Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Fotbalista, pekař… a teď šampion v kleci?! Slovák Karol Ryšavý skutečně 'jede bomby'

  • Napsal Antonín Vavrda

Karol Ryšavý / zdroj foto: OKTAGON MMAKarol Ryšavý / zdroj foto: OKTAGON MMAPRAHA – Pokud nepočítáme šampiona Michala Martínka, který se bude brzo prát o slávu a štěstí v UFC, pak momentálně není bijec, jenž by jel delší vítěznou sérii pod hlavičkou nejsilnější tuzemské organizace MMA – OKTAGONEM. Cesta Karola „Bomby“ Ryšavého přitom rozhodně nebyla bez trnů a překážek...

Přes 11 tisíc fanoušků bouřilo, jemu ale museli členové Spartakus Fight Gym pomoct vylézt na pletilo, aby se mohl podělit o radost s nadšeným publikem v aréně Ondreje Nepely.

DALŠÍ NOVINKY Z OKTAGONU:

„Nedokázal jsem ho uškrtit, snad čtyřikrát mi vyklouzl, až jsem se musel už smát. Měl jsem z něj vytahané ruce jako opice, tou obranou mne překvapil,“ vyprávěl poté na tiskové konferenci krátce před sobotní půlnocí.

8. června 2019 zapsal další velký triumf. Už pátý pod hlavičkou OKTAGON MMA. Poprvé ale vstupoval do souboje coby favorit. „Ve své hlavě jsem favoritem vždycky. Mám před soupeři respekt, ale nastavené to mám tak, že vyhraji, nic jiného si nepřipouštím. Bylo to tak v Oktagon Výzvě, kde jsem sáhl na úvod v mých očích po nejlepším z Čechů (Tomáš Linh Le Sy), bylo to proti Kubovi Dohnalovi, Jaroslavu Jartimovi, stejně jako nyní,“ ukazuje zdravé sebevědomí šestadvacetiletý ranař.

KAROL „BOMBY“ RYŠAVÝ

Karol RyšavýKarol Ryšavý
Datum narození:
26. března 1993
Místo narození: Trnava
Výška: 181 cm
Klub: Spartakus Fight Gym Trnava (SFG)
Trenéři: Attila Végh, Jan Hudák, Roman Kolář, Janoš Patrik, Jožko Puchli
Zápasová váha: lehká do 70,3 kg
Profesionální bilance: 7 výher (všechny před limitem) – 1 porážka
Amatérská bilance: 10 výher – 1 remízy – 2 porážky
Největší úspěch: vítěz třetí série reality show Oktagon Výzvy
Sponzoři: Eduard Gerek (majitel SFG), Dach-Stavmont, Twinzz, Hotel Max Plaza, Tront – Libor Železník

Přitom ještě před necelými čtyřmi lety seděl v pekárně v Rakousku, cpal se sladkostmi a pečivem a úspěšně tloustnul. „Miluji jídlo. Cokoliv, nedělám rozdíly. Tehdy jsem měl skoro metrák, nejvíce asi 98 kilogramů,“ vrací se časem muž, který momentálně zápasí ve váze lehké do 70,3 kg.

„Ale i teď dělám váhu poslední tři týdny před duelem, tedy měsíc, kdy na týden vysadím pečivo a takové věci, aby si dělo zvyklo a pak až najedu klasickou dietu. Mívám i 84 kilo, nejlépe se cítím se 78-79 kilogramy,“ líčí a v očích je vidět záblesky, jak se těší na něco dobrého na zub.

Moc dobře ví, že to takto nepůjde donekonečna, momentálně ale tento systém jeho tělo zvládá. Fyzicky i mentálně.

Je pravda, že sportovní základ má, rodák ze Sence hrál od šesti let závodně fotbal za místní klub. Vydržel v něm až do patnácti, kdy jej přestěhovali jinam. „Měl jsem nabídky z (dnes již neexistující) Petržalky a Dunajské Stredy. Já si ale šel za svým (ironicky), takže jsem se zakopal na vesnicích. Ale nelituji toho, protože bych pak nebyl tam, kde jsem nyní,“ vypráví bijec, na jehož sportovní kariéru dohlíží otec, který je momentálně jeho největším fanouškem.

Jak už to ale, tak bývá, ve chvíli, kdy sportovce pustíte z uzdy dennodenního drilu a režimu, trochu zvlčí. Zvláště, když je to v pubertě, kdy si prostě a jednoduše chtějí dospívající užívat všechny strasti i slasti světského života.

Karol Ryšavý / zdroj foto: OKTAGON MMAKarol Ryšavý / zdroj foto: OKTAGON MMA

Karol Ryšavý / zdroj foto: OKTAGON MMAKarol Ryšavý / zdroj foto: OKTAGON MMA

„Trochu jsem se poflakoval, bavil, myslím, že je to úplně normální. Pak jsem odešel do Rakouska... A před třemi lety se dozvěděl, že otevírají v Trnavě Spartakus Fight Gym. Sbalil jsem se, vrátil sem a šel to zkusit,“ dostává se ke svým začátkům ve světě smíšených bojových umění (MMA).

„Na to, že se nikdy bojovým sportům nevěnoval, je opravdu šikovný. Přirozený talent, je znát, že má sportovní základy. A také obrovský dříč, po této stránce neskutečně zodpovědný. Tím si mě získal. Každý den jezdil ze Sence po práci sem, nestíhal začátky tréninků, přesto nikdy nevynechal,“ chválí svého svěřence slovenská legenda bojových sportů Attila Végh.

Jestli v tomto bodě čekáte happy-end, pak si musíte ještě chvíli počkat. Ryšavý byl sice do MMA obrovsky zapálený, do gymu jezdil často už převlečený do sportovního ze své práce ve skladech, ovšem uměl si povolit.

Když se vrátil z Rakouska, dal se dohromady i se starou partou a chodil po víkendem popíjet. A sem tam se k něčemu přimotal. „Dělal jsem blbosti, občas jsem se popral, což se Attilovi a majiteli Spartakusu dvakrát nelíbilo. Dostal jsem za uši, bylo mi řečeno, že pokud se to bude opakovat, budu si muset hledat jiný gym. Poslechnul jsem, líbil se mi tento přístup, protože ne všude na to hledí,“ usmívá se nyní už Ryšavý.

„No nebylo to hned, měli jsme ty pohovory dva,“ doplňuje ho Végh, který ale jinak skutečně na šikovného mladíka nedá dopustit.

Ostatně, jinak by jej nebral často s sebou na jednání, nepomáhal by mu se sponzory. „Je to hodný kluk, má srdce. Když jsem mu zavolal, ať se sbalí, že druhý den jedeme na tři týdny do Thajska, tak neřekl nic proti, sbalil se a druhý den byl na letišti,“ přidává další důkaz velké loajality Végh.

Ten největší pak má Ryšavý na svém těle, když si na něj nechal vytetovat obličej svého trenéra a... „Je jako můj starší bratr. Obrovská inspirace. Rád bych jednou alespoň částečně šel v jeho stopách, dosáhl na to, co on,“ vyznává se Ryšavý.

Karol Ryšavý / zdroj foto: OKTAGON MMAKarol Ryšavý / zdroj foto: OKTAGON MMA

Karol Ryšavý / zdroj foto: OKTAGON MMAKarol Ryšavý / zdroj foto: OKTAGON MMA

Takže jej láká zahraničí?

„Nejprve bych rád pás OKTAGONu. A pochopitelně, kdyby přišla zahraniční nabídka, nebránil bych se. I kvůli budoucnosti, když se budu chtít věnovat trénování, abych měl kvalitní životopis, jméno. Určitě bych samozřejmě neodmítl ani UFC, ale více mne právě kvůli Attilovi láká Bellator. Ale to je strašně daleko. Určitě ale vím, že i kdybych bojoval v zahraničí, trénoval bych doma. Potřebuji kolem sebe svůj tým,“ vysvětluje pohodář, který si i dnes ve volné čase jde zahrát fotbal.

Nebo zaběhat. „Dřív jsem zavolal kamarádům a ptal se, zda jdeme na pivo. Dneska zavolám kamarádům a ptám se, zda si jdeme zaběhat, nebo zacvičit. Máte tu skvělou partu a tohle je na bojových sportech krásné. Když je bereš vážně, dělají z tebe lepšího člověka. U mne to určitě platí,“ přibližuje jedno z kouzel bojových sportů, které nejsou pro „vybouchané“ hlavy, ale především pro lidi, kteří mají morálku a pevně dané cíle.

„Kdyby mi tohle někdo řekl před třemi lety, když jsem byl tlustý pekař v Rakousku...,“ kroutí i dnes nevěřícně hlavou. „Chci se prostě neustále zlepšovat, posouvat své hranice, být tak skvělým bojovníkem i člověkem jako je Attila, a kam až se dostanu, to uvidíme. Nic není nemožné, limity si stavíme před sebe jen mi samy ve své hlavě,“ dodává odhodlaně.

S ohledem na jeho příběh se skutečně dá říct, že „nic není nemožné“...

Karol Ryšavý / zdroj foto: OKTAGON MMAKarol Ryšavý / zdroj foto: OKTAGON MMA

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze