Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

KOMENTÁŘ Thurman je odstraněn. Pacquiao je fenomén své doby, ukázal ale i své limity

  • Napsal Antonín Vavrda

Manny Pacquiao a Keith Thurman po zápase / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – Sobotní noc patřila v zámoří a vlastně v celém světě boxu jednomu muži. Filipínci Mannymu Pacquiaovi (62-7-2, 39 KO), který se postavil proti do té doby neporaženému Američanovi Keithu Thurmanovi (29-1, 22 KO). Vyhrál, přesto by nemělo zůstat jen u slavení...

PŘEDCHOZÍ KOMENTÁŘE:

Čtyřicetiletý filipínský senátor zapsal možná nejcennější triumf za posledních sedm let, kdy napravil křivdu z prvního střetu s Timem Bradleym.

Keith Thurman je ve třiceti letech na vrcholu, dlouho platil za největší hrozbu a vládce velterové váhy, byť jej v posledních dvou letech zbrzdila zranění. Proti Pacquiaovi ale rozhodně předvedl lepší výkon než v lednu proti Josesitu Lopezovi. A vlastně i než před třemi lety proti Shawnu Porterovi.

Filipínce po špatném začátku úderově přeboxoval, byl přesnější než legenda. Přesto prohrál. Zaslouženě. V mých očích ale opravdu těsně, vlastně vinou právě počítání v úvodním kole. Doteď nechápu, jak někteří mí zámořští kolegové mohli duel nabodovat 117-110 pro Pacquiaa, kde jej viděli vyhrát devět kol z dvanácti.

A to píši jako velký fanoušek „Pacmana“, který byl účastníkem vůbec prvního čistě boxerského duelu, jenž jsem kdy viděl v tuzemské televizi. Ano, pamětníci tuší správně, jde o jeho vítězný střet s Jorgem Eliecerem Juliem z 8. června 2002 z Memphisu. Právě tímto soubojem startoval v České televizi galavečer, jehož vrcholem byl střet Lennoxe Lewise s Mikem Tysonem.

Za těch sedmnáct let se změnilo mnohé. I Pacquiao.

Je rozvážnější, více využívá svých zkušeností, už to není ten bezhlavý „šicí stroj“. A také stárne. Thurman, který na kondici mnohdy hřešil, jej právě na ni málem dostal. Možná se divný, možná jsem se díval špatně, ale už od nějakého třetího, čtvrtého kola Pacquiao zvolnil. V ofenzivě. Více a více se balil do dvojitého krytu, nechal soupeře rozboxovat, inkasoval zbytečné údery. A své útočné výpady šikovně varioval a nasazoval kolem poloviny kol a v jejich závěrech.

Právě to by mělo být pro něj i jeho tým varováním.

Pořád je úchvatný. Ve 40 letech se drží ve špičce velterové váhy, kam vlastně ani nepatří (vidět to bylo i v zápase, kdy bylo zjevné, že má Thurman značnou váhovou výhodu). Pořád dokáže porazit o deset mladší, kvalitní soupeře.

Ale stále více je zjevné, že i jeho dohání po 24 sezónách v profesionálním ringu čas. Že i jeho dohání povinnosti mimo box, kterých má nad hlavu, vždyť v jeho případě sledujeme v ringu současného senátora Filipín. A také budoucí prezidenta této země.

Jen na zkušenosti a lásku ke sportu to vždy utáhnout nepůjde. Pacquiao po zápase pronesl, že by rád vítěze souboje Errol Spence Jr. – Shawn Porter. Pokud dojde na papírové předpoklady a zvítězí Spence, pak bych mu tuto cestu příliš nedoporučoval. Zvláště, když by na duel mělo dojít až v příštím roce, kdy už bude mít za sebou 41. narozeniny.

Spence je prostě a jednoduše spolu s Terencem Crawfordem trochu jiný level. Pokud byl Thurman větší než Pacquiao, Spence bude mít váhovou převahu případně ještě větší (stejně jako i Porter), vždyť je to budou lehká střední, možná střední váha.

Vždycky jsem Pacquiaa hájil, nikdy neposílal do důchodu, byť to jiní s oblibou dělali. Teď poprvé si myslím, že výhra nad Thurmanem by byla parádní rozlučka. Nebo případně „money fight“ s hratelným Amirem Khanem.

Cokoliv jiného velkolepého, co se nabízí, by bylo hazardování. V první řadě se zdravím...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze