Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO TOP 7 duelů kariéry Vladimira Klička: slavné i méně známé výhry i drsné porážky

  • Napsal Antonín Vavrda

Kličko vs. HayeKličko vs. HayePRAHA – Je to týden, co jeden z nejlepších boxerů těžké váhy všech dob Vladimir Kličko (64-5, 53 KO) ukončil svoji bohatou profesionální kariéru. Kariéru, během které bojoval 29 duelů o titul mistra světa a ve které si připsal na konto velkolepé triumfy, stejně jako těžké prohry. A také ty výhry, o kterých se třeba až tolik nemluví...

Pojďme si v našem následujícím video-článku připomenout nejslavnější zápasy legendárního Ukrajince tak, jak šly v čase po sobě...

VÍCE K VLADIMIRU KLIČKOVI:

14. ŘÍJNA 2000 – KOLÍN NAD RÝNEM, NĚMECKO: VLADIMIR KLIČKO (34-1, 31 KO) vs. CHRIS BYRD (31-1, 19 KO) – o titul mistra světa WBO, 3-0 na body (120-106, 119-107 a 118-108)

Mladý a agresivní Ukrajinec měl před sebou první duel o titul mistra světa. A hned proti soupeři, který pás WBO obhajoval po triumfu nad Vladimirovým starším bratrem Vitalijem, který duel s ním vzdal kvůli poničenému rameni. Brutální a tvrdá bitva v německém Kolíně nad Rýnem skončila jasným bodovým vítězstvím domácího bijce, který poslal šampiona dvakrát k zemi, ukončit před limitem jej ale nedokázal. Právě tento duel dostal Vladimira Klička na světovou mapu těžké váhy.

2. SRPNA 2004 – LAS VEGAS, USA: VLADIMIR KLIČKO (42-3, 38 KO) vs. DAVARRYL WILLIAMSON (20-2, 17 KO) – desetikolový netitulový duel, 2-1 na body po pěti kolech (2x 49-46 a 47-48)

Lehce pozapomenutý duel, leč v kariéře Vladimira Klička nesmírně důležitý. Právě před tímto soubojem podruhé v kariéře prohrál, když jej i přes čtyřkolovou destrukci poslal k zemi Lamon Brewster. Williamson jej měl nasměřovat zpět na vítěznou vlnu, jenže relativně neznámý rodák z Washingtonu odmítl hrát v této hře roli obětního beránka.

Ve čtvrtém kole dostal protivníka dokonce do počítání, byť hlavně vinou jeho špatného postavení nohou a celé toto dějství jej hodně trápil. Kličko přežil, v pátém začínal mít navrch, aby se mu v závěru po tvrdé hlavičce otevřelo obočí nad pravým okem. Muselo se dobodovávat a Ukrajinec těsně 2-1 na body zvítězil. Z arény jej ale vyprovázelo bučení...

24. ZÁŘÍ 2005 – ATLANTIC CITY, USA: VLADIMIR KLIČKO (44-3, 39 KO) vs. SAMUEL PETER (24-0, 21 KO) – dvanáctikolový duel o severoamerické tituly IBF a WBO, 3-0 na body (3x 114-111)

Rok po výhře nad Wiliamsonem se postavil Kličko do té doby neporažené nigerijské „Noční můře“. Pro mnohé je právě tohle zlom kariéry mladšího z ukrajinských bratří. Kličko proti obávanému knockoutérovi ukázal techniku, kondici i srdce bojovníka, když byl třikrát na podlaze ringu.

„Byla to zábava. Porážky jsou pryč, nyní se bavím boxem, užívám si to. Jsem připravený na velké výzvy a tituly,“ řekl Kličko po zápase. A svá slova splnil do puntíku. V dalším duelu si poradil podruhé v kariéře s Byrdem a začalo jeho kralování těžké váze...

2. ČERVENCE 2011 – HAMBURK, NĚMECKO: VLADIMIR KLIČKO (55-3, 48 KO) vs. DAVID HAYE (25-1, 23 KO) – o tituly mistra světa WBA (Super), WBO a IBF, 3-0 na body (118-108, 117-109 a 116-110)

Asi nejočekávanější duel během Kličkova panování. Haye přišel coby absolutní král křížové váhy do té těžké, aby si podmanil po vzoru Evandera Holyfielda také ji. A začal skvěle, hned ve druhém duelu v nové divizi porazil nejvyšší a nejtěžšího boxerského šampiona historie – Rusa Nikolaje Valujeva. Dva roky poté se postavil také Kličkovi. Duel v Hamburku, který chtěl na poslední chvíli zabalit kvůli různým zákulisním hrát, Haye nezvládl a Kličko jej celkem s přehledem přejel.

15. LISTOPADU 2014 – HAMBURK, NĚMECKO: VLADIMIR KLIČKO (62-3, 52 KO) vs. KUBRAT PULEV (20-0, 11 KO) – o titul mistra světa IBF, KO v 5. kole, VIDEO ZDE!

Stárnoucí šampion proti hvězdě amatérského ringu, který byl podobně jako Ukrajinec především skvěle takticky vybaveným strojem, který ničil jednoho protivníka za druhým, a to včetně dvou obrů Alexandrů Dimitrenka a Ustinova.

Právě tyto triumfy mu dodávaly sebevědomí (a věřili tomu také experti), že si může poradit také s Kličkem. Jenže tvrdě narazil. Pokaždé, když dokázal s Ukrajincem otřást, šel okamžitě do půl minuty sám k zemi. Šampion totiž pro duel, kde šlo pouze titul IBF (Pulev byl jeho povinným vyzývatelem v této federaci, za ostatní pásy nezaplatil), splnil domácí úkol daleko lépe než jeho protivník a připravil se na něj skvěle. Výsledkem bylo impozantní vítězství po skvělém výkonu.

28. LISTOPADU 2015 – DÜSSELDORF, NĚMECKO: TYSON FURY (24-0, 18 KO) vs. VLADIMIR KLIČKO (64-3, 53 KO) – o tituly mistra světa WBA (Super), WBO a IBF, 3-0 na body (116-111 a 2x 115-112), VIDEO ZDE!

Po triumfu na americké půdě nad Bryantem Jenningsem, ve kterém ale už Kličko přes veškerou chválu prokazoval už známky stárnutí, jen čekal 206 centimetrů vysoký obr z Manchesteru Tyson Fury. Ten nad šampionem vyhrál po všech stránkách – psychické, fyzické i taktické. Ukrajinec proti němu vypadal v ringu bezradně, veškerá jeho dominance se postupně zbortila jako domeček z karet. Brit senzačně, leč zcela zaslouženě ukončil Kličkovo panování.

29. DUBNA 2017 – LONDÝN, V. BRITÁNIE: ANTHONY JOSHUA (18-0, 18 KO) vs. VLADIMIR KLIČKO (64-4, 53 KO) – o tituly mistra světa WBA (Super) a IBF, TKO v 11. kole, VIDEO ZDE!

Rok se naháněl Kličko s Furym, než nakonec obrátil pozornost na jiného ostrovního bijce, šampiona IBF Anthonyho Joshuu. Před duelem s obávaným mladým knockoutérem sliboval, že předvede svoji vůli, agresivitu a touhu ještě jednou ve 41 letech a po více jak roční zápasové pauze vystoupat na vrchol.

Na rozdíl od předešlých let, kdy přece jen během svého panování lehce „zlenivěl“ a až příliš se soustředil na svůj především destruktivní styl, tentokrát myslel svá slova vážně. V pátém kole byl na podlaze ringu, ale zvedl se, zabojoval, změnil běh boje a v šestém byl blízko triumfu. Epickou bitvu poté ovládal svojí technikou a vypadalo to, že dojde k bodové výhře. Jenže v jedenáctém kole parádní souboj Joshua ukončil svoji brutální silou.

Přesto po skončení zápasu před 90 tisíci diváků i jeho starší bratr, který jej po porážce od Furyho veřejně a ostře zkritizoval, pronesl, že to byl nejlepší výkon Vladimira Klička v kariéře. Nejlepší a jak se minulý čtvrtek ukázalo, tak také poslední.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze