Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Brutální bitka s následky. Dadašev je v kritickém stavu, přišel o část lebky

  • Napsal Antonín Vavrda

Rozbitý Maxim Dadašev / zdroj foto: Boxingscene.comRozbitý Maxim Dadašev / zdroj foto: Boxingscene.comOXON HILL – Ostrá bitva dvou dosud neporažených tvrďáků v lehké velterové váze skončila pro jednoho z účastníků převozem do nemocnice. Rus Maxim Dadašev (13-1, 11 KO) je po knockoutové porážce v 11. kole duelu s Portoričanem Subrielem Matiasem (14-0, 14 KO) v kritickém a stabilizovaném stavu v nemocnici.

Z těch videí mrazí. Zatímco Dadaševův kouč Buddy McGirt vysvětluje, proč duel ukončil (a proč tak ale neučinil dříve), za jeho zády si musí osmadvacetiletý Rus sednout na schůdky, nohy a tělo ho neposlouchají.

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU:

Vítězný, o rok mladší Matias si toho všimne a vyzvídá, zda je vše v pořádku. Od člena týmu soupeře dostává ujištění, že je vše pod kontrolou, Dadašev se po chvíli zvedá na nohy a podepřen chce dojít sám do šatny.

Nedorazí tam. Znovu vrávorá, je mu na zvracení, lékaři tak rychle přinášejí nosítka, jeho trenéři kýbl. A Dadašev míří do nemocnice a okamžitě na operační sál. Diagnóza? Silné krvácení do mozku v jeho pravé části. Kvůli snížení tlaku je mu odstraněna část lebeční kosti (celkem tradiční postup v podobných situacích).

„Sice je v kritickém stavu, ale dle lékařů stabilní. Krvácení do mozku se povedlo doktorům zastavit, také otok už se nezvětšuje. Modlíme se za něj. Snad vše dobře dopadne. Je to bojovník,“ říká před UM Prince George's Hospital Center v Oxon Hill jeho kondiční kouč Donatas Janusevicius.

Dadašev vs. Matías / zdroj foto: Boxingscene.comDadašev vs. Matías / zdroj foto: Boxingscene.com

Dadašev vs. Matías / zdroj foto: Boxingscene.comDadašev vs. Matías / zdroj foto: Boxingscene.com

Dadašev, který žije v nedalekém Oxnardu ve velkém ukrajinsko-ruské skupině kolem hvězdného Vasila Lomačenka, je tak ve stejném špitálu, kde fenomenální Ukrajinec léčil své poraněné rameno z loňského duelu s Jorgem Linaresem.

Oba muže pak spojuje jméno manažer Egise Klimase, který během osmi měsíců zažívá druhý podobný příběh na vlastní kůži. Tentokrát z druhé strany. Psal se 1. prosinec 2018, když Ukrajinec Alexander Gvozdik zbil tehdejšího šampiona WBC v polotěžké váze Adonise Stevensona, který následně strávil tři měsíce v nemocnici. Také tehdy duel skončil v jedenáctém kole.

Také tehdy měl skončit dříve.

Dadašev, juniorský mistr světa mezi amatéry, měl sice lepší vstup do zápasu, jenže od pátého kola zvýšil Matias obrátky a začal protivníka demolovat. Až do konce duelu v přestávce mezi jedenáctým a dvanáctým dějstvím vyslal ze svých rukou v každé tříminutovce kolem 120 úderů, zhruba 40 procent z nich pak našlo svůj cíl. V konečných statistikách se dostal na více než 300 zásahů, jeho protivník na polovinu.

Dadašev vs. Matías / zdroj foto: Boxingscene.comDadašev vs. Matías / zdroj foto: Boxingscene.com

Dadašev vs. Matías / zdroj foto: Boxingscene.comDadašev vs. Matías / zdroj foto: Boxingscene.com

„Věděli jsme, že je knockoutér (Matias). Bojoval, byl tvrdý. Na Maxe hodně tlačil, ten začal více a více ustupovat. Nikdy ale nepolevil, dokonce Matiase v devátém kole otřásl,“ vyprávěl po duelu Klimas a znovu dal vzpomenout na střetu Gvozdik – Stevenson, který probíhal podobně.

„Nevypadalo to, že by to neměl Max zvládnout, nikdy nebyl opravdu otřesen, nebyl na podlaze ringu, nic. Pořád bojoval,“ přidal smutně s tím, že nechtěl, aby duel šel do dvanáctého kola. Podobného názoru byl i McGirt, který vše svému svěřenci vysvětlil a zápas ukončil.

Zatímco Matias začal slavil, Dadašev seděl ve svém rohu a bylo více než zjevné, že není v pořádku. O pár minut později se pak začal psát onen smutný příběh s odchodem z ringu...

Smutný příběh, který ale snad bude mít šťastný konec. „Doufám, že to zvládne stejně jako Adonis,“ povzdechl si Klimas. „Ukázal jsem, že je ve mně více než jen síla a knockoutový úder. To ale není nyní nejdůležitější. Klíčové je, aby z toho Maxim dostal. Věřím v to. V ringu ukázal, že je to velký bojovník a válečník,“ přidal Matias, který se vítězstvím stal dvojkou IBF v lehkém velteru.

V páteční noci to ale nebylo to hlavní v jeho mysli...

VIDEO CELÉHO ZÁPASU SUBRIEL MATIAS VS. MAXIM DADAŠEV

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze