Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Dadašev podlehl zraněním z drsné porážky od Matiase. 'Dojde ti, jaký sport děláme'

  • Napsal Antonín Vavrda

Maxim Dadašev / zdroj foto: reproMaxim Dadašev / zdroj foto: reproOXON HILL – Talentovaný ruský boxer Maxim Dadašev (13-1, 11 KO) v úterý nad ránem zemřel v nemocničním centrum UM Prince George's Hospital v Cheverly v Marylandu, kam byl po porážce od Subriel Matiase (14-0, 14 KO) převezen. Brzo devětadvacetiletý rodák z Petrohradu za sebou zanechal ženu a malého synka.

Ještě po zápase se Matias oceňoval bojovnost svého soka a věřil, že ji projeví také v následném boji na nemocničním lůžku. „Byl to velmi laskavý člověk, který bojoval až do samotného konce,“ potvrdila v úterý nejen jeho přání manželka ruského bijce Elizaveta Apuškinová, který do Ameriky přiletěla v pondělí večer.

DALŠÍ NOVINKY K TÉMATU:

Stihla se se svým mužem a otcem jejich syna už jen rozloučit. V úterý nad ránem přestalo Dadaševovo srdce bít. To samé srdce, které ho v ringu tolik zdobilo. Zápas s Matiasem toho budiž důkazem. A slova jeho trenéra Buddyho McGirta také.

„Moje myšlenky nyní jedou na plné obrátky. Mohl jsem udělat něco jinak? „Chtěl jsem ten zápas ukončit už v devátém kole, chtěl jsem tam hodit ručník. Viděl jsem, jak postupně slábne, ale...,“ začal své vyprávění zkušený trenér, který se k tomuto kroku odhodlal až po 11. kole.

„Zastavím to Maxi, dostáváš příliš mnoho úderů,“ řekl mu na startu pauzy. Dadašev zavrtěl hlavou. „Pokud ne, udělá to stejně rozhodčí. No tak, Maxi, prosím,“ zkusil to znovu McGirt, tentokrát ale už na odpověď svěřence nečekal a duel ukončil.

McGirt končí zápas / zdroj foto: reproMcGirt končí zápas / zdroj foto: repro

Už při tomto vyprávění mrazí. Když si uvědomíte, že Dadašev chtěl pokračovat ve chvíli, kdy byl na pokraji zhroucení, které po chvíli následovalo. Ruský boxer nebyl schopen sejít bez pomoci schůdky u ringu, za podpírání svých trenérů zamířil do šatny, jenže tam nedošel. Ve chvíli, kdy začal zvracet, skončil v péči lékařů.

V nemocnici podstoupil dvě operace, byla mu odstraněna i část lebky tak, aby byl snížen tlak na mozek. Otok postupně mizel, jenže v kritických následných 48 hodinách se opět objevil. A Dadaševovi nakonec selhalo srdce.

„Když toto zažiješ, tak ti dojde, v jakém sportu se pohybuješ. Víš, v tréninku jsme udělali vše správně, byl skvěle připravený, nebyly tam žádné problémy. On byl neskutečný dříč. Skvělý svěřenec, mít dva takové, nepotřeboval bych další boxery,“ pousmál se smutně McGirt, který v minulosti vedl taková jména jako Joel Julio, Hasim Rahman, Sergej Kovaljova, Lamona Brewstera či Artura Gattiho, dalšího to obrovského bojovníka.

„Maxim byl úžasný mladý muž. Všichni jsme zničeni jeho předčasnou smrtí,“ doplnil zkušeného trenéra neméně zkušený promotérský bard Bob Arum, který stál za profesionální kariérou amatérského juniorského vicemistra světa z roku 2008. Soustrast vyjádřila řada dalších, například i Britové Carl Frampton a Eddie Hearn.

Maxim Dadašev / zdroj foto: reproMaxim Dadašev / zdroj foto: repro

Maxim Dadašev / zdroj foto: reproMaxim Dadašev / zdroj foto: repro

Smrt Dadaševa po brutální boxerské řeži přišla osm měsíců poté, co skončil s krvácením do hlavy v nemocnici dnes již bývalý šampion polotěžké váhy Adonis Stevenson. Paradoxně také on prohrál duel v 11. kole, shodou okolností pak u toho byl manažer Egis Klimas. Ten stojí za kariérou nejen talentovaného Rusa, ale i za Alexanderem Gvozdikem, přemožitele kanadského „Supermana“.

Ten svůj boj na nemocničním lůžku vyhrát dokázal, momentálně už je zpět v normálním životě, absolvoval už i první velkou tiskovou konferenci. Byť pochopitelně jeho boxerská kariéra je u konce.

„Je velmi těžké říct, že můj manžel Maxim Dadašev zemřel. Nikdy na něj nezapomenu a náš syn bude i nadále vychováván tak, aby na něj mohl být jeho otec hrdý. Bude z něj velký muž. Ráda bych poděkovala všem, kteří se Maxe zde v nemocnici starali a zároveň požádala, abyste respektovali naše soukromí,“ dodala Apuškinová.

Maxim Dadašev / zdroj foto: reproMaxim Dadašev / zdroj foto: repro

Té už nabídla pomoc – jak morální, tak finanční – Ruská boxerská federace, která také rozjela vlastní šetření celé situace.

Dadašev začal s boxem v deseti letech, duel s Matiasem byl eliminací o pozici dvojky ratingu IBF v lehké velterové váze. Rodák z Petrohradu stihl před přechodem mezi profesionály v roce 2016 dle oficiálních údajů 301 zápasů (281 vyhrál) a tři medaile z ruských národních šampionátů (stříbro 2013 a bronzy 2010 a 2012).

Podobně jako ukrajinské hvězdy Alexander Usyk, Vasil Lomačenko či zmíněný Gvozdik po podpisu smlouvy s Klimasem a Top Rankem zamířil do zámoří, kde žil v boxerské komunitě v kalifornském Oxnardu. Postupně budovaná profesionální kariéra „Mad Maxe“ bohužel skončila předčasně 23. července 2019, dva měsíce před jeho 29. narozeninami.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze