Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Andy Ruiz Jr.: buclatý chlap s dětským úsměvem je skutečným 'Šampionem lidu'

  • Napsal Martin Kopunec

Andy Ruiz Jr. / zdroj foto: Boxingscene.comAndy Ruiz Jr. / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – Když 1. června vstoupil do ringu Madison Square Garden, mnozí se ještě Andymu Ruizovi Jr. (33-1, 22 KO) posmívali a sázeli se, jak rychle podlehne pažím šampiona a krále těžké váhy Anthonyho Joshuy (22-1, 21 KO). Neuběhlo ani 21 minut a posměšky byly pryč. Toto je příběh muže, který dle mnohých způsobil jednu z největších senzací v historii boxu. Příběh skutečného „Šampiona lidu“...

Tato chvíle je TEN moment. Nikdy už to nebude lepší než teď. Ano, tento velký, kulatý muž bude více bohatý, bude více slavný. Lidé ho budou poznávat na více ulicích ve více městech. Přibude lidí, kteří jej budou zastavovat a ptát se na jeho příběh. Více a více lidí bude chtít vědět o jeho životě před Joshuou.

Brzy začne pociťovat hořkosladkou pachuť svého vítězství díky otázkám typu: Ano, ale dokáže to udělat znovu? Ve svém malém městě bude den ode dne více a více dusen láskou a chamtivostí, dokud se ten pocit opojení neotočí.

VÍCE K ANDYMU RUIZOVI:

Takže... ne, nebude lepší okamžik. Tento slavný a nečekaný okamžik, okamžik, kdy se Andy Ruiz Jr. stal někým.

Nikdo se neobjeví jen tak z ničeho nic. Jsme příliš důvtipný na to, abychom byli překvapení. Víme všechno dřív než se to stanem, a pokud ne, tvrdíme, že jsme to věděli. Stali jsme se nepříteli překvapení. Tohle slovo už nepatří do naší doby.

Krásu Ruize nelimituje jen fakt, že vypadá jak chlap, co si do bazénu nesundává tričko. Je to hlavně to, že tento 121 kilogramů vážící muž, přišel do velkého světa z ničeho nic, když ukončil neporaženého protivníka a postaral se tak o jedno z největších překvapení v historii profesionálního boxu.

Jen se na něj teď podívejte. Prochází kolem palet plných piva značek Stella Artois, Bud Light a Rolling Rock. Je na cestě na další z mnoha mediálních konferencí ve skladu distributora piva v jeho rodném městě Imperial v Kalifornii.

Všude je policie: uvnitř místnosti, před vchodem, zaparkovaná podél celé ulice. Ruiz sedí uvnitř, jeho titulové opasky pečlivě naskládány před ním. Poslouchá mnoho otázek v angličtině a španělštině, s hlavou mírně zakloněnou a bradou vpřed, jako by moc neslyšel, na co se ho okolí ptá. Dokonale kulatá tvář s neustálým úsměvem připomíná jednoho z cherubínů z Raffaelova díla. Kdyby jeho výraz uměl mluvit, jistě by řekl: Co si o mně myslíš teď?

Tenhle chlápek, tady ten, s houpajícím se břichem a rychlými nohami je mistrem světa v těžké váze a prvním Mexičanem, kdo to dokázal. Tady těch pět slov – mistr světa v těžké váze – nahodí po místnosti opakovaně a zcela náhodně, jako by jejich opakování učinilo tento fakt věrohodnějším.

Andy Ruiz Jr. / zdroj foto: Boxingscene.comAndy Ruiz Jr. / zdroj foto: Boxingscene.com

„Všichni se mi jen smáli, všichni říkali: Nikdy jsi nebojoval s někým, jako je on. Skutečnost je ale taková, že on nikdy nebojoval s nikým jako jsem já.”

Ruiz začal boj tím, že napsal na Instagramu promotérovi Joshuy – Eddiemu Hearnovi. Žádní prostředníci, žádné „moji lidé zavolají tvým lidem“.

Jenom bojovník, který poprosil o šanci o chlapa, který podle něj stojí za to. Byla to klasická stará škola. Bylo to koncem dubna, krátce potom, co Ruiz porazil Alexandra Dimitrenka. Jarrell Miller, soupeř, se kterým se měl Joshua 1. června utkat ve svém americkém debutu, byl několikrát pozitivně testován na doping a Ruiz využil šance a použil k tomu svůj Instagram.

Napsal Hearnovi, ať mu dá šanci, že si ji zaslouží a že je stejně lepší než všichni ostatní kluci, které zvažoval (Hearn ostatně mnoho možností neměl). Nezajímalo jej, že bude boxovat dvakrát během sedmi týdnů, což je směšná doba na těžkou váhu, že bude 15 týdnů v kuse bez rodiny, přátel a oblíbeného jídla.

Před necelým rokem byl Ruiz na dně. Vážil více než 140 kilo, nemotivovaný, nespokojený s jednáním s Top Rank, coby muž, který už boxoval o titul mistra světa (s Josephem Parkerem sporně prohrál v prosinci 2016) nevydělával dost peněz na to, aby uživil sebe a svých pět dětí.

„Byli jsme blízko toho, abychom jej (pro box) ztratili,” říká Andyho trenér Manny Robles.

Takže ve chvíli, kdy pohodlně porazil Dimitrenka, neměl co ztratit...

Andy Ruiz Jr. / zdroj foto: Boxingscene.comAndy Ruiz Jr. / zdroj foto: Boxingscene.com

„Samozřejmě si mysleli, že budu snadným soustem pro Joshuu,” říká Ruiz. Na chvilku se odmlčí pro větší efekt a dodá: „Neudělali si ale správně domácí úkol.“

Začal trávit více času se svým kuchařem Alonsem Floresem. který jej připravoval i na souboj s Dimitrenkem. Byl na dietě, jedl jen ryby a kuřecí maso a jeho rutinní věta byla: „Kámo, proč mi dáváš tolik zeleniny?” Zhubnul téměř 14 kilo. „Byl to úplně jiný člověk na začátku přípravy na Joshuu,” říká Flores. „Předtím byl trochu letargický a líný, ale pak najednou přepnul.”

Jeho proměna byla dokončena. Stačí se jen na něj podívat, jak stojí ve svém rohu a skrz ring
sleduje Joshuu (jehož postava je jako umělecké dílo) a myslí jen na jednu věc: Tento muž se snaží vzít Cheerios z úst mých dětí.

„To je opravdu ta věta, na kterou myslím, když hledím na svého protivníka” říká Ruiz. „Když ohlašují mé jméno – Andyyyy Ruiiiiz –, říkám si, člověče, tenhle zkurvysyn chce vzít tvým dětem jídlo z úst.”

A pak ve třetím kole trefil Joshua skvělý úder pravačkou a Ruiz jde na zem. Okamžitě všechny napadl předem napsaný scénář: Joshua získá snadnou výhru, Ruiz si vyzvedne výplatu a všichni budou pokračovat svými životy. Ruiz byl na několik vteřin dole, jeho hlava nikdy neokusila podlahu ringu. V ten okamžik si řekl: „Prosím Bože pomoz mi, dej mi svoji sílu.“

„A víš ty co?” říká Ruiz nyní. „Vstal jsem s kamennou tváří a byl připraven jít do tvrdé výměny, protože on se mě bude snažit ukončit.”

Ruiz začal pálit jeden úder za druhým, prakticky ihned vyrazil proti soupeři, který je daleko větší, a právě jej poslal na zem. Trajektorie jeho úderů byla jako letadlo na své trase. Joshua byl najednou zmatený. Tento muž měl zůstat na zemi. Místo toho strávil Joshua zbytek souboje úplně mimo sebe.

Andy Ruiz Jr. / zdroj foto: Boxingscene.comAndy Ruiz Jr. / zdroj foto: Boxingscene.com

Byl na podlaze ringu čtyřikrát, než byl souboj v sedmém kole ukončen. Poté se hodně mluvilo o nějakém knockdownu během tréninkového kempu anebo také o panickém záchvatu, který měl Joshua před soubojem v šatně údajně dostat. Joshua ale naprosto jednoduše řekl, že to prostě jenom nešlo podle plánu.

„Můžeš si vymyslet miliony výmluv” říká Robles. „Myslíš, že Andy neměl před sebou žádné výzvy?”

Když se Ruiz vrátil do Los Angeles den po boji, šel do domu svého šéfkuchaře Florese. Posadil se na gauč a řekl: „Kámo, podívejme se na boj.“

Bylo to první z deseti zpětných zhlédnutí a když boj skončil, Ruiz poskakoval kolem ringu jako malý chlapec a jeho rodina se se slzami v očích drala přes provazy za ním, vzhlédl k Floresovi a řekl: „Kámo, neustále dokola štípám sám sebe. Jak jsem tohle dokázal?”

Co dělat s okamžitou slávou?

Ruiz a jeho tým, skládající se převážně z početné rodiny, si v neděli ráno přivstal, sbalil se a odjel s dostatečnou časovou rezervou na letiště, pro případ, že by uvízly někde v zácpě. Ihned to ráno po souboji s Joshuou opustil New York.

Nenapadlo jej zůstat ve městě, maximalizovat ten zážitek, třeba se sejít s nějakým nakladatelem a domluvit se na sepsání knihy. Nový mistr světa v těžké váze, velký chlap, který připravil světu boxu ještě větší překvapení – jedno z největších v historii – se prostě jen chtěl vrátit domů.

Andy Ruiz Jr. / zdroj foto: Boxingscene.comAndy Ruiz Jr. / zdroj foto: Boxingscene.com

Ať už to Ruiz věděl nebo ne, shon ohledně vyprávění jeho příběhu začal okamžitě. Vyhledávači hostů do pořadu Jimmyho Kimmela rychle sháněli někoho, kdo jim předá kontakt na Ruize. Volali jednomu promotérovi, který jej odkázal na jiného promotéra. Nakonec se Ruiz na show dostavil. Té noci byli mezi hosty hvězdy nového filmu „X-Men: Dark Phoenix”. Tihle herci si všichni do jednoho chtěli potřást rukou s Andym.

„Doslova jsem sledovala zázrak jedné noci,“ říká Lisa Milnerová, boxerská novinářka, která doprovázela Ruize na show. „Nikdo před dvěma dny nevěděl, kdo to je, a najednou se filmové hvězdy postavily vedle něj a chtěli se fotit.“ Zaměstnanec jednoho promotéra říká: „Byl nadšený, že pro něj poslali auto, aby jej přivezlo do studia.“

Ruiz byl následně požádán na tiskové konferenci, aby popsal, jaké to tam je. „Bylo to v pohodě, nejprve jsem tam nechtěl jít, ale bylo to v pohodě,“ odvětil.

Danny Ruiz, jeho mladší bratr říká: „Všichni si mysleli, že tak tlustý chlap to nemůže dokázat. Je to jako rodinné tajemství. Přátelé a jejich rodiče se mně ptali, jak je možné, že to dokázal. My doma ale vždy věděli, co je v něm.“

Zůstávají zde náznaky toho malého chlapce, který byl šikanován. Andy Ruiz Jr. je obezřetný a rozhlíží se kolem, aby posoudil reakci na své slova jako někdo, kdo si je vědom, jak je vnímán. Byl zesměšňován kvůli své váze odjakživa. Když mu bylo sedm, byl nucen v ringu bojovat proti dvakrát tak starším chlapcům, kteří dokázali splnit jeho váhový limit.

Ostatní trenéři se na něj podívali a řekli jeho otci Andymu Ruizovi Sr.: „Vaše dítě to nedokáže, chlape.“

Jeho přítel a na částečný úvazek novinář, Jose Avalos, vypráví příběh o tom, že dítě na hřišti přetáhlo přes Andyho pneumatiku tak, že musel dojít učitel a vysvobodit jej. „Jeho váha z něj vždy dělala snadný cíl,” říká Avalos. „Bojoval, ale bylo to těžké.”

Takže ne, Ruiz není ten oplácaný, veselý chlap, kterého bychom očekávali.

„Trvalo mi dlouho, než jsem se cítil spokojený sám se sebou,” říká Ruiz. „Nezáleží na tom, jak vypadáš nebo jak se máš, jediná důležitá věc je, čeho chceš v životě dosáhnout.”

Ruiz si za zápas vydělal více než 5 milionu dolarů – jeho rodina na něj vsadila 10 000 dolarů – a první věc, kterou koupil byl tmavě červený Buick Enclave pro jeho matku Felicitas. „Když jsem byl mladší, zničil jsem matce hodně aut,” říká.

Všichni kolem se v tu chvíli smějí, i když to Ruiz myslel spíše jako omluvu než něco, na co by byl hrdý. Později Felicitas vzpomíná, že ji Andy rozbil dvě auta. Andyho o devatenáct let starý bratr ji přeruší a říká: „Vzpomínáš na taťkovo auto? To totiž zničil taky.”

„Musí se jednou natočit nějaký film,” říká Danny. „Ze všech těch věcí, co se odehráli bude určitě jednou film. Rád bych jim řekl celý příběh, ale nemůžu. Ostatní nechtějí slyšet všechno co se stalo.”

Robles trénuje Ruize a asi dalších 50 kluků v Legendz Boxing ve městě Norwalk. Tělocvična je naprostá výheň, pot a zoufalství se zde spojuje dohromady, aby vytvořili velkou vlhkost. Roblesův silný hlas stoupá nad zvuk všech těch opotřebovaných boxovacích pytlů v místnosti. Dovnitř pomalu vcházejí boxeři na trénink, každý pozdraví a podá trenérovi ruku. Na jednom běžeckém pásu, který sípe jako infikované plíce se rozcvičuje slibná velterová váha.

„Dokážete si představit, čím si Andy prošel? “ říká Robles. Mít celý život nadváhu a být šikanován po celý svůj život. Všichni lidé se dokáží s Andym ztotožnit více než s Anthonym Joshuou. On je ten správný šampion lidu. Je inspirací pro všechny.”

Ruiz sám sebe popisuje jako jedno z těch tlustých dětí, co udělalo nějakou atletickou věc a všichni reagovali: „Co to sakra bylo? Vážně tohle dítě něco podobného dokázalo udělat?”

Imperial Valley, asi 20 kilometrů od hranice s Mexikem je tvrdé místo na žití. „Bavil jsem se špatnými lidmi a dělal věci, které bych dělat neměl. Potloukal jsem se s lidmi z gangu. Box mi dal disciplínu a dostal mě ze špinavých ulic. Změnil můj život. Box mě dostal od všeho špatného potenciálu, který jsem měl.”

Matka vypráví příběh tiše a smutně. Jednou, když byl její syn v pubertě, šel sledovat s otcem box do blízkého města Mexicali. V davu se rozšířila informace, že je Andy šikovný a odolný boxer. Nikdo tomu nevěřil a následovaly posměšky. Na cestě domů se Andy a jeho otec zastavili, aby si dali něco k jídlu. V ten okamžik vyskočila z auta skupina mužů a udeřili Andyho přes hlavu železnou trubkou. „Bylo ta moc od krve,” říká. „Ale nespadl, on nikdy nespadl.”

Oči se jí zalijí slzami při deset let staré vzpomínce na hroznou scénu. Nejvíc v ní ale zůstává to, co na Andyho přitom křičeli: „No tak tlusťochu, ukaž jak si tvrdý.“

„Proč to udělali?” ptá se. „Byl to ještě malý chlapec.”

Imperial Valley je místo, kam slunce chodí spát. V den tiskové konference, první letní den, je kolem 40 stupňů Celsia. Vítr fouká z jihovýchodu a pokrývá vše kolem tenkou vrstvou jemného písku. Budovy, silnice, oblečení, kůži, vlasy, zuby. Vedro je tak intenzivní, že začíná za úsvitu a pracuje celý den.

Po skončení rozhovoru, poté, co policie zkontroluje každou místnost a zamíří zpátky k autům, je Andy unavený. Okamžitá sláva, se kterou se stále učí pracovat, může být vzrušující, ale také vyčerpávající. Nyní má daleko více povinností a v ruce seznam lidí, které buď příjme anebo odmítne.

Jeho matka se pokusila před dvěma týdny uspořádat malé rodinné setkání a objevilo se přes 300 lidí. Všichni se chtěli fotit, všichni tvrdili, že mu fandí a všichni mu říkali šampione. Kolem odvety se točí velké peníze – až 50 milionů dolarů. „Teď máme mega zápas,” říká Ruiz. „A pokud se něco stane –
doufám, že se to nestane – a v příštím souboji prohraju na body, můžeme mít další velký souboj a mohla by to být obrovská trilogie.”

Zítra je průvod městem. Pomalu projedou kolem Johnyho fast foodu s burritos, restaurace El Zarape a skončí na fotbalovém hřišti střední školy, kterou Andy nedokončil.

Bude sedět se svojí dlouholetou přítelkyní Julií na zadním sedadle zcela nového kaštanového auta značky Rolls-Royce. Bude tam sedět a dívat se ven na všechny ty lidi, mávat a usmívat se a vědět, že většina z nich se smála jeho snu.

Toto je jeho okamžik – nejlepší okamžik – a nic ho nemůže zničit. Od začátku do konce bude mít stejný výraz: hlavu zvednutou, bradu tlačenou dopředu, na spodku té kulaté tváře se mírně ukáže úsměv. A v duchu myšlenka směřují k všem těm, kteří mu nevěřili, či šikanovali:

„Co si o mně myslíte teď, sráči?“

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze