Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

KONEC! Vladimir Kličko se rozhodl odejít do důchodu, jeho odveta s Joshuou nebude

  • Napsal Antonín Vavrda

Vladimir KličkoVladimir KličkoHAMBURK – Ukrajinec Vladimir Kličko (64-5, 53 KO) se rozhodl v jednačtyřiceti letech a po dvou porážkách v řadě od britských rivalů Tysona Furyho (25-0, 18 KO) a Anthonyho Joshuy (19-0, 19 KO) ukončit kariéru. Na jeho odvetu s druhým jmenovaným tak nakonec nedojde.

Už měli nový termín i místo. Manažer britského krále současné těžké váhy Eddie Hearn věřil, že Klička přesvědčí k ještě jednomu velkému souboji kariéry, když před něj postaví vidinu rozloučit se v Mekce tohoto sportu – Las Vegas.

DALŠÍ ČLÁNKY K VLADIMIRU KLIČKOVI:

Nestalo se. Byť se čekalo, že se o své budoucnosti vyjádří jednačtyřicetiletý Ukrajinec až ve druhé polovině měsíce, učinil tak již ve čtvrtek 3. srpna 2017 prostřednictvím svých nových webových stránek.

„Záměrně trvalo moje rozhodnutí tak dlouho. Chtěl jsem mít jistotu, že uplynulo dostatečné množství času od mého posledního souboje,“ zní v jeho prohlášení. V něm se tak vrací k prvnímu duelu se sedmadvacetiletým Joshuou, se kterým na londýnském Wembley prohrál před 90 tisíci diváků v epické bitvě knockoutem v 11. kole.

Kličko vs. JoshuaKličko vs. Joshua

„Jako amatér i profesionál jsem dosáhl všeho, o čem jsem snil. A teď chci začít novou kariéru. Nikdy by mě ani nenapadlo, že budu mít tak dlouhou a úspěšnou kariéru. Jsem za to vděčný. Děkuji všem, kteří mě podporovali, zejména mojí rodině, mému týmu a mým fanouškům,“ přidal ukrajinský obr, který se boxu věnoval dlouhých 27 let.

Vše následně zopakoval i v krátkém videu, které zveřejnil o několik minut později. V něm dodal i slova o motivaci, která už není tak silná jako dříve.

„Zvláště po tom úžasném zápase ve Wembley to bylo pro Vladimira těžké rozhodnutí. Vždycky zdůrazňoval, že odejde do důchodu ve chvíli, kdy nebude mít dostatek motivace. Proto je toto rozhodnutí správné. Vladimir dosáhl všeho, měl jedinečnou boxerskou kariéru. Dominoval těžké váze více jak deset let, bojoval ve vyprodaných halách a stadionech po celém svět a před miliony fanoušků u televizí. Bylo mi ctí jít tuto cestu s ním,“ přidal Bernd Bönte, výkonný ředitel K2 Promotions.

Hodně úspěchů popřál Kličkovi do dalších jeho plánů následně i zmíněný Eddie Hearn, který bude muset vybírat pro svého elitního chráněnce nového soupeře. Dle předchozích zpráv ale je téměř jisté, že se utká se svým povinným vyzývatelem ve federaci IBF – Bulharem Kubratem Pulevem (25-1, 13 KO). A to 28. října na galavečeru v irské Belfastu.

Je ale otázka, nakolik závazná byla jeho nedávná jednání se zástupci společnosti, která vlastní arény v Las Vegas – MGM Grand a T-Mobile Arena. Na britských ostrovech spekulují, že by mohlo dojít v termínu 11. listopadu dojít na střetnutí Joshuy, který vlastní ještě pás federace WBA, se šampionem WBC Deontayem Wilderem (38-0, 37 KO). To už je ale zase jiný příběh.

Kličko a Joshua po zápaseKličko a Joshua po zápase

Vladimir Kličko se stal v roce 1996 v Atlantě olympijským šampionem v supertíze a poté i se svým bratrem Vitalijem zamířil do profesionálního ringu, když podepsali smlouvu s dnes již neexistující německou stájí Universum. I přesto, že je mocně vábil legendární Američan Don King.

Mladší se sourozeneckého dua se poprvé stal mistrem světa v roce 2000, když porazil 3-0 na body Američana Chrise Byrda. O pás WBO přišel o tři roky později s Jihoafričanem Corriem Sandersem. Podruhé se stal světovým šampionem v roce 2006, kdy opět zdolal v sedmi kolech Chrise Byrda a získal titul IBF. K němu v dalších deseti letech přidal i tituly WBA a WBO, spolu s bratrem Vitalijem – šampionem WBC – pak v letech 2008 až 2012 vládli těžké váze.

První porážka po dlouhém období panování přišla v listopadu roku 2015 s Tysonem Furym. Když se posléze s kontroverzním manchesterským rodákem nedokázal domluvit na odvetě, přijal na konci roku 2016 nabídku boxovat s jeho krajanem Joshuou.

Vladimir KličkoVladimir Kličko

A právě velkolepý duel s olympijským šampionem z roku 2012, ke kterému došlo 29. dubna 2016, bude posledním v kariéře bijce přezdívaného „Dr. Steelhammer“, který se z velkého milovníka žen stal v posledních letech vzorným partnerem americké herečky Hayden Pannettiereové, se kterou vychovávají už téměř tříletou dcerku Kayu Evdokii.

Vladimir Kličko vyhrál celkem 64 zápasů, 53 z nich před limitem, v pěti našel přemožitele. Celkem bojoval 29 zápasů o titul mistra světa, což je platný rekord pro všechny váhové divize. Server BoxRec.com jej aktuálně zařadil na 16. místo v historickém žebříčku napříč vahami, v těžké váze mu pak patří pozice číslo 6 hned za Muhammadem Alim, Joem Louisem, Sam Langfordem, Evanderem Holyfieldem a Harrym Willsem. Druhý nejlepší Evropan Max Schmeling je číslem 13.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze