Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Skvělá zpráva: Těžce zraněný Abdusalamov je konečně doma!

  • Napsal Věra Tauchmanová ml.

Magomed Abdusalamov doma s rodinouNEW YORK/HALLANDALE – Po náročné operaci mozku, deseti měsících a deseti dnech je bývalý ruský boxer těžké váhy Magomed Abdusalomov od minulého týdne opět doma u své manželky a tří malých dcer. Poprvé od brutálního desetikolového zápasu s Mikem Perezem z 2. listopadu v newyorské Madison Square Garden.

Přestože je Abdusalomův stav neporovnatelný s tím, v jakém před deseti měsíci vstupoval do ringu proti neporaženému soupeři, jeho žena Bakanay nechala vzkázat reportérům „Outside the Lines", že je neskutečně šťastná, že je její milý opět doma.

DALŠÍ INFORMACE K PŘÍPADU MAGOMED ABDUSALAMOV:

„Čekali jsme tak dlouho a jsme šťastní, že se doma zase sejde celá rodina. Ani si nedokáže představit, jak šťastná jsem," řekla zmíněnému deníku.

Po prohře s Perezem měl Abdusalamov zlomenou ruku, kosti v obličeji a tržnou ránu nad okem. Podstoupil neurologické vyšetření včetně zkoušky čtení u lékaře ze Sportovní komise státu New York a poté byl poslán zpět domů na Floridu. Dle doktora Rupendra Swarupa, primáře neurologie nemocnice Mt. Sinai Roosevelt v Rooseveltu, který byl Abdusalamovým ošetřujícím lékařem, se o tři hodiny později začal jeho zdravotní stav rapidně zhoršovat.

Dle Swarupa odstranili během operace z brzkých ranních hodin 3. listopadu Abdusalamovi krevní sraženiny na mozku a uvedli na několik týdnů bojovníka z Dagestánu do kómatu. I přes posun v léčbě má poškozený mozek a bude trvale upoután na lůžko.

Díky dlouhodobé rehabilitaci může Abdusalamov alespoň částečně vyjádřit, co si myslí, ale dle jeho ženy stále nemůže mluvit. Hýbe levou rukou a nohou, ale na pravou stranu je paralyzovaný. Po operaci shodil 35 kilogramů (v zápase vážil při výšce 190 cm 105 kg), ale nyní už zase více než polovinu původní váhy získal zpět.

Bakanay Abdusalamovová se hned po manželově hospitalizaci přestěhovala z Floridy i s dětmi do Connecticutu. Jejich rodinný právník Paul Edelstein prozradil, že ruský miliardář a boxerský promotér Andrej Rjabinskij daroval rodině 500 tisíc dolarů na rehabilitaci v nemocnici Helen Hayes v New Yorku. Dle Edelsteina se ovšem celková částka za léčbu vyšplhá na 800 tisíc dolarů.

Abdusalamova žena řekla, že bez Ryabinského a Amini Sulejmanové (blízké přítelkyně v Connecticutu) a jejich finanční, fyzické i psychické podpory by její situace byla mnohem horší.

„Chtěla bych říct každému, kdo prožívá něco jako my, že je důležité, aby se nikdy nevzdával a že láska, podpora a modlitby mohou způsobit zázraky i pro lidi, kteří jsou na tom tak špatně, jako byl Mago."

To potvrzuje také Swarup, který sledoval, jak se Abdusalamův stav lepší. Na videu například viděl, jak dokáže pomocí své levé ruky hodit balonek, vzít lžíci a zamávat své rodině. „Neuvěřitelné zlepšování jeho zdravotního stavu nám dodávalo sílu," řekl.

„Podle vědeckých studií je nejdůležitějších prvních osmnáct měsíců po operaci," řekl Swarup. „On za deset měsíců hodně pokročil a určitě se ještě může jeho stav zlepšovat. Nedokážu ale nyní říct, kdy a v jaké fázi se jeho stav ustálí."

Abdusalamov obdržel od Pereze 312 ran, hodně z nich bylo do levé strany jeho hlavy. Doktoři mu tak museli odstranit značný kus lebky, která tlačila na sraženiny na mozku. Chybějící část byla později nahrazena syntetickým materiálem a Abdusalamovi bylo voperováno speciální zařízení regulující tok krve do mozku.

Ruský medvěd by měl nyní podstoupit každodenní rehabilitační domácí péči. „Za to, jak se o Maga starali, za to, že jenom díky nim může konečně domů, budeme lékařům a personálu nemocnic Helen Hayes a Mt. Sinai navždy vděčí," řekla jeho žena, která vyjádřila své díky i charitativní organizaci Ring10 charity a každému, kdo nějakým způsobem pomáhal její rodině.

Dle Abdusalamova promotéra, Sampsona Lewkowicze, dostal za zápas 40 tisíc dolarů a 10 tisíc dolarů mu zaplatila pojišťovna.

Stát New York zahájil vyšetřování necelý týden po zápase, když se objevily první protesty proti tomu, že nebylo zakrvácenému Abdusalamovi zabráněno v dalším pokračování zápasu, že ho neprohlédlo více lékařů a že ho ani neposlali do nemocnice.

Jeho trenéři později řekli, že zvracel před halou a že se mu snažili zavolat taxík, aby mohl jet na pohotovost. Mluvčí supervizora zápasu ve čtvrtek Outside the Lines řekl, že neposkytne žádnou informaci, dokud nebude vyšetřování uzavřeno.

Outside the Lines v únoru napsalo, že Abdusalamova rodina požaduje 100 milionů dolarů jako odškodné za nedbalost a profesní pochybení. Žalovali lékaře ze sportovní komise, vrchního rozhodčího, supervizora, také Madison Square Garden a firmu K2 Promotions, hlavního promotéra zápasu.

To je nyní ale záležitost, kterou rodina Abdusalamova neřeší. Kdysi nadějného boxera přivítala po deseti měsících doma slavnostní večeři. Bakanay tvrdí, že je sice těžké odpovídat dcerám na jejich otázky o tom, proč jejich otec nemůže chodit, ale přesto se snaží soustředit na rodinnou pohodu a manželovo štěstí.

„Ještě je před námi dlouhá cesta, ale když jsem ho viděla poprvé po operaci v rehabilitačním centru, nevěděl, kdo jsme," řekla. „A teď se usmívá, je rád, že je doma a může objímat a líbat holky – to je pro něho velmi emotivní."

„Nebude to snadné, ale on je silný."

(přeloženo z www.espn.go.com)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze