Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Průlom! Pochybení v případě Abdusalamova přijde stát New York na 22 milionů dolarů

  • Napsal Antonín Vavrda

Magomed Abdusalamov v roce 2017 / zdroj foto: ArchivNEW YORK – Jsou to dva týdny, co přišly zámořské boxerské weby se zajímavou novinkou. Stát New York souhlasil s tím, že vyplatí 22 milionů dolarů (cca 478 milionů korun) rodině ruského boxera Magomeda Abdusalamova (18-1, 18 KO), který málem přišel o život po svém duelu z 2. listopadu 2013 s Kubáncem Mikem Perezem.

Dnes šestatřicetiletý Abdusalamov zůstává trvale upoután na invalidní vozík, není schopen chodit a místo řeči vydává jen těžko srozumitelné mumlání. Jen výjimečně je schopen mluvit srozumitelně. Dle vyjádření lékařů a jeho manželky Bakanay, se kterou zplodil tři dcery (ve věku 11, 8 a 4 roky), se jeho stav už nikdy výrazně nezlepší.

VÍCE K TÉMATU:

Rodina Abdusalamova ještě v době, kdy byl boxer sám v kómatu v newyorské nemocnici, podala na stát a pořadatele žalobu. Zúčastněné vinila z hrubého zanedbání péče.

Co se té první listopadové soboty vlastně stalo?

V divadelním sále Madison Square Garden předvedly tehdy neporažené levoruké těžké váhy Abdusalamov a Perez impozantní boxerské představení hodné dvou potencionálních vyzývatelů tehdejších světových šampionů – bratří Kličků. Kubánec už v prvním z deseti vypsaných kol přerazil soupeři čelist, ruský tvrďák se ale nehodlal vzdát. S hrozivě oteklým obličejem bojoval až do posledního gongu, po kterém ale ringový Benjy Esteves Jr. zvedl ruku kubánskému „Rebelovi“.

Abdusalamov přezdívaný „Mago“ si téměř okamžitě po duelu, za který inkasoval 40 tisíc dolarů, stěžoval na závratě a bolesti hlavy. Jenže ringový lékař mu příliš pozornosti nevěnoval, diagnostikoval pouze zjevné – zlomeninu čelisti – a podepsal zprávu, na které posílal s klidným srdcem zpět domů na Floridu. Stejně jako ostatní se soustředil na hlavní duel večera mezi Kazachem Gennadijem Golovkinem a Curtisem Stevensem.

„Magovi“ následně ale našel inspektor Newyorské sportovní komise (NYSAC) v moči krev a doporučil téměř dvoumetrovému a 110kilovému bijci, aby se dopravil taxíkem do nejbližší nemocnice. Ten tam vyrazil za pomoci svého manažera a po příchodu na příjem zkolaboval.

Abdusalamov vs Perez / zdroj foto: Archiv

Abdusalamov vs Perez / zdroj foto: Archiv

Následně podstoupil operaci mozku kvůli krevní sraženině, z kómatu se probudil až v roce 2014. Nyní sice žije se svojí rodinou v Connecticutu, ovšem je odkázán na neustálou péči svého okolí. Výdaje spjaty s léčbou částečně pomohl splatit ruský promotér a miliardář Andrej Rjabinskij, rodina ale chtěla odpovědnost od těch, kteří tu listopadovou noc roku 2013 pochybili.

„Žádné peníze světa vám štěstí nezíská. To si nelze koupit,“ okomentovala rozsudek soudkyně Jeanette Rodriguezové-Morickové Abdusalamovova manželka, která se sama musel dostávat z depresí ve chvíli, kdy bylo definitivně jasno, že „Mago“ už stráví zbytek života na vozíku a bez možnosti chodit a normálně mluvit. Těžko se divit, zvláště, když jejich nejmladší dcera se narodila jen pár měsíců před tragickou nocí.

Léčba ruského boxera dosud stála 2,5 milionů dolarů, on sám přitom dostal vyplaceno kromě peněz za zápas ještě 10 tisíc dolarů ze své pojistky. „Jsme rádi, že stát převzal za své činy a pochybení zodpovědnost a zaplatí za škody, které způsobil, přiměřenou částku,“ zní v prohlášení rodinného právníka Paula Edelsteina.

10 milionů vyplatí stát rodině okamžitě, deset milionů pak na účet, u kterého bude kontrolovat, jak je s penězi nakládáno a dva miliony jako přímé odškodné manželce Abdusalamova Bakanay.

Abdusalamov vs Perez / zdroj foto: Archiv

Magomed Abdusalamov v roce 2017 / zdroj foto: Archiv

V dohodě o vypořádání mezi státem New York a rodinou rodáka z ruské Machačkaly se ale nevztahuje na lékařům Anthonymu Currerimu, Osricovi Kingovi a Gerardu Varlottovi, kteří Abdusalamova v aréně postupně vyšetřovali (nebo měli vyšetřit) a také ringovému rozhodčímu Benjy Estevesovi Jr.

„Všichni tři trenéři měli primární odpovědnost za to, co se stalo a dokud si to neuvědomí a nepřiznají to, žalobu na ně nestáhneme. Jejich advokáti očividně nevidí situaci podobně jako soudkyně Rodriguezová-Moricková,“ vyjádřil se k tomuto Edelstein. O ringovém nepadlo ani slovo.

„Jsme potěšeni dohodou se státem, ale nechceme, aby z toho vyšli lékaři bez trestu. V tomto případě nejde o peníze, ale jde o to, aby byli hnáni k zodpovědnosti a aby se nic podobného již více neopakovalo. Chceme ukázat, jak může být zkažený systém péče o sportovce v tak nebezpečném sportu, jako je box,“ pronesl Edelstein.

Ten se před pár dny společně s Abdusalamovem objevil dokonce v New Yorku. Důvodem byla jednání o tom, aby sportovní komise v tomto městě přijala tzv. „Mago zákon“, který bude v budoucnu více chránit zdraví bojovníků nejen z ringu, ale také v oktagonu.

„Chceme spolupracovat se státem na reformě bezpečnosti bojovníků. Tihle kluci jsou v podobných případech odkázaní sami na sebe a své příjmy, které mnohdy nejsou nijak závratné. A to by se nemělo stávat. Zaslouží si chránit,“ dodal Edelstein.

Magomed Abdusalamov s rodinou před zápasem s Perezem / zdroj foto: Archiv

Magomed Abdusalamov s manželkou nyní / zdroj foto: Archiv

NEW YORK – Jsou to dva týdny, co přišly zámořské boxerské weby se zajímavou novinkou. Stát New York souhlasil s tím, že vyplatí 22 milionů dolarů (cca 478 milionů korun) rodině ruského boxera Magomeda Abdusalamova (18-1, 18 KO), který málem přišel o život po svém duelu z 2. listopadu 2013 s Kubáncem Mikem Perezem.

 

Dnes šestatřicetiletý Abdusalamov zůstává trvale upoután na invalidní vozík, není schopen chodit a místo řeči vydává jen těžko srozumitelné mumlání. Jen výjimečně je schopen mluvit srozumitelně. Dle vyjádření lékařů a jeho manželky Bakanay, se kterou zplodil tři dcery (ve věku 11, 8 a 4 roky), se jeho stav už nikdy výrazně nezlepší.

 

Rodina Abdusalamova ještě v době, kdy byl boxer sám v kómatu v newyorské nemocnici, podala na stát a pořadatele žalobu. Zúčastněné vinila z hrubého zanedbání péče.


Co se té první listopadové soboty vlastně stalo?

 

V divadelním sále Madison Square Garden předvedly tehdy neporažené levoruké těžké váhy Abdusalamov a Perez impozantní boxerské představení hodné dvou potencionálních vyzývatelů tehdejších světových šampionů – bratří Kličků. Kubánec už v prvním z deseti vypsaných kol přerazil soupeři čelist, ruský tvrďák se ale nehodlal vzdát. S hrozivě oteklým obličejem bojoval až do posledního gongu, po kterém ale ringový Benjy Esteves Jr. zvedl ruku kubánskému „Rebelovi“.

 

Abdusalamov přezdívaný „Mago“ si téměř okamžitě po duelu, za který inkasoval 40 tisíc dolarů, stěžoval na závratě a bolesti hlavy. Jenže ringový lékař mu příliš pozornosti nevěnoval, diagnostikoval pouze zjevné – zlomeninu čelisti – a podepsal zprávu, na které posílal s klidným srdcem zpět domů na Floridu. Stejně jako ostatní se soustředil na hlavní duel večera mezi Kazachem Gennadijem Golovkinem a Curtisem Stevensem.

 

„Magovi“ následně ale našel inspektor Newyorské sportovní komise (NYSAC) v moči krev a doporučil téměř dvoumetrovému a 110kilovému bijci, aby se dopravil taxíkem do nejbližší nemocnice. Ten tam vyrazil za pomoci svého manažera a po příchodu na příjem zkolaboval.

 

Následně podstoupil operaci mozku kvůli krevní sraženině, z kómatu se probudil až v roce 2014. Nyní sice žije se svojí rodinou v Connecticutu, ovšem je odkázán na neustálou péči svého okolí. Výdaje spjaty s léčbou částečně pomohl splatit ruský promotér a miliardář Andrej Rjabinskij, rodina ale chtěla odpovědnost od těch, kteří tu listopadovou noc roku 2013 pochybili.

 

„Žádné peníze světa vám štěstí nezíská. To si nelze koupit,“ okomentovala rozsudek soudkyně Jeanette Rodriguezové-Morickové Abdusalamovova manželka, která se sama musel dostávat z depresí ve chvíli, kdy bylo definitivně jasno, že „Mago“ už stráví zbytek života na vozíku a bez možnosti chodit a normálně mluvit. Těžko se divit, zvláště, když jejich nejmladší dcera se narodila jen pár měsíců před tragickou nocí.

 

Léčba ruského boxera dosud stála 2,5 milionů dolarů, on sám přitom dostal vyplaceno kromě peněz za zápas ještě 10 tisíc dolarů ze své pojistky. „Jsme rádi, že stát převzal za své činy a pochybení zodpovědnost a zaplatí za škody, které způsobil, přiměřenou částku,“ zní v prohlášení rodinného právníka Paula Edelsteina.

 

10 milionů vyplatí stát rodině okamžitě, deset milionů pak na účet, u kterého bude kontrolovat, jak je s penězi nakládáno a dva miliony jako přímé odškodné manželce Abdusalamova Bakanay.

 

V dohodě o vypořádání mezi státem New York a rodinou rodáka z ruské Machačkaly se ale nevztahuje na lékařům Anthonymu Currerimu, Osricovi Kingovi a Gerardu Varlottovi, kteří Abdusalamova v aréně postupně vyšetřovali (nebo měli vyšetřit) a také ringovému rozhodčímu Benjy Estevesovi Jr.

 

„Všichni tři trenéři měli primární odpovědnost za to, co se stalo a dokud si to neuvědomí a nepřiznají to, žalobu na ně nestáhneme. Jejich advokáti očividně nevidí situaci podobně jako soudkyně Rodriguezová-Moricková,“ vyjádřil se k tomuto Edelstein. O ringovém nepadlo ani slovo.

 

„Jsme potěšeni dohodou se státem, ale nechceme, aby z toho vyšli lékaři bez trestu. V tomto případě nejde o peníze, ale jde o to, aby byli hnáni k zodpovědnosti a aby se nic podobného již více neopakovalo. Chceme ukázat, jak může být zkažený systém péče o sportovce v tak nebezpečném sportu, jako je box,“ pronesl Edelstein.

 

Ten se před pár dny společně s Abdusalamovem objevil dokonce v New Yorku. Důvodem byla jednání o tom, aby sportovní komise v tomto městě přijala tzv. „Mago zákon“, který bude v budoucnu více chránit zdraví bojovníků nejen z ringu, ale také v oktagonu.

„Chceme spolupracovat se státem na reformě bezpečnosti bojovníků. Tihle kluci jsou v podobných případech odkázaní sami na sebe a své příjmy, které mnohdy nejsou nijak závratné. A to by se nemělo stávat. Zaslouží si chránit,“ dodal Edelstein.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze