Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Boxerský svět se bojí o Stevensona. Lékaři v Kanadě volají po zákazu tohoto sportu

  • Napsal Antonín Vavrda

Gvozdik bije StevensonaPRAHA – Je to týden, co odboxoval v ringu svůj dosud poslední duel Kanaďan Adonis Stevenson (29-2-1, 24 KO), když prohrál s Ukrajincem Alexandrem Gvozdikem (16-0, 13 KO). Od té chvíle bojuje další, daleko důležitější zápas. O svůj život...

V tom souboji tahal od třetího kola za kratší konec. Něco za polovinou vypsaných kol jednačtyřicetiletý bijec narozený na Haiti začal naprosto zjevně zpomalovat. Jenže jeden „lucky punch“ na chvíli dostal Stevensona proti Gvozdikovi zpět do hry a de facto tak prodloužil jeho problémy.

VÍCE K ADONISI STEVENSONOVI:

A znásobil zdravotní indispozice. Krvácení do mozku. Navíc, jak to bohužel v těchto případech – Magomed Abdusalamov či Prichard Colón budiž příklady nehodných následování – nezafungovala ideální přímá zdravotní služba v hale Centre Videotron.

„Byl jsem na kraji ringu a viděl, že na tom Stevenson není dobře. Když spadl, myslel jsem, že utrpěl otřes mozku. Následně tam byl zmatek, protože se slavil nový šampion. Až později v noci mi volal Yvon Michel (manažer Stevensona), že je Adonis v nemocnici na JIPce,“ řekl jednomu z kanadských rádií Bernard Barré, viceprezident stáje právě Yvona Michela.

Přestože média nejdříve psala, že Stevenson zamířil přímo z ringu na nosítkách do sanitky a nemocnici, nebyla to pravda.

Muž, který držel pás šampiona WBC v polotěžké váze přes pět let, sám odešel do šatny a měl zůstat nadále v hale a jít i na následující party. Jenže ve chvíli, kdy se vrátil ze sprchy, už vůbec nevypadal dobře. Doktor Francis Fontaine, který nebyl lékařem určeným pro tento galavečer, doporučil Stevensonovi, aby odjel do nemocnice.

Adonis Stevenson

Dle zdroje přímo z šatny, tak i jemu to ale trvalo nějakou dobu. Přitom kanadský boxer už v té době nebyl bez pomoci schopen stát na nohou. Od konce duelu do chvíle, kdy se dostal na neurologii do nemocnice Enfant-Jesusu de Quebec tak musely uplynout minimálně dvě, možná tři hodiny. Od chvíle, kdy začal Stevenson ztrácet v ringu půdu pod nohami v samotném duelu pak ještě více minut.

Ty jsou přitom v těchto chvílích klíčové. Stejně jako důkladné prošetření boxera. V případě jakýkoliv pochybností pak musí bojovník okamžitě zamířit do špitálu. Byl jsem osobně přítomen této situaci na galavečeru ve Washingtonu v roce 2014, kdy Paul Malignaggi po knockoutové porážce od Shawna Portera byl de facto donucen ulehnout v zákulisí na nosítkách a v sanitce odvezen.

Žádné trvalé následky se na vyšetření neprokázala, od chvíle, kdy opustil ring a kdy odjel uplynula zhruba půl hodina.

Ale zpět ke Stevensonovi.

Toho ještě v noci na neděli operovali a následně lékaři uvedli do umělého spánku. Nejprve probleskly zprávy, že šlo o „rutinu“, až později byla zveřejněna informace, že Stevenson „trpí vážnými traumatickými poraněnými mozku“, kvůli kterým není schopen dýchat sám, a proto byl uveden do kómatu.

„Za daných okolností je situace stále stabilní, leč kritická,“ řekl ve středu lékař Alexis Turgeon, který na stav ex-mistra světa dohlíží. Dle jeho slov je na jasnější prognózy čas, více se by se mělo vědět dnes, nebo zítra (neděle, nebo pondělí). „Naléhavě vyzývám média, aby tuto skutečně respektovala, a vycházela jen z oficiální lékařských informací,“ přidal pak směrem k novinářům, aby se případně nehnali za senzací za každou cenu.

Gvozdik vs. Stevenson

Ti kanadští ale následně rozjeli svou investigaci dalším směrem. Oslovili několik neurologických specialistů, co si o boxu jako sportu myslí. Odpovědi byly celkem očekávané.

„Není možné se vyvarovat v tomto sportu riziku poškození hlavy. Je to téměř nemožné. Jsou tu ale další nebezpečně sporty (např. lední hokej, americký fotbal atd.),“ řekl například Jean Dore, který se zastával především doktorů přímo v hale za to, že nezjistili problémy Stevensona dříve.

Ten byl přitom jeden z těch, kteří ale nemluvil o zákazu boxu jako sportu. Přitom právě jeho rukama prošel další Kanaďan David Whittom, který letos v březnu zemřel po deseti měsících v kómatu, když jej loni v květnu v desátém kole knockoutoval Gary Kopas.

„Musíme lépe zvládat tyto situace a snažit se jim předcházet,“ pronesl Dore. Není bez zajímavosti, že Whittom, Abdusalamov, Colón (ti přežili, ale s trvalými následky) a také Stevenson buď své zápasy doboxovali až do úplného konce, nebo byly knockoutování v pozdějších kolech. Podobný je také případ Brita Nicka Blackwella.

Na britských ostrovech už na některých duelech testují přístroj, který odhalí krvácení do mozku během několika vteřin (zjednodušeně řečeno přenosná magnetická rezonance). Ten je ale pochopitelně velmi drahý.

Charles Tator, neurochirurg a profesor na univerzitě v Torontu, má o boxu a bojových sportech jasno: „Nemohu se na ně dívat, protože je pro mne velmi bolestivé vidět ty přímé zásahy do hlavy. A je tragické, když navíc lidé lezou do ringu dobrovolně. Nikdy nevíte, co se v takových chvílích s vaším mozkem děje.“

Gvozdik vs. Stevenson

Jeho kolega z Montrealského neurologického institutu Alain Ptito přidal: „Ve chvíli, kdy je někdo knockoutován, je de facto jeho mozek poškozen. Jde jen o to, jak moc. Za sebe se nebojím říct, že box by měl být coby sport zrušen.“

Kanadská CBC pak přináší ale ještě jeden pohled. Ten, který stojí za bojovými sporty. „Je to nejlepší způsob, jak se dostat z potíží, vydělat si na živobytí. My v boxu víme, do čeho jdeme, neskrýváme to, že jdete do rizika, že jde o zdraví,“ řekl boxerský analytik TSN Matt Casavant.

Připomíná tak skutečnost, že o boxu se často v zámoří mluvilo coby o sportu pro chudé černochy. Neplatí to pochopitelně vždy. Ale například Stevenson se před tím, než poprvé vstoupil do tělocvičny a později i do slavného detroitského Kronk Gymu, živil coby pasák.

„Díky boxu mohu vyjádřit daleko lépe své pocity. Tvoří mi to charakter. Nejsem mrtvý, nebo ve vězení, nemlátím se na ulici, kdy si mohu o nějaké lékařské pomoci nechat zdát. Je mnoho boxerů, kteří mají rodiny a žijí kvalitní a spokojený život,“ přidává Sylvera „Sly“ Louis, spolumajitel Underdog Boxing Gym v centru Montrealu.

A na závěr přidává šestatřicetiletý muž, který boxuje od svých šestnácti, možná hlavní důvod, proč dochází k podobným případům:

„Víte, všichni jsme pyšní, a právě naše hrdost nám může nakonec hodně ublížit. Několikrát se m stalo, že boxoval zápas, ve kterém mi ego nedovolilo ukázat slabost, že mě údery soupeře skutečně zraňují...“

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze