Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Díky Tuo! Kiwi boxer jedním z top bijců, kteří nebyli mistrem světa!

  • Napsal Antonín Vavrda

Kariéra Davida Tuy / zdroj foto: internetPRAHA – Místo toužebného šlágr s Vladimirem Kličkem se dočkal on, i jeho fanoušci taktického výprasku už od Alexandra Ustinova a David Tua následně správně usoudil, že třetí comeback je definitivně tím posledním v jeho kariéře.

Kariéře, kterou lemovaly velké úspěchy, ovšem jeden, ten největší se mu vyhnul až na jednu výjimku velkým obloukem – TITUL MISTRA SVĚTA TĚŽKÉ VÁHY. Právě dnes jednačtyřicetiletý novozélandský bijec se samojskými předky si o něj zaboxoval v roce 11. listopadu 2000, kdy v Las Vegas nestačil jasně 0:3 na body na tehdejšího krále Lennoxe Lewise.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Zápas s obrovitým Britem nastartoval Tuovu pověst o tom, že to neumí na vysoké boxery, což se ostatně potvrdilo i sobotní porážkou s Ustinovem, kterou jeho krajané právě k duelu s Lewisem přirovnávali. Pravda je taková, že další tři přemožitelé „Kiwi" boxera, jak se novozélandským sportovcům přezdívá, nikterak extrémně vysocí nebyli.

A také taková, že Tua měl kromě jiného ve své kariéře nejen smůlu na proradného manažera Kevina Barryho, se kterým se soudil, ale i na to, že prostě nebyl tak zajímavý jako boxeři ze států. O titul mistra světa měl totiž bojovat už v roce 1999 s Evanderem Holyfieldem, který ale místo duelu s ním zvolit bitvu právě s Lewisem, kterému napodruhé své tituly odevzdal.

Nikde není psáno, že podsaditý knockoutér s jedním z nejlepších předních (levých) háků historie těžké váhy Holyfielda porazil, dá se ale spekulovat, že by mu jeho styl mohl a měl vyhovovat více než dlouhoruký předchůdce bratří Kličků. Ani k těm se bronzový medailista z MS 1991 i OH 1992 probít nedokázal.

Svojí poslední šanci propásl v sobotu proti Ustinovovi a tak se Tua zařadil mezi nejlepší boxery těžké váhy, kteří nikdy nezískali v ringu titul mistra světa! Je to sice slabá útěcha, přesto – být mezi jmény jako Bob Pastor, Nino Valdes, Zora Folley, Eddie Machen, Elmer Ray, Henry Cooper, Ken Norton, Joe Bugner či Bert Cooper, to také není úplně od věci, co říkáte?

My vám nyní nabízíme video a foto ohlédnutí za kariérou Davida Tuy, k tomu přidáváme i menší profily výše zmíněných mužů. Mimochodem – víte, co mají společného jména John Ruiz, Oleg Maskajev, Hasim Rahman a Michael Moorer? Všechny Tua knockoutoval. A všichni si na rozdíl od něj titul světového šampióna jedné z top organizací mohli dříve, či později připnout k pasu...

BOB PASTOR (53 výher – 5 remíz – 7 porážek)

Robert Pasternak, jak zní jeho pravé jméno, dostal šanci boxovat o titul mistra světa pouze jednou – v roce 1937 proti legendárnímu Joeu Louisovi. Speciální a ostře sledovaný duel vypsaný na DVACET kol prohrál už v kole jedenáctém.

NINO VALDES (48-3-18)

Historicky nejlepší Kubánec v profesionálním ringu (dle BoxRec.com) a přemožitel Ezzarda Charlese dostal šanci boxovat o titul mistra světa ve svém druhém souboj s Archiem Moorem. Dopadl stejně jako v prvním případě – prohrál. Mimochodem, rozhodčím tohoto zápasu byl jistě mnohým známý James J. Braddock, tak skvěle ztvárněný na filmovém plátně Russellem Crowem.

ZORA FOLLEY (79-6-11)

Že vám to jméno něco říká? Ano, to je ten Folley, který byl na tři roky posledním soupeřem Muhammada Aliho a boxer, ke kterému právě Ali choval obrovskou úctu, takže patřil mezi ty, ze kterých si před vzájemným soubojem nikterak neutahoval. Na jeho adresu měl prohlásit, že je tak dobrý otec od rodiny, že ho ani nechtěl knockoutovat. Nakonec tak učinil a pro Folleyho to byl jediný duel o titul mistra světa jeho bohaté kariéry.

EDDIE MACHEN (50-3-11)

Muž, který jako jeden z mála dokázal v dobách největší slávy Sonnyho Listona vydržet s tímto „Medvědem" v ringu všechna vypsaná kola, dostal v roce 1965 šanci stát se prvním světovým šampión nově vzniklé organizace WBA. Bohužel ji nevyužil, Erniemu Terrellovi podlehl v sedmi kolech.

ELMER RAY (85-5-17)

Odboxoval celkem 107 zápasů! Porazil Walcotta, Coopera, či Charlese, o titul mistra světa jako jediný v našem seznamu ale nikdy neboxoval!

HENRY COOPER (40-1-14)

Vedle Ingemara Johanssona nejlepší evropský boxer 50. a 60. let minulého století dostal šanci na titul mistra světa také jen jednou – ve druhém souboji s Muhammadem Alim. Bohužel dopadl stejně jako v prvním případě – padl, jen ne v pátém, ale v šestém kole.

JOE BUGNER (69-1-13)

Maďarský rodák, ale jinak velký světoběžník, dostal na titul mistra světa šanci také od Muhammada Aliho. Přestože stejně jako v prvním případě padl, může hrdě prohlásit, že ustál dle mnohých nejlepšímu boxeru všech dob v obou případech všechna vypsaná kola. Filmoví pamětníci si Bugnera možná vybaví z komedií známého dua Bud Spencer – Terence Hill, například z velmi populárního filmu „Hroši v Africe".

KEN NORTON (42-1-7)

Speciální případ v našem seznamu. Norton mistrem světa byl, ale... titul nevybojoval v ringu. V roce 1977 porazil Jimmyho Younga a vybojoval si právo vyzvat šampióna Leona Spinkse. Ten ale dal přednost souboji s Nortonovým předchozím titulovým přemožitelem Alim, WBC mu titul odebrala a přidělila ho od zeleného stolu Nortonovi. Ten jej ale následně ihned ztratil s Larrym Holmesem a byl tak nejtěsnější možnou porážkou 1:2 na body dle mnohých okraden znovu.

BERT COOPER (38-25)

Podobným případem jako Tua je i tento podsaditý Američan, který také neví, kdy skončit a v lednu 2014 se pokusí týden po 48. narozeninách taktéž o třetí comeback kariéry. Cooper boxoval o titul mistra světa dvakrát, jak s Holyfieldem, tak Moorerem padl před limitem, především na otevřenou přestřelku s druhým jmenovaným i po dvaceti letech pamětníci rádi vzpomínají.

Kariéra Davida Tuy / zdroj foto: internet

Kariéra Davida Tuy / zdroj foto: internet

Kariéra Davida Tuy / zdroj foto: internet

Kariéra Davida Tuy / zdroj foto: internet

Kariéra Davida Tuy / zdroj foto: internet

Kariéra Davida Tuy / zdroj foto: internet

Kariéra Davida Tuy / zdroj foto: internet

Kariéra Davida Tuy / zdroj foto: internet

Kariéra Davida Tuy / zdroj foto: internet

Kariéra Davida Tuy / zdroj foto: internet

Kariéra Davida Tuy / zdroj foto: internet

Kariéra Davida Tuy / zdroj foto: internet

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze