Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

NÁZOR Vladimir Kličko: poslední dinosaurus, jenž nenechal v supertíze kámen na kameni

  • Napsal Antonín Vavrda

Vladimir KličkoVladimir KličkoPRAHA – Je konec. Jméno Kličko již v profesionálním ringu nezazní. Věta, která způsobila mnoho reakcí snad u všech fanoušků boxu. Není se čemu divit, Vladimir Kličko byl a také nebyl populárním šampionem. Jedni jej obdivovali za jeho koncentraci, inteligenci a kontrolu, kterou dominoval v ringu i mimo něj. Na ty ostatní to byla příliš sterilní podívaná bez větší akce.

VÍCE ČLÁNKŮ KE KLIČKOVI:

Vladimir Kličko se prostě tak nějak nehodil do světa profesionálního boxu. Boxer by měl být drsný chlapík balancující na okraji bytí a nebytí, měl by mít těžkou minulost a nejistou budoucnost. Jednodušeji řečeno, měl by být jako Mike Tyson.

Jenomže jednačtyřicetiletý Ukrajinec nebyl rváč z ulice, nežil v drsném ghettu a box pro něj nebyla otázka života a smrti.

Vystudoval vysokou školu v Kyjevu. Klidně se mohl živit hlavou, ale on si přesto vybral pěsti. Svoji inteligenci však během kariéry používal nejen v ringu ale i mimo něj. Věděl, jak pracovat s penězi, vedl spořádaný život obklopenými svými nejbližšími a... tak trochu nudil.

Zejména v době od roku 2011, kdy porazil Davida Haye, až do souboje s Tysonem Furym v roce 2015 prožívali diváci období temna. Jean Marc Mormeck, Francesco Pianeta nebo Alex Leapai – soupeři, kteří nezaujali jeho samotného a ani diváky.

Fanoušky těžké váhy probudil z polospánku probudil až divoký rodák z Manchesteru jménem Tyson Fury, který přesně vystihl situaci, která panovala v těžké váze.

Kličko byl pro něj uspávač hadů, kterého musel zničit, aby zahájit tak novou éru. Fury však svou misi do konce nedotáhl. Ukrajinského krále sice nejprve zdolal psychicky a poté i fyzicky, ale divácky neatraktivní souboj ještě více pošlapal z posledních sil se plazící nejtěžší váhovou divizi.

Čekání na odvetu se díky zranění a následným psychickým problémům nového šampiona stalo nekonečným. Kličkův pohár trpělivosti přetekl a téměř ihned si domluvil souboj s dalším mladíkem z britských ostrovů – Anthonym Joshuou.

Tento souboj však jako by změnil naprosto vše, co jste si o Kličkovi posledních let mysleli. Jeho finální bitva s Joshuou byla epickou podívanou, kterou si musel užít naprosto každý fanoušek boxu.

Bývalý nesporný vládce těžké váhy předvedl to, co sliboval, otevřenou válku a chuť opět získat alespoň část svých mistrovských pásů zpět. Jako bonus k tomu pak skalp dost možná nejlepšího boxera této divize současnosti.

Ovšem ani obrovská motivace jej nevrátila na trůn. Svého soka sice poslal v šestém kole na podlahu ringu a do počítání, ale ten se oklepal a v jedenáctém dějství jej dorazil. Ovšem dojem, který Kličko zanechal, byl neuvěřitelný. Lidi jej viděli ustát tvrdé údery, viděli že se umí zvednout ze země a pokračovat i přes zakrvácenou tvář. Rázem se zapomnělo na potupnou porážku s tančícím Furym, který jej zdolal především díky své chytrosti.

V ten okamžik začali spekulace o odvetě, na kterou se hned po skončení dubnového gala ve Wembley těšil snad každý. Kličko přece neodejde se dvěma porážkami v řadě. Ne, ne, svoje právo na odvetu jistě využije.

Nový souboj byl na spadnutí. Na jednom z největších webů na světě, BoxRec.com se dokonce již před deseti dny objevil termín tohoto souboje – 11. listopadu, T-Mobile Arena v Las Vegas. Vše se zdálo být potvrzené. Jenomže Ukrajinec udělal přesně to, co od něj očekávala jiná část fanoušků – oficiálně ukončil svoji bohatou kariéru. Navzdory prohrám, navzdory fanouškům, navzdory všemu. Proč se tak rozhodl?

Vladimir Kličko celou svoji kariéru založil na chytrosti, taktice a načasování. Vždy si uměl vybrat soupeře, vždy si dělal vše podle svého. V souboji s Joshuou šel po jedenácti letech do ringu z pozice vyzývatele.

Vstoupil mezi šestnáct provazů jako pokerový hráč, který sází poslední dolar do hry. Musel vyložit veškeré karty na stůl a ukázat, jestli mu v rukávu ještě nějaké to eso zbývá. Bitvu sice prohrál, ale válku ne.

Odveta s mladým talentem z Británie by byla jiná písnička. A Kličko si dost možná nebyl jistý, zda by ještě chytil tolik potřebný rytmus a drajf.

Mohl by předvést to, co proti Furymu, protože by se až moc snažil zvítězit po svém. Mohl by prohrát v úvodním dějství a fanoušci by na jeho výkon z dubna letošního roku pozapomněli. Mohlo se stát cokoliv. Vladimir si vzal čas na rozmyšlenou a rozhodl se naprosto správně. Odešel coby válečník, který i v pokročilém věku dokáže držet krok s naprostou elitou. Odešel a zanechal obrovský dojem, který zastínil všechny ty nutné souboje s nudnými soupeři z předchozích pěti let.

Věděl, že už prostě zmíněné eso ve svém rukávu nemá.

Ve čtvrtek dopoledne jméno Kličko navždy opustilo profesionální box. V těžké váze za sebou ovšem oba bratři – Vladimir a také jeho starší sourozenec Vitalij – zanechali obrovskou spoušť. Společně nenechali kámen na kameni a na více jak jednu dekádu naprosto ovládli královskou váhovou divizi.

Pokud nepočítáme výstředního Američana Shannona Briggse, z těžké váhy odešel poslední boxer, který zažil v profesionálním ringu éru Mika Tysona, Evandera Holyfielda, Lennoxe Lewise a dalších legend, na které se paradoxně po dobu jeho panování vzpomínalo daleko více než na jeho vlastní souboje.

Neprávem, nebo zaslouženě? To už je na posouzení každé z nás. Respekt a uznání si ale bezesporu zaslouží. Díky Vladimire, za všechno. Za tvoji kariéru i odchod do důchodu.

A nová éra těžké váhy definitivně startuje!

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze