Byl tak silný a tak tvrdě dřel," hlesl smutně Julio Diaz, bratr Julia a bývalý mistr světa.

Francisco Leal před čtyřmi lety zápas o světový pás coby mladíček s Celestinem Caballerem prohrál. Od té doby ale dělal všechno pro to, aby se znovu k titulu mistra světa probil. Jeho snaha jej ale stála život...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze